Vagony s kanonem a kulomety, vojenská nemocnice nebo vůz, který sloužil jako kovárna. Do Humpolce po pěti letech přijel Legiovlak. Představuje, jak měli českoslovenští legionáři v Rusku své vlaky vybavené i to, jaké útrapy podstoupili, než se vrátili domů.
Co znamenalo být legionářem, moc dobří ví Jan Jablonec. Patří mezi několik mužů v legionářských uniformách, kteří tvoří posádku vlaku. „Hlavním lákadlem je samotný Legiovlak. Sjíždí se sem kvůli němu i školy z okolí. Cestu si sem ale nachází i místní, přestože je ještě všední den. Největší zájem bývá hlavně o víkendu,“ doplňuje průvodce s tím, že každý vagon nabízí něco jiného.
Legiovlak zůstane v Humpolci stát do neděle. Projekt Československé obce legionářské si chce přiblížit osudy legionářů nejen v Rusku, ale třeba i v Itálii či ve Francii. Cílem je uchovat společnou paměť na mnohdy zcela zapomenuté hrdiny, bez nichž by Československo nikdy nevzniklo. Součástí vlaku je i vůz, kde lze zakoupit legionářskou literaturu a získat informace o svých předcích v legiích.