Tak nějak zjednodušeně se to v Hliníkově městě přihodilo. Stanislav Kotyza, humpolecký rodák, který emigroval do USA, splnil takto dávný slib, že daruje do kostela sv. Mikuláše nové varhany. Kůr zde krášlí od roku 2004 a mají unikátní zvukovou výbavu vhodnou pro hru francouzské hudby, takže se můžete těšit na francouzskou ale i německou inspiraci při improvizaci.
Poznejte varhany v chrámech geniálního architekta Santiniho
Vydáme se do chrámů postavených na Vysočině a seznámíme vás s jejich zvukem od nejjemnějšího pianissima po nejzvučnější pléno ve varhanních improvizacích inspirovaných charakterem jednotlivých nástrojů i unikátním geniem loci.
Šest nástrojů od starých i současných mistrů varhanářů v Želivi, Humpolci, Žďáru nad Sázavou, Obyčtově a Horní Bobrové představují Alena Maršíková Michálková a Pavel Černý.
Poslechněte si celou 14 minutovou reportáž na Český rozhlas Vltava: https://vltava.rozhlas.cz/dobry-den-mam-pro-vas-varhany-dekansky-kostel-v-humpolci-9066641
Slovník pojmů
Manuál – klávesnice pro ruce
Pedál – klávesnice pro nohy
Principál – hlavní rejstřík varhan, silný, zpěvný
Menzura – poměr šířky k délce píšťaly varhan, tajemství základní barvy jejího zvuku
Mixtura – malé píšťalky principálové menzury, dodávají lesk plénu
Pléno – zapojení principálů a mixtur do hry. Slavnostní zvuk
Hrací stůl – část varhan s klávesnicemi, může být vestavěn do skříně varhan nebo stát samostatně
Rejstřík – jedna řada píšťal shodné konstrukce. Každý rejstřík má jiný zvuk, jejich kombinacemi vytváří varhaník registraci, výslednou barvu hry
Rejstříkové táhlo nebo sklopka – zařízení umožňující zapojit jeden konkrétní rejstřík do hry