Armáda ČR vyšle ve středu do Humpolce 15 vojáků, kteří budou pomáhat v tamním domově pro seniory. V zařízení se nakazily přes čtyři desítky lidí, stalo se tak ohniskem nákazy na Pelhřimovsku. Domov pro seniory zároveň nutně shání brigádníky, kteří by pomohli s péčí o klienty. Za jednu směnu nabízí až tři tisíce korun.
„V současné době Domov pro seniory Humpolec hlásí 22 pozitivních klientů a 19 pozitivních zaměstnanců,“ informuje na svých webových stránkách Kraj Vysočina. Hejtman Jiří Běhounek (za ČSSD) v pondělí prohlásil, že požádá o pomoc armádu.
Ta prosbu vyslyšela a ve středu vyšle do humpoleckého domova důchodců 15 vojáků, kteří pomohou v zabezpečení jeho chodu. „Úkolem 12 z nich bude zabezpečit výpomoc a asistenční službu, další tři vojáci budou mít na starost dekontaminaci družstva,“ uvedl Kraj Vysočina.
„Dvanáct vojáků je ze 42. mechanizovaného praporu Tábor a tři vojáci z 31. pluku radiační, chemické a biologické ochrany Liberec,“ upřesnila mluvčí generálního štábu armády Magdalena Dvořáková.
Vojáci budou v domově vypomáhat předběžně do 23. září. Vzhledem k tomu, že téměř polovinu nakažených tvoří personál, je provoz domova ohrožený. „Část zaměstnanců se přesunula z druhého pracoviště a máme nyní k dispozici také osm dobrovolníků,“ prozradil Běhounek.
I přesto zařízení pro seniory nutně potřebuje další brigádníky, kteří by se o seniory postarali. Nabízí jim tři tisíce korun za jednu směnu. „Hledáme je pro pracoviště Lužická, na kterém je momentálně výskyt koronaviru. Požadujeme základní orientaci v péči o seniory. Předpokládaná doba trvání brigády je jeden měsíc,“ uvedl domov.
S ohledem na situaci jsou v domově zakázané návštěvy a panuje tam zvláštní režim. Vedení zpřísnilo hygienická opatření a zastavilo nástup nových klientů. Zákaz návštěv platí i pro druhé pracoviště, které není ohniskem nákazy.
„Zdravotní stav většiny klientů domova je dobrý, nemoc probíhá s mírnými až zanedbatelnými příznaky. Pouze dvě pacientky musely být hospitalizovány,“ informovalo vedení domova. „V naší péči je nyní celkem 162 klientů, jejichž průměrný věk je 82 let. Zařízení patří k největším v kraji,“ dodalo.
Je to přesná ukázka toho jak „rouška chrání mě a tebe“. Je to zdravotnické zařízení kde se všichni nakazili přes roušku. Určitě neměli ty doma šité, ale ty lepší z číny a podobně. Jeden důchodce i zěmřel a to je smutné. Jenže při chřipkové epidemii je úmrtnost i 5 lidí za týden a nikdy se to nikde neřešilo