Dr. Aleš Hrdlička, významný antropolog, který vědecky vyvrátil názor, podle něhož by se lidstvo dělilo na vyvolené a podřadnější, na předurčené vládce a otroky, a to podle barvy pleti a podle původu. Stal se kurátorem Národního muzea ve Washingtonu a postupně i světové uznávaným antropologem a bojovníkem proti rasismu. Jeho celoživotním krédem se stalo heslo „Všechno lidstvo jednoho původu“, které dnes zdobí Hrdličkův pomník na Dolním náměstí.
Hrdličkovo jméno nese dnes místní gymnázium a především muzeum, jehož antropologická expozice patří k nejmodernějším a obdivovaným antropology celého světa. V části výstavy nalezneme i doklady o přátelství vědce s prezidenty Masarykem a Rooseveltem. Hrdlička se toužil vrátit po válce z Ameriky zpět do vlasti. Toto přání se mu však již nepodařilo vyplnit, a tak je v Muzeu Dr.A.Hrdličky uložena alespoň jeho urna.
V září 2013 si Muzeum Dr. Aleše Hrdličky připomíná 70. výročí úmrtí tohoto významného antropologa.
Program oslav zde:
Podrobný program jednotlivých akcí zde
"….K tomu však nedošlo, protože když bylo Alešovi 13 let,vyhnala hospodářská krize celou Hrdličkovu rodinu za prací do Ameriky. Tam Aleš spolu s otcem a strýcem Matoušem začali pracovat v továrně na zpracování tabáku, matka byla zaměstnána jako kuchařka. Aleš pracoval deset hodin denně, večerně studoval střední školu a navštěvoval kurzy angličtiny. Toto tempo vydržel několik let, pak po velkém fyzickém i psychickém vypětí onemocněl horečnatou nemocí, zápalem plic a pohrudnice a v nemocnici
strávil dlouhou dobu. Ošetřující lékař M. Rosenbleuth po četných rozhovorech objevil jeho velké nadání a doporučil mu studovat medicínu…."
|