Máte zájem nahlédnout do zápisků nefalšovaného a nezpochybnitelného génia? Ode dneška máte možnost díky novým internetovým stránkám věnovaným vědeckým a dalším spisům Alberta Einsteina, které připravil Kalifornský technologický ústav (Caltech).
Díky společnému úsilí projektu Einsteinovy zápisky, který už řadu let běží na Caltechu a archívům Alberta Einsteina na jeruzalémské Hebrejské univerzitě umožní stránky www.alberteinstein.info uživatelům přístup ke třem tisícům digitalizovaných kopií zápisků slavného nositele Nobelovy ceny, říká editorka Einsteinových dokumentů Diana Buchwaldová.
Nechybí mezi nimi pochopitelně studie o teorii relativity, jeho nikdy nevydané cestovní deníky, různá humanitární prohlášení a velmi časté výzvy k míru. Einsteinovy stránky budou oficiálně zpřístupněny dnes v rámci celodenního sympozia o Einsteinově životě a práci, které pořádá Americké muzeum přírodní historie v New Yorku.
Část dokumentů je psána Einsteinovým úhledným a velmi čitelným rukopisem, což je podle těch, kdo už měli to potěšení „skutečně osvěžující zážitek“. „Vyjadřoval se velmi jasně a výstižně,“ říká Diana Buchwaldová.
Originály záznamů, které během Einsteinova života a po jeho smrti v roce 1955 shromáždila jeho sekretářka Helen Dukasová, jsou uchovávány na Hebrejské univerzitě v Jeruzalémě. Přibližně před pětadvaceti lety začal projekt Einsteinovy zápisky s jejich publikováním a dosud dokončil osm z pětadvaceti plánovaných svazků.
Jeho zápisky dokazují, že Einstein byl váženým a uznávaným členem vědecké komunity dlouho před tím, než z něj jeho teorie relativity v roce 1919 udělala všeobecně známé jméno – i když pro mnohé dnes představuje jenom toho „starého rozcuchaného vědce na obnošeném tričku“.