Ferratový ráj kousek od Vídně

Pokud vás lákají ferraty, nemusíte jezdit až do vyhlášených Dolomit. Téměř horolezeckých výstupů po ocelových lanech, žebříčcích zavěšených na skálách a železných kramlí zatlučených do kolmých stěn si můžete užít kousek za hranicemi. Stačí zajet do údolí Höllental nedaleko Vídně, kde je doslova ferratový ráj.

 
Kompletní vybavení na ferratu


Říčka Schwarza tu prořezává jedno z alpských předhoří a dělí ho na Schneeberg a Raxalpen. Obě dosahují výšek něco málo přes dva tisíce metrů. Vídeňští sportovci oběma říkají Hausberge, domácí hory. Mají je totiž jen pár desítek kilometrů za městem.


Horolezci našli své větší či menší skalní oblasti roztroušené po celém dvacetikilometrovém údolí i v jeho bočních hřebenech a údolíčkách. Vodáci sjíždějí Schwarzu. Cyklisté na horských kolech se pohybují spíše v podhůří. Silničáři využívají perfektní asfalt silničky podél řeky. Turisté chodí po značených i neznačených pěšinkách a vozí se třemi lanovkami.


Grosses Höllental
Milovníci ferrat však mají na rozdíl od nich jediné centrum. Je jím obrovské boční údolí zvané Grosses Höllental. Pod ním stojí chata Weichtalhaus s velkým neplaceným parkovištěm a z něho vyrážejí turisté na několik zajištěných cest.


Všechny se v pětistupňové škále obtížnosti pohybují mezi A a B. Jsou tedy vhodné především pro obdivovatele přírody, začátečníky a rodiče s dětmi. Žádné velké sportovní výkony na nich nikdo nepředvede. Přesto má každý výstup své kouzlo.


Wachthüttlkamm (Hřeben k ochranným chatám) stoupá lesem po širokém hřebeni. Do cesty se ovšem co chvíli staví zarostlé skalky, šikmé skalní prahy a podobné nepříjemnosti. Stavitelé cesty taková místa zpřístupnili žebříky a zábradlím.


Kdo ještě nebyl na ferratě, může si to tady vyzkoušet. Není potřeba speciálního vybavení. Stačí pohorky a trocha pozornosti, abyste neuklouzli na vlhké skále. Zkušenější si tu mohou vychutnat zvláštnost, protože ferrat v lese je v Evropě jako šafránu.


 
Žebřík na ferratě Teufelsbadstuben


Teufelsbadstuben (Ďáblova koupel) je dlouhá vyhlídková trasa, která využívá skalní terasy, po kterých neúnavně traverzuje až na vrchol pětisetmetrové stěny a setkává se tam s Wachthüttlkamm. Pěšina tu a tam zajištěná ocelovým lanem poskytuje pohledy z ptačí perspektivy a umocňuje pocit z volného prostoru. Jednotlivá patra skalních lávek překonává několik kovových žebříků.  


Alpenverein (pojmenovaná po Alpském spolku, který ji nechal vybudovat) začíná populárním šedesátimetrovým žebříkem, který slouží turistům ji 103 roky od doby, kdy byl výstup zpřístupněn návštěvníkům. Cesta končí u Höllentalaussicht, odkud je podle místních průvodců nejkrásnější výhled na Höllental.


Gaisloch (Gaisova rokle) je nejnáročnější ze všech ferrat v oblasti. Je nejdále v údolí, časově nejnáročnější, nejtěžší a ještě je na ní často vlhká skála, protože skrze ní protéká potůček. Během túry je nutno překonat tisícimetrové převýšení, a z toho třetinu lezením po skále.


Hoyosch (jméno nese po Habsburkovi Ernst-Grafovi) byla téměř zapomenuta a vypadalo to, že je odsouzená k zániku. Před pár lety však byla obnovena. Protože vede na druhé straně údolí, než všechny ostatní cesty, můžete na ní vychutnat klid, osamělost a také značně převýšení. Ferrata sice sama o sobě není extrémně dlouhá, ale návrat zpět vede přes vysoké kopce, které z ní dělají fyzicky náročnou túru.






Může se hodit


Jak se tam dostat
Autem z Čech přes Brno, Znojmo a Hatě do Rakouska. Poté přes Hollabrun a St. Pölten do městečka Schwarzau na horním konci údolí. Ze středu Čech je nutno počítat se sedmi hodinami jízdy, protože většina trasy vede po vedlejších silnicích.
Z jižní Moravy vede nejkratší trasa přes Vídeň a Neunkirchen.


Kdo dává přednost hromadné dopravě, může jet vlakem z Vídně do Payersbachu a přestoupit na autobus, který má zastávky v Kaiserbrunn i u Weichtalhaus. 
 
Kde přespat
Neplacené tábořiště je v osadě Kaiserbrunn. Hned u silnice se táboří na parkovišti, kde jsou k dispozici toalety a pitná i teplá voda. Zvykem tu je každé ráno sbalit stan a odvézt si svoje odpadky. Večer je možné stan zase postavit.


Nejlevnější ubytování pod střechou poskytuje turisticko-horolezecko-vodácké centrum na chatě Weichtalhaus několik kilometrů proti proudu říčky.


Vybavení
Na zdejší túry je potřeba mít pohorky, nepromokavou bundu, batoh, jídlo a pití na celý den, mapu a busolu, kompletní ferratovou soupravu, přilbu a lékárničku. Pokud je ve skupině slabší účastník, může se hodit i krátké dvacetimetrové horolezecké lano.


Horská služba
Místní záchranáři mají telefonní číslo 140. Dovolat se lze i na všeobecné nouzové číslo 112. Počítejte s tím, že v hlubokých roklích a členitých roklích se ne vždy musíte dovolat.

Axl

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Microsoft Kitchen

Ne Zář 7 , 2003
Píše se rok 2003, rok vítězného tažení operačního systému Mickeysoft Windows CE do našich obýváků, kuchyní i ložnic a už i my máme doma několik zařízení nové generace. Po cestě z práce domů jsem dostal chuť na hranolky a koupil si jich pytlík, těšíc se na dobrou večeři. Příprava měla […]

You May Like

Témata