V souvislosti s dalšími změnami v lékařské službě první pomoci od 1.1.2009 jsme požádali představitele města o informace k tomuto tématu.
Několik informací úvodem:
Zajišťování Zdravotní péče pro občany je plně v kompetenci Ministerstva zdravotnictví a především krajů, nikoli obcí.
Kraj Vysočina do roku 2008 řešil Lékařskou službu první pomoci (LSPP) tak, že převedl na obce finanční prostředky dle počtu obyvatel a nechal rozhodnutí zajišťovat tuto službu na nich.
Od 1.1.2008 rozhodlo Zastupitelstvo kraje Vysočina převést finance na tuto službu na okresní nemocnice, tak, jak je tomu ve většině krajů ČR a část ušetřených prostředků použilo na rozšíření středisek rychlé záchranné služby.
LSPP do té doby zajišťovalo 26 měst v kraji Vysočina.
Od 1.1.2008 zrušilo bez problémů tuto službu 19 měst, v pěti městech jsou okresní nemocnice a pouze dvě města se rozhodla zkusit zajišťovat LSPP v omezené míře z vlastních prostředků (Žďár nad Sázavou – nemá okresní nemocnici a Humpolec).
Dětská pohotovost byla již před rokem 2008 pouze v nemocnicích.
O tuto službu byl z řad občanů Humpolce malý zájem.
Obce ve spádovém území většinově odmítly na tuto službu přispívat (650 Kč na ošetřeného občana).
V nemocnicích je zajištěn nepřetržitý provoz a všestranná péče.
Řada ošetřených na LSPP v Humpolci musela stejně navštívit nemocnici.
Občané okolních obcí se museli do Humpolce nějak dopravit a ani místní zpravidla nepřišli pěšky.
Jak bude řešena lékařská služba první pomoci, tzv. pohotovost, vč. stomatlogické od 1.1.2009 pro humpolecko obecně?
Stomatologická pohotovost byla vyřešena už v roce
LSPP pro dospělé občany bude v týdnu zajišťována Nemocnicí Pelhřimov tak, jak to bylo v roce
Jak se předpokládá doprava občanů do místa ošetření?
Krajskou dopravní obslužností, vlastní dopravou a pokud to bude stav občana vyžadovat, pak Rychlou záchrannou službou kraje Vysočina.
Jaké bude řešení pro spoluobčany, kteří se nemohou dopravit na místo ošetření vlastní / hromadnou dopravou?
Bude možné zavolat Rychlou záchrannou službu kraje Vysočina.
Jak se bude řešit situace, kdy se spoluobčané nebudou moci rozhodnout zda volat RZS (sídlo nadále v Humpolci společně s hasiči?) či jet vlastní dopravou do místa ošetření LSPP? (vzhledem k příznakům/projevům onemocnění)
Je možné konzultovat stav s operátorem Rychlé záchranné služby kraje Vysočina, který je dostatečně kompetentní posoudit stav pacienta. Popřípadě oslovit svého obvodního lékaře.
Rychlá záchranná služba – výjezdová skupina zůstává nadále v Humpolci.
Jak se bude řešit situace, že dopravní podmínky na silnici (zimní období) nedovolí včasný dojezd dopravou do místa ošetření LSPP?
Pokud je stav pacienta kritický opět Rychlou záchrannou službou kraje Vysočina.
Uvažuje město o nějakém (jakém?) informování všech občanů spádové oblasti humpolecka?
O zrušení Lékařské služby první pomoci v Humpolci v sobotu, neděli a o svátcích (byla od 9.00 do 17.00 hodin) jsou občané informováni všemi dostupnými sdělovacími prostředky, včetně prosincového vydání Radničních listů.
Jakou funkci bude od 1.1.2009 plnit dopravní zdravotní služba města Humpolec, pokud bude nadále existovat?
Středisko zdravotní dopravní služby bude dočasně zajišťovat službu, a to až do vypsání výběrového řízení odborem zdravotnictví kraje Vysočina na nového provozovatele.
Jak bude nadále fungovat příspěvková organizace města „Zdravotnické služby města Humpolce“?
Příspěvková organizace po skončení střediska dopravní zdravotní služby bude zrušena. Byla zřízena před deseti lety jako krizová, dočasná organizace na překlenutí dopadů ukončení zajišťování základních zdravotních potřeb bývalým vedením nemocnice Vysočina v Humpolci.
Děkujeme za odpovědi tajemníkovi MěÚ Humpolec panu Fialovi, starostovi města panu Kučerovi a místostarostovi města panu Křišťanovi.
Dobrý článek, ale to podstatné jsem se z něj nedověděl. Jak se bude hradit přeprava pacienta RZS? Zda nebude pro občany výhodnější najmout si taxi, než hradit RZS. Pochybuji, že by tato služba byla zdarma. Ale mohla by se dotovat, jako třeba koupaliště Žabák a další sportoviště, ne? Sorry, to byl pokus o žert. Vždyť vedení měsra má eminentní zájem na zdraví občcanů, vždyť je to zdroj jejich příjmů! Jirka.
Nakonec pohotovost bude pouze v Jihlavě. Už to vidím. Kdo nemá jak se tam dostat,má smůlu.
Prostě buďme mladí a zdraví a soběstační, jak v amerických filmech. Na ty ostatní se…., ti nejsou „in“
Vážení, poraďte, co mám dělat, když nemám auto ani nikoho kdo by mě dovezl na pohotovost k zubaři, třeba do Žirovnice, kde byla v sobotu pohotovost. To si mám vzít taxíka? Kdo mi to zaplatí? Město, nebo VZP, nebo ten kdo to vymyslel? Jo pražákům těm je hej. A ještě něco, kdo tady bude místo paní zubařky MUDr. Pejchalové, která odešla na mateřskou? Děkuji předem za odpověď. Jana
No s tou paní zubařkou by to asi zajímalo víc lidí. Je to docela šok, ze dne na den zůstat bez zubaře.
Díky za komentáře,
jen pro informaci, za zneužití RZS se můžete dostat k soudu, takže přemýšlejte, než vytočíte 155 či 112 kvůli rýmičce, případně si někde naštudujte, co je to „kritický stav“.
Dopravu vám nikdo neuhradí, město se musí chovat také tržně a ekonomicky. Pohotovost něco stojí i když tam nikdo nepřijde a špitály službu držet musí.
S paní zubařkou to je otázka dobrá, jak by řekl klasik, zkusím zjistit více informací.
Nitky vedou nicméně momentálně k zákaznicky orientovaným firmám jako je Ministerstvo zdravotnictví a VZP.
Víte jde o to, že i kdyby si na humpolecku chtěly otevřít praxi 4 čerstvé zubařky s novým elánem a plány pro zákaznicky orientované služby, tak jim gauneři z VZP nedají smlouvu, protože mají své tabulky a úřednické razítko.
Nezapomeňte že volby už byly a zase budou a pokud časem zapomínáte, dělejte si poznámky.
Jo, je to hezké, jak původně zdravotní reforma vznikala proto, aby si pacient mohl vybrat svého lékaře. Teď je rád, že má vůbec nějakého lékaře :-). Murlo
MUDr.Pejchalové se za sebe nezdařilo sehnat náhradu, takže je ponecháno na lidech, aby si sami našli nového ošetřujícího stomatologa. Problém je, že v Humpolci žádní zubaři nové pacienty nepřibírají, snad se prý lze obejít v Havl.Brodě. Pokud máte někdo k tomuto nějaké info, sem s ním. Jsem také odkopnutý pacient paní Pejchalové 🙂
Co mě na tom docela mrzí, je to, že nebýt humpoleckých tamtamů, tak se člověk o tomto kroku ani nedozvěděl (až do doby než by měl nějaký problém anebo šel na preventivní prohlídku). Docela bych si představovala, že by paní doktorka mohla všechny své pacienty o novém stavu věci obeznámit aspoň stručnou zprávičkou a výzvou, aby si vyzvedli své zdravotní karty. No já vím, že je to utopie…
Kdepak doktoři něco někomu oznamovat,jedině tak nastavit ruku při placení30korun,to jim jde dobře. Jsou i tací lékaři,kteří porušují zákon tím,že i na vyžádání nechtějí dávat potvrzení o platbě 30korun. Zvláště dr. Kopecká z diabetologie je toho příkladem.
Ať se to vysvětluje jak chce,Humpolec se zbavuje lékařských služeb a stává se provincií. Když si vzpomenu,že ještě roku 1990 tu byla nemocnice i pohotovost tak je to smutné…
Myslím si, že nelbližší zubař, který ještě bere lidi je doktor v Kamenici nad Lipou Hanna Eimad, alespoň jsem to našla na internetu. Jinak já jezdím do H. Brodu a pochybuji, že je tam volno. Všiměte si, že za celý prosinec nemá humpolecká zubařská pohotovost ani jeden víkend pohotovost.