V závěru minulého týdne se v Pacově konalo diskusní setkání zemědělců Pelhřimovska s hejtmanem Kraje Vysočina Jiřím Běhounkem
Vzhledem k nedalekému vodnímu zdroji pitné vody pro Prahu – nádrži Švihov jsou zdejší zemědělské podniky omezovány v zemědělské činnosti. Často nepřiměřené požadavky na zemědělskou aktivitu sahají i za hranice ochranného pásma nádrže. Dalším tématem byla budoucnost všech zemědělců, především s ohledem na nízké výkupní ceny mléka, nebo na situaci v živočišné výrobě, kdy se chov prasat stal absolutně nerentabilní záležitostí.
„Na dnešním setkání jsme se jednoznačně shodli na nutnosti společných a koordinovaných postupů vůči státu. Ochrana vodních zdrojů je nejen v současném suchém období samozřejmou prioritou, ale například neustále rostoucí požadavky na způsoby zemědělské činnosti ve stále širším okruhu kolem vodní nádrže Švihov jsou mnohdy extrémní a jednostranně omezující naše zemědělce. Zemědělství v podmínkách našeho regionu znamená nejen produkci kvalitních potravin a péči o krajinu, ale i rozvoj venkova a udržení zaměstnanosti,“ uvedl hejtman Jiří Běhounek.
Hejtmana po celou dobu programu doprovázel Zdeněk Chlád, člen rady kraje pro oblast životního prostředí a zemědělství. Po diskusním setkání následovala prohlídka společnosti Selekta Pacov, která se zabývá pěstováním brambor. Prezentaci chovu mléčného skotu zajistilo Zemědělské družstvo Velká Chyška.
zdroj: www.kr-vysocina.cz
Zdroje vody je třeba chránit všude a pro všechny – nejen Švihov pro Prahu, ale i malé zdroje vody pro nás – pro obyčejné vidláky! Je smutné dívat se z okna, jak zemědělci ve velkém naváží na kraj pole haldu hnoje, jež se tu vrší už pomalu rok a voda či spíše výluh stéká po terénu a vsakuje se u mé studně. Koliformní bakterie – mňamka, alespoň netrpím zácpou? A co na to vodoprávní úřad?? Kupte si vodu balenou!!
Zemědělci, kteří hospodaří na velkých pronajatých celcích od soukromých vlastníků postrádají ten pravý zájem o půdu a jsou odkázáni na dotace, jinak by nepřežili. Neustále brečí- buď je moc sucho a nebo moc prší, buď se neurodilo a nebo je úroda naopak velká a cena jde dolů. Péče o půdu je jim naprosto cizí, obrovské moderní traktory, jež draze nakoupili za peníze z dotací nyní hutní povrch půdy, omezují vsak, devastace krajiny pokračuje od dob normalizace ve velkém a stále se zrychlujícím tempu. A to by soudruzi dokonce chtěli předkupní právo na pozemky, na kterých hospodaří. Nakonec budou šťastní, když pozemky v blízkosti Švihova prodají stavebním developerům, jež tu vystaví trať pro Běhounka a jeho rychlovlak!
Je smutné jak po převratu začal obrovský zábor zemědělské půdy a nikoho to nezajímá. Prodává se překupníkům za pár korun. Staví se na zelené louce, omezení minimální. V Německu, Nizozemí a všude na Západě stojí hektar orné až 600 tisíc. Zemědělství se rozkouskovalo opět na malé soukromníky, kteří si mysleli,že vše vytrhnou. Tihle soukromníci také žijí z dotací a sice za pastviny. Výroba žádná nebo minimální a kasírují za ohrazená pole. Nic proti poctivým českým sedlákům, nejsem odpůrcem soukromých zemědělských usedlostí. Jenom nechápu pořád u mnohých ten vztek, že vedle soukromníků zůstaly i větší firmy transformovaných zemědělských družstev.
Jestli splníš při hospodaření podmínky grening (správné hospodaření), tak dostaneš platbu na hektar stejnou a je jedno jestli máš pastvinu nebo řepku, obilniny kukuřici. Už pan Doležal z výzkumného ústavu píše, že nejefektivnější je louka j blízkosti stáje, kam si dojde zvíře samo a ještě ji pohnojí. To vše bez chemie, soji a zelené nafty. Přitom není problém mít jednu dobytčí jednotku na ha. V Evropě je zemědělství z 80% v rodinných farmách. Prostě nejde přejít a zapomenout, že JZD vzniklo zločinem komunismu!!!
Výroba žádná nebo minimální a kasírují za ohrazená pole. No vy budete asi odborník 🙂 Nejste náhodou zastánce AN…
Tady snad nejde o AN, netahejte sem pořád tuhle zastupitelstvem zcela již prokoučovanou problematiku