Hejtman jednal se zemědělci Pelhřimovska nejen o vodě

5

V závěru minulého týdne se v Pacově konalo diskusní setkání zemědělců Pelhřimovska s hejtmanem Kraje Vysočina Jiřím Běhounkem

Vzhledem k nedalekému vodnímu zdroji pitné vody pro Prahu – nádrži Švihov jsou zdejší zemědělské podniky omezovány v zemědělské činnosti. Často nepřiměřené požadavky na zemědělskou aktivitu sahají i za hranice ochranného pásma nádrže. Dalším tématem byla budoucnost všech zemědělců, především s ohledem na nízké výkupní ceny mléka, nebo na situaci v živočišné výrobě, kdy se chov prasat stal absolutně nerentabilní záležitostí.

 

 
 

„Na dnešním setkání jsme se jednoznačně shodli na nutnosti společných a koordinovaných postupů vůči státu. Ochrana vodních zdrojů je nejen v současném suchém období samozřejmou prioritou, ale například neustále rostoucí požadavky na způsoby zemědělské činnosti ve stále širším okruhu kolem vodní nádrže Švihov jsou mnohdy extrémní a jednostranně omezující naše zemědělce. Zemědělství v podmínkách našeho regionu znamená nejen produkci kvalitních potravin a péči o krajinu, ale i rozvoj venkova a udržení zaměstnanosti,“ uvedl hejtman Jiří Běhounek.

Hejtmana po celou dobu programu doprovázel Zdeněk Chlád, člen rady kraje pro oblast životního prostředí a zemědělství. Po diskusním setkání následovala prohlídka společnosti Selekta Pacov, která se zabývá pěstováním brambor. Prezentaci chovu mléčného skotu zajistilo Zemědělské družstvo Velká Chyška.

Hejtman

Chlád na jednání se zemědělci

Hejtman na jednání se zemědělci

zdroj: www.kr-vysocina.cz

Petr

5 thoughts on “Hejtman jednal se zemědělci Pelhřimovska nejen o vodě

  1. Zdroje vody je třeba chránit všude a pro všechny – nejen Švihov pro Prahu, ale i malé zdroje vody pro nás – pro obyčejné vidláky! Je smutné dívat se z okna, jak zemědělci ve velkém naváží na kraj pole haldu hnoje, jež se tu vrší už pomalu rok a voda či spíše výluh stéká po terénu a vsakuje se u mé studně. Koliformní bakterie – mňamka, alespoň netrpím zácpou? A co na to vodoprávní úřad?? Kupte si vodu balenou!!
    Zemědělci, kteří hospodaří na velkých pronajatých celcích od soukromých vlastníků postrádají ten pravý zájem o půdu a jsou odkázáni na dotace, jinak by nepřežili. Neustále brečí- buď je moc sucho a nebo moc prší, buď se neurodilo a nebo je úroda naopak velká a cena jde dolů. Péče o půdu je jim naprosto cizí, obrovské moderní traktory, jež draze nakoupili za peníze z dotací nyní hutní povrch půdy, omezují vsak, devastace krajiny pokračuje od dob normalizace ve velkém a stále se zrychlujícím tempu. A to by soudruzi dokonce chtěli předkupní právo na pozemky, na kterých hospodaří. Nakonec budou šťastní, když pozemky v blízkosti Švihova prodají stavebním developerům, jež tu vystaví trať pro Běhounka a jeho rychlovlak!

    1. Je smutné jak po převratu začal obrovský zábor zemědělské půdy a nikoho to nezajímá. Prodává se překupníkům za pár korun. Staví se na zelené louce, omezení minimální. V Německu, Nizozemí a všude na Západě stojí hektar orné až 600 tisíc. Zemědělství se rozkouskovalo opět na malé soukromníky, kteří si mysleli,že vše vytrhnou. Tihle soukromníci také žijí z dotací a sice za pastviny. Výroba žádná nebo minimální a kasírují za ohrazená pole. Nic proti poctivým českým sedlákům, nejsem odpůrcem soukromých zemědělských usedlostí. Jenom nechápu pořád u mnohých ten vztek, že vedle soukromníků zůstaly i větší firmy transformovaných zemědělských družstev.

      1. Jestli splníš při hospodaření podmínky grening (správné hospodaření), tak dostaneš platbu na hektar stejnou a je jedno jestli máš pastvinu nebo řepku, obilniny kukuřici. Už pan Doležal z výzkumného ústavu píše, že nejefektivnější je louka j blízkosti stáje, kam si dojde zvíře samo a ještě ji pohnojí. To vše bez chemie, soji a zelené nafty. Přitom není problém mít jednu dobytčí jednotku na ha. V Evropě je zemědělství z 80% v rodinných farmách. Prostě nejde přejít a zapomenout, že JZD vzniklo zločinem komunismu!!!

    2. Výroba žádná nebo minimální a kasírují za ohrazená pole. No vy budete asi odborník 🙂 Nejste náhodou zastánce AN…

      1. Tady snad nejde o AN, netahejte sem pořád tuhle zastupitelstvem zcela již prokoučovanou problematiku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Vysočina má první Mistry tradiční rukodělné výroby Kraje Vysočina

Út Kvě 3 , 2016
Tradiční lidová kultura má v Kraji Vysočina své nezastupitelné místo. To potvrdilo i slavnostní předání ocenění v oblasti tradiční lidové kultury udělované Krajem Vysočina, které se konalo ve čtvrtek 28. dubna v Muzeu Vysočiny Třebíč.

You May Like

Témata