Mezi nimi i Madlen Chladová z Humpolece. Je to až neuvěřitelné, ale v letošním roce zasáhne i do všech obvykle „nudných“ hokejových měsíců vrcholný turnaj minimálně jedné reprezentační kategorie. Po mužských osmnáctkách přebírají štafetu hokejistky do 16 let, které vyrazí na Evropský pohár do Budapešti.
Pokud jde o hledisko zápasů, nejmladší české hokejistky prožívaly velmi smutný ročník. Přetrvávající potíže s covidem jim ho okleštily na jednu jedinou mezistátní akci, kterou byl prosincový Turnaj Visegrádské čtyřky v polských Katovicích. Ten Češky proti starším soupeřkám vyhrály.
Ani čekání na vrchol sezony pak neměly příjemné, jeho osud dlouho visel ve hvězdách. Během dubna se ale naštěstí všechno „upeklo“ a z Maďarska nakonec přišla skvělá zpráva: Po třech letech se na scénu vrací Evropský pohár, který má status neoficiálního mistrovství kontinentu!
Turnaj se odehraje od 11. do 14. května v Budapešti, konkrétně v nové hale Mátyásföldi na východě maďarské metropole. Zúčastní se ho osmička zemí. Z pochopitelných důvodů chybí Rusko, jarního turnaje se tradičně neúčastní ani Švédsko. České hokejistky by podle všeho měly být společně s Finkami hlavními favoritkami, ale do těchto očekávání mohou promluvit i případné silné ročníky dalších týmů.
Evropský pohár bude posledním turnajem pro hlavního trenéra Rudolfa Vallu, jehož u reprezentace po sezoně nahradí Jan Lucák. Češky se sejdou v sobotu 7. května na kempu ve Zlíně, kde budou trénovat do pondělka.
Rudolf Valla | Foto: Jan Paroubek
V úterý dopoledne se přesunou do Budapešti, kde o den později vstoupí do turnaje proti Francii. Jejich čtvrtečním sokem bude Norsko a pátečním Švýcarsko. Druhou skupinu tvoří Finsko, Německo, Maďarsko a Rakousko.
Postupový klíč je neúprosný, jedna porážka už může odstavit tým od šance na triumf. Nehrají se totiž semifinálové bitvy. První celky postoupí přímo do finále, druhé do zápasu o bronz, třetí se poperou o konečnou pátou příčku a čtvrté pak o tu sedmou. Čtveřice duelů o umístění je na programu v sobotu, jako poslední pochopitelně ten finálový od 19 hodin.
Utkání základních skupin se hrají na tři třetiny po 15 minutách, ta sobotní potom už na klasické 20minutové třetiny. Formát skupin je tříbodový, v případě remízy určí vítěze a držitele druhého bodu samostatné nájezdy. To samé platí i pro zápasy o umístění – na prodloužení tedy nikdy nedojde.
Realizační tým nominoval na turnaj 22 hráček. V brance se bude opírat o Danielu Novákovou a Anetu Šenkovou, v poli pak český výběr potáhnou zejména hokejistky se zkušenostmi z reprezentační osmnáctky.
O produktivitu by se tak měly starat hlavně Adéla Šapovalivová s Barborou Juříčkovou, které momentálně v kategorii U18 vedou bodování! Z dalších očekávaných lídryň jmenujme Nicol Příhodovou, Zikmundu Mazancovou nebo i mladší Viktorii Jílkovou, z obránkyň nedávno zaujala v osmnáctce Klaudie Slavíčková. V sestavě ale figuruje i několik hráček ročníku 2008, přičemž novým jménem je Adéla Pánková ze Soběslavi.
Evropský pohár nemá dlouhou tradici, tu si teprve buduje. Doposud se konal pouze třikrát, a to mezi lety 2017 a 2019. Na premiérovém ročníku v Budapešti (ovšem na jiném stadionu) získaly Češky stříbro, které o rok později ve Finsku obhájily; vzápětí obsadily doma v Příbrami bronzovou příčku.
Teď budou jednoznačně cílit na čtvrtou medaili.
Premiérový ročník v Budapešti vyšel Češkám výborně, až v dramatickém finále prohrály s Ruskem 1:2. | Foto: Martin Mašek
Touha po zlatu byla i v roce 2018 velká, jenže ve finále Češky nestačily domácím Finkám 3:6. | Foto: Martin Loukota
Na domácí půdě skončila děvčata už v semifinále, opět na hokejkách Finska. Duel o bronz s Rakouskem ale zvládla. | Foto: Karel Švec, Český hokej
Nominace ženské šestnáctky
Brankářky (2):
Daniela Nováková (Slavia Praha), Aneta Šenková (Litoměřice).
Obránkyně (7):
Klaudie Slavíčková (Louny), Veronika Hujová (Ústí nad Labem), Madlen Chladová (Humpolec), Šarlota Stýblová (Polička), Lucie Velinská (Rovaniemi, Finsko), Aneta Paroubková (Pilsen Wolves), Johanna Tischler (Warriors Brno).
Útočnice (13):
Anežka Čabelová (Český Krumlov), Julie Jebousková, Nicol Příhodová (obě Sparta Praha), Zikmunda Mazancová (Kaufbeuren, Německo), Adéla Fromová (Kolín), Klaudie Pietraszová (Orlová), Barbora Prošková (Černošice), Karolína Skořepová (Kobra Praha), Linda Vocetková (Neratovice), Viktorie Jílková (Berounské Lvice), Adéla Pánková (Soběslav), Adéla Šapovalivová (Berounští Medvědi), Barbora Juříčková (Vítkovice).
Náhradnice:
Brankářky: Ema Jaworská (Třinec), Anna Horáková (Vyškov). Obránkyně: Hana Panešová (Roudnice nad Labem), Bára Hračová (Prostějov), Věra Šťástková (Liberec), Tereza Vališová (Břeclav), Tereza Gildainová (Šumperk). Útočnice: Anna Mazancová (Mladá Boleslav), Andrea Kantorová (Polička).
Realizační tým:
Manažerka: Kateřina Rezeková
Hlavní trenér: Rudolf Valla
Asistenti trenéra: Martin Cimrman a Dušan Andrašovský
Trenér brankářek: Dalimil Svoboda
Lékařka: MUDr. Lucie Gahutová
Fyzioterapeutka: Jana Švejdová
Kustod: Josef Polenský
Program Evropského poháru v Budapešti
Skupina A: Finsko, Německo, Maďarsko, Rakousko
Skupina B: Česko, Švýcarsko, Francie, Norsko
Středa 11. května:
11:30 Německo – Rakousko (sk. A)
14:00 Švýcarsko – Norsko (sk. B)
16:30 Francie – Česko (sk. B)
19:00 Maďarsko – Finsko (sk. A)
Čtvrtek 12. května:
11:30 Česko – Norsko (sk. B)
14:00 Finsko – Rakousko (sk. A)
16:30 Švýcarsko – Francie (sk. B)
19:00 Německo – Maďarsko (sk. A)
Pátek 13. května:
11:30 Česko – Švýcarsko (sk. B)
14:00 Finsko – Německo (sk. A)
16:30 Norsko – Francie (sk. B)
19:00 Rakousko – Maďarsko (sk. A)
Sobota 14. května:
10:30 zápas o 7. místo
13:20 zápas o 5. místo
16:10 zápas o 3. místo
19:00 finále