„Hommage à Santini“ 2023

9. 12. od 19:00, kostel sv. Mikuláše v Humpolci

Unikátní hudebně-literární řada připomene významné výročí génia barokní architektury

Závěr letošního roku náleží jednomu z nejvýznamnějších kulturních výročí posledních let: 7. 12. 2023 uplyne 300 let od úmrtí Jana Blažeje Santiniho–Aichela, českého barokního architekta. Svým mimořádným talentem a kreativitou obohatil architekturu tehdejší doby o nový styl, tzv. barokní gotiku, která ohromujícím způsobem propojila přísnou vznešenost architektury vrcholného středověku s monumentálností Santiniho doby.

 

Toto výročí se rozhodl spojením hudby a slova připomenout spolek Opus Organum, který sdružuje příznivce varhanních nástrojů, tzv. „královského instrumentu“, výrazně svázaného právě s architekturou. Zásluhou spolku se během adventního období v 7 lokalitách napříč kraji ČR uskuteční cyklus hudebně-literárních pořadů, které jsou spojeny právě s tvorbou tohoto světově proslulého českého architekta. Santiniovské pořady se ponesou na vlnách hudby mistrů českého hudebního baroka, např. Adama V. Michny z Otradovic, Pavla J. Vejvanovského a Jana Dismase Zelenky. Tam, kde to technický stav umožní, zazní i místní varhanní nástroje.

 

Protagonisty projektu je trojice hudebníků a odborníků: varhanice Kateřina Málková, přední současná hráčka na varhany, specialistka v oboru a organizátorka festivalu Silberbauerovo hudební Podyjí; pěvec basista Josef Kovačič, vyhledávaný interpret klasického operního repertoáru stejně jako oblíbený koncertní pěvec, do třetice pak historik a zpěvák Jiří Bartoloměj Sturz, který se především ujme mluveného slova a uvede posluchače koncertu do jedinečných reálií života a tvorby barokního génia.

 

Tento projekt „hudebně-literární řady“ zavede posluchače jednak na známá místa, jako je např. nejslavnější Santiniho stavba, kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené Hoře u Žďáru nad Sázavou, či zámek Zbraslav. Milovníkům barokního génia budou dále zpřístupněny také neméně pozoruhodné kostely ve Zvoli, Dolním Ročově, Chotouni, Humpolci či v Praze na Bílé Hoře.

(Seznam lokalit a termínů viz níže)

 

Na několika místech, kde to prostory a čas koncertů dovolí, bude „pořad hudby a slova“ doprovázen speciálními světelnými instalacemi v provedení Ateliéru světelného designu JAMU, podtrhující právě výjimečnost Sanitního architektury.

 

Unikátní projekt je realizován s finanční podporou Ministerstva kultury, dalšími patrony koncertů jsou rodina Curry-Bartoň, města a obce Zvole nad Pernštejnem, Humpolec, Ročov, Dobrovolný svazek obcí Pečecký region a městská část Praha-Zbraslav.

 

Idea výročního santiniovského projektu vychází z přesvědčení, že umění českého baroka je „rodinným stříbrem“ naší kultury, a je tak nejenom vhodné připomínat si její významná výročí, ale bezmála povinností udržovat živé povědomí o ní a hledat a nacházet její nové nepoznané kontexty.

 

  1. 12. od 15:00, kostel sv. Jana Nepomuckého ve Žďáru n. Sázavou
  2. 12. od 18:30, kostel sv. Václava ve Zvoli nad Pernštejnem
  3. 12. od 15:00, kostel sv. Prokopa v Chotouni
  4. 12. od 19:00, kostel sv. Mikuláše v Humpolci
  5. 12. od 9:30, cisterciácký klášter na Bílé Hoře, kostel Panny Marie Vítězné
  6. 12. od 16:00, kostel Nanebevzetí Panny Marie v Dolním Ročově
  7. 12. od 19:00, Královský sál zámku Zbraslav

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Vánoční odpoledne

Čt Pro 7 , 2023
Zveme Vás na vánoční odpoledne v ZŠ Hradská. Můžete se těšit na vánoční obchůdek a tradičně výborné občerstvení. Sobota 09.12.2023 14:00

You May Like

Témata