„Budeme lákat besedami a případně inzercí končící absolventy, kteří by uvažovali, že nezůstanou ve větších městech a nemocničních ordinacích, a mají vztah k Humpolci, aby si třeba časem otevřeli vlastní ordinaci u nás,“ řekl Martin Hendrych.
Samospráva má podle něj jen omezené možnosti, jak lékařskou péči v regionech zajistit. Proto hledá různé cesty, jak do nich lékaře přilákat. Spolupráce s lékařskými fakultami je jednou z možností. Další jsou finanční podpory pro nové lékaře a jejich ordinace, případně investice do lékařských domů. Dostupnost lékařské péče přitom garantují zdravotní pojišťovny.
Nejméně je pediatrů
Ve městě působí sedm praktických lékařů pro dospělé, dva praktičtí lékaři pro děti a sedm zubařů. Otevřeno je ve městě i 13 odborných ordinací včetně ortopedické. „Nejvíc nás tlačí pediatři. Jedna paní doktorka už dlouho překračuje důchodový věk, může prakticky kdykoli nahlásit ukončení praxe. A zůstává nám tak jediná paní doktorka. Se zbytkem jsme odkázáni na pomoc ambulance dětského oddělení v nemocnici v Pelhřimově,“ řekl Hendrych.
Pelhřimovská nemocnice podle něj sice garantovanou dojezdovou vzdálenost v případě Humpolce splňuje, pro některé skupiny obyvatel to ale nemusí být jednoduché řešení. „Týká se to třeba maminek samoživitelek. Když má víc dětí a jedno onemocní, tak třeba v tomto počasí nepojede do Pelhřimova, když má horečky, to je snad pochopitelné,“ řekl Hendrych.
Taky na pozemky chtěli lákat lékaře, ale pozemky nejsou…. Tak přišli s tímto nápadem. Kdo má blízko ke zdravotnictví, tak asi tuší jaká je proveditelnost zmíněného plánu. Škoda jen, že ti co za to berou peníze a rozhodují, tak nejspíše
vůbec netuší….