Humpolec na Pelhřimovsku nechá vyrobit pamětní desku letci britského Královského letectva (RAF) Miroslavu Čápovi. Na budově Muzea dr. Aleše Hrdličky ji odhalí při oslavách konce druhé světové války 8. května. Součástí programu oslav bude promítání filmů, výstava nebo panelová diskuze. ČTK to řekl mluvčí humpolecké radnice Jiří Aujezdský.
„Pamětní deska bude viset na budově muzea na Horním náměstí. Zároveň to bude naproti přes náměstí, kde na městském úřadu na rohu visí pamětní deska Josefa Dygrýna. Teď ještě budeme zveřejňovat výzvu, protože hledáme rodinné příslušníky rodiny pana Čápa, kteří by se mohli zúčastnit této akce,“ řekl Aujezdský. Za výrobu pamětní desky zaplatí radnice přes šedesát tisíc korun.
Miroslav Čáp se v Humpolci narodil 3. června 1919. V roce 1940 vstoupil do československé zahraniční armády. Zahynul při cvičném letu na stroji Miles Master T8558 17. června 1943.
Program Humpolec nezapomíná 1945 – 2025 začne 8. května ve čtrnáct hodin. Jeho součástí bude promítání dokumentárních filmů Paměť války nebo Humpolečtí za časů válečné nesvobody 1939 – 1945.
Závěr druhé světové války ve městě připomene výstava Květnové dny 1945 v Humpolci. V programu bude také panelová diskuze, které se zúčastní Josef Vochyán, předseda spolku Čeští RAFáci, a Jakub Vazač ze Státního okresního archivu Pelhřimov. Slavnost ukončí v devarenáct hodin promítání filmu Nebeští jezdci.
a hrdina od Tobruku a letec RAF Karel Svatek stále v Humpolci zapomenutý a nechtěný
https://www.lidovky.cz/orientace/karel-svatek-krysa-valka-tobruk-letectvo-velka-britanie.A230512_093204_ln_orientacer_ape
Určitě dojde i na něj
Proč nechtěný, můžete to nějak rozvést? Děkuji.
Proč? Informuje o něm Město Humpolec? Ne, protože nechce. Město vydává nejrůznější tiskové zprávy a prohlášení, prezentuje kýmsi vybrané „slavné“ rodáky. Zejména je tu v oblibě pan Hliník.
Lidovým Novinám humpolecký rodák, hrdina od Tobruku, štábní kapitán Královského letectva RAF ing. Karel Svatek za zmínku stál. To je dobře.
Musím se trochu usmívat, jak se článek úzkostlivě vyhýbá zmínce o tom, kdo vlastně Humpolec osvobodil. Navrhoval bych točit to na tom, že Humpolec osvobodila převážně Rumunská armáda. A máme po problému. Jinak samozřejmě čest RAFákům, to je neoddiskutovatelné.
Sovětská armáda za účasti rumunských jednotek.. Vždy to tak bylo a je
Zatímco padlí sověti mají čestný památník na místním hřbitově, tak rumunský památník stojí skromně na okraji lesa nad železniční tratí. Proč to tak je soudruzi?!? Po smrti jsme si přeci všichni rovni a nebo někteří jsou si rovnější??
No, jsem zvědavý, jak se s tím humpolečtí 8. a 9. května popasují. Bude to tanec mezi vejci!
Proč mezi vejci? Kdo osvobodil to všichni víme. Sovětská vojska za pomoci rumunských jednotek.
Ale je možné, že se najdou novodobí vykladači dějin, kdy se dozvíme, že se i sem možná dokodrcal Patton na tanku. Jedna z oněch vykladaček sedí i v europarlamentu a kandidovala na prezidentku.
No vzhledem k tomu, že v minulosti byl hlavním spojením vlak, tak kolem památníku se jezdilo denně a normálně se i k němu dávaly věnce i za „tatíčka bolševika“
Proč se vybralo toto místo, to nevím.
Myslím, že po osvobození Humpolce tam čekala rumunská armáda na sověty, kteří dorazily o něco později. Tábořili na louce co je dneska stadion.
Bingo! Já to čekal, že to byli Rumuni! A máme vyřešeno…