Větší bezpečí před velkou vodou chce Humpolec. Rozšířil letos digitální povodňový a varovný informační systém. Tvoří ho bezdrátový rozhlas, reproduktory, varovné sirény a dva hladinoměry. Do systému investovalo město skoro deset milionů korun. Přes polovinu celkové částky pokryje dotace z evropských fondů.
Obava před povodní není zbytečná. Například v roce 2019 zasáhl Humpolec přívalový déšť. Za několik málo minut se město ocitlo pod vodou. Živel zaplavil několik bytů, celou řadu sklepů i třeba dvě třídy základní školy. „Vytopené dvě třídy. Promáčené stropy,“ popsal tehdejší povodeň ředitel školy Tomáš Jůzl. Nešlo zdaleka o jediný případ, kdy Humpolec bojoval s potopou.
V rámci varovného informačního systému město podle Ivy Vacatové z odboru tajemníka úřadu koupilo bezdrátový rozhlas s hlavním vysílačem a přijímačem v budově městského úřadu. „Ve městě a ve všech místních částech jsou dva rádiové převaděče a jedno pomocné vysílací pracoviště v Krasoňově,“ upřesnila Vacatová. Reproduktory jsou převážně na sloupech veřejného osvětlení a sloupech nízkého napětí po celém území města a v jeho místních částí.
Celý systém prošel povinným testováním Institutu ochrany obyvatelstva. Instalaci zajistila firma z Kladna. „Tím je zajištěný přechod od zastaralého analogového systému do plně digitálního. Výhodou je rychlá a přesná diagnostika z ovládacího pracoviště,“ zdůraznila Vacatová. Nový systém zajistí kvalitnější přenos hlasu a má čistší zvuk. Takže obyvatelé ohrožených lokalit varování nepřeslechnou.
Městský bezdrátový rozhlas je podle starosty Petra Machka přímo napojený na krajské operační středisko hasičského záchranného sboru. Rozhlas je prioritně určený k varování obyvatel při vzniku mimořádných událostí a krizových situací. „Pravidelné zkoušky první středu v měsíci jsou ve 12 hodin, je to varovný zkušební táhlý tón. Zní 140 sekund. V případě že by došlo k nebezpečí spustí systém naopak tón kolísavý,“ upozornil Machek.
Přívalový déšť v Humpolci v srpnu 2019:
Podle meteorologů spadlo za dvacet minut pětatřicet milimetrů srážek. Celé město bylo pod vodou. Nejvíce utrpělo sídliště Na Rybníčku v nejnižším bodě ve městě. Hasiči se brodili po pás ve vodě. Téměř půl metru vody bylo i na mnoha ulicích včetně hlavní Okružní třídy.
„Hasiči odčerpávali vodu ze zatopených sklepů domů například v ulici Na Závodí, Žižkova, Smetanova, Lužická, Nerudova, Masarykova a Husova,“ popsala událost mluvčí hasičů Petra Musilová. Škody šly do milionů korun, poškozený byl i park a řada silnic a chodníků. Voda vyplavila i školu Hálkova.
Zkušební sirény spouští operačním středisko hasičského záchranného sboru. Celý systém je nově navíc doplněný o dva hladinoměry pro sledování výšky hladiny na Jankovském potoku v Kletečné a na řece Želivce v Poříčí v případě hrozících povodní a přívalových srážek.