Zatímco během nouzového stavu v souvislosti s koronavirovou pandemií město Humpolce zajišťovalo především běžný chod města a konkrétní služby pro nejohroženější skupiny obyvatel, v době uvolňování vládních opatření je jeho pozornost směřována také k podpoře místních podnikatelů a firem.
Proto na sociálních sítích i webu připomnělo projekt nazvaný Živé obce, který přináší detailní přehled živností a firem v Humpolci a jeho okolí, ať už abecedně, nebo podle druhu činnosti. Navíc přidalo výzvu, aby lidé místních obchodů a služeb využívali. Když se totiž daří místnímu podnikání, daří se i městu jako takovému. Vedle toho vzniká ve spolupráci s Městským kulturním a informačním střediskem a místními podnikateli dovolenková kartička, jejímž cílem bude od letních prázdnin nastartovat cestovní ruch a služby s ním spojené nejen v Humpolci, ale také v okolních městech a obcích. Na sociálních sítích města jsou konkrétní aktivity spojeny iniciativou označenou hashtagem #podporujememistnipodnikani.
Pokud v jakékoli obci funguje živnost nebo firma a lidé jejích výrobků nebo služeb využívají, podnikání se daří, a tak nehrozí, že by skončilo z důvodu nízkých tržeb. Nejen že pak v obci zůstávají zastoupeny různé obchody a služby, takže zákazníci mají pestrou nabídku přímo takříkajíc pod nosem, také nehrozí vysoká nezaměstnanost, a navíc se daří i obci jako takové. Do obecního rozpočtu totiž putuje určitá část daní, které podnikatelé ze své činnosti odvádějí státu. Jedná se o takzvané daňové příjmy, kterými obce financují běžný chod města, úpravy, opravy a rekonstrukce, tudíž mají vliv na rozvoj obce, ve které lidé žijí, pracují, nakupují nebo tráví volný čas. „Proto rozhodně stojí za to podporovat místní podnikatelské subjekty, a právě na to se, i jako celorepublikoví rekordmani soutěže Město pro byznys, snažíme poukázat. Je totiž důležité si uvědomit, že zdravé podnikatelské prostředí velmi úzce souvisí s rozvojem obce jako takové. Nikdo zatím neví, jaké konkrétní ekonomické důsledky s sebou protikoronavirová opatření přinesou, jisté ale je, že obce výpadky v rozpočtu pocítí. Nejjednodušší a přitom nejdůležitější, co může každý z nás pro nastartování ekonomiky udělat, je zajít do místního obchodu nebo si zavolat místnímu řemeslníkovi,“ uvedl starosta Humpolce Karel Kratochvíl.
K oborům, které dostaly v souvislosti s opatřeními velkou ránu, bezesporu patří cestovní ruch, ale i další živnosti s ním úzce spojené. Také z toho důvodu vzniká ve spolupráci města, Městského kulturního a informačního střediska (MěKIS) a místních podnikatelů takzvaná dovolenková kartička pro návštěvu zajímavých míst nejen v Humpolci, ale také v jeho blízkém okolí. „Městské infocentrum všechno ladí tak, aby
byl projekt hravý, zvídavý a aby návštěvníky potěšil i po stránce gurmánské. Projekt odstartujeme se začátkem letních prázdnin a veškeré informace k němu včas zveřejníme na webových stránkách www.infohumpolec.cz. Zároveň je třeba vyzdvihnout, že Humpolec ke spolupráci oslovil zatím další tři města, se kterými si navzájem v lákání na jednotlivé turistické cíle vypomůže,“ dodala k tomu ředitelka MěKISu Marcela Kubíčková.
Smyslem dovolenkové kartičky není razantně zvýšit cestovní ruch ve městě a jeho okolí, ale lépe využít turistických návštěv kraje k tomu, aby se turisté zastavili právě u místních podnikatelů, dali jim vydělat a zároveň aby oni sami odjížděli spokojení se službami i s netradičními vzpomínkami. Portál Živé obce zase pomůže samotným podnikatelům k jejich prezentaci, ale také zákazníkům, kteří požadované služby najdou přehledně na jednom místě. Přitom se mohou hodit jak místním, tak i návštěvníkům města.
Podporu konkrétně pro provozovatele restaurací a kaváren v Humpolci, které během roku využívají pro své hosty letní zahrádku a žádají v té souvislosti městský úřad o zábor veřejného prostranství, znamená také odpuštění poplatku právě za zmíněný zábor. Rada města podpořila tuto úlevu pro celý rok 2020.
Už v březnu rozhodla Rada města Humpolce o přímé podpoře nájemců nebytových prostor v majetku města. Do konce května mohli podávat žádost o odpuštění nájmu za březen a duben 2020 v celkové maximální výši dvacet tisíc korun za dané dvouměsíční období. Rada o úlevách ve stejném rozsahu rozhodla také pro lékaře a lékárníky působící v budovách polikliniky a dětského zdravotnického střediska. Důvodem k podpoře ze strany města byla vládou přijatá opatření proti šíření nemoci covid-19 omezující jejich běžnou práci. Více informací v tiskové zprávě https://bit.ly/375VCI3.
Humpolec a portál Živé obce https://www.ziveobce.cz/humpolec_c547999.
Další informace týkající se ekonomiky a podnikání chystáme do červnových Radničních listů.