Ikonické místo. Humpolec připomene památníkem tragédii obce z husitských válek

Obnovit vzpomínku na zaniklou obec Dobrá se nyní rozhodli v Humpolci na Pelhřimovsku. Proč se město rozhodlo k tomuto kroku, vysvětlil mluvčí humpolecké radnice Jiří Aujezdský. „Jedná se o ikonické místo, které lidé z Humpolce dobře znají a chodí tam často na procházky. Je známé svým tragickým osudem. Obec zanikla v době husitských válek. Na jejím místě byl v minulosti kostel svatého Václava. I ten zmizel. My chceme uctít památku předků,“ upřesnil Aujezdský. K místu se váže i zajímavá pověst o potopeném kostelním zvonu. Místo už prozkoumali archeologové.

Zaniklou obec připomene památník. V souvislosti s přípravou architektonického řešení památníku u zaniklého kostelíka svatého Václava město zadalo v loňském roce průzkumné práce odborníkům z Archaia Brno.

„Loni archeologové provedli první fáze průzkumu terénu. Archeologové udělali sondy, odhalili pozůstatky konstrukcí zaniklých domů a vše zadokumentovali. Shromažďují nadále výsledky detektorových průzkumů a konzervují nalezené předměty. Další práce na lokalitě budou pokračovat v letošním roce,“ doplnil Aujezdský s tím, že zatím nechce příliš upozorňovat na toto zajímavé místo, aby ho nezničili nájezdy hledačů pokladů.

Výzkum u Humpolce prováděl archeolog Petr Duffek. Jak potvrdil Deníku, na místě se skutečně nacházela vesnice, která s vysokou pravděpodobností utrpěla největší ránu v době tažení Zikmunda Lucemburského. „Na základě digitálního modelu terénu víme, kde byla pole a úvozové cesty. Zajistili jsme i nějaké zajímavé nálezy. Části oděvů, přezky a podobně,“ upřesnil s tím, že archeologové objevili i základy kostela svatého Václava, který v těchto místech zanikl asi počátkem osmnáctého století.

Na podobu památníku pro obec Dobrá vyhlásilo město Humpolec soutěž. „Jedná se o výtvarnou soutěž na podobu malého objektu, který bude vhodnou připomínkou bývalého kostela svatého Václava a zaniklé vesnice Dobrá. Vesnice zanikla v roce 1421 při křižáckém tažení krále Zikmunda. Poblíž vesnice stávala kaple svaté Kateřiny, na jejichž troskách byl následně vybudován kostel svatého Václava. K jeho úpadku a následnému zániku dochází na konci 18. století. Dnes nám zaniklý kostel a ves připomíná pouze kříž se svatým Václavem,“ doplnil Aujezdský historické informace.

Podobně jako Dobrá zanikla za husitských válek třeba obec Soběboř na Havlíčkobrodsku nebo Řičany na Třebíčsku.

Zaniklá místa na Vysočině a důvod proč zmizela, pokud je známo

Havlíčkobrodsko: Bělice, Březinky nádrž Seč),Budeč (nádrž Želivka), Plhov, Rouzeň, Soběboř (husitské války), Staré Hamry (nádrž Želivka), Zábělčice, Zahrádka (nádrž Želivka).

Jihlavsko: Doubkov, Fabriky (sloučení s obcí Ústí), Jezevčí, Střenč

Pelhřimovsko: Blatina, Korce, Kumbal, Leskovice, Wasenmeister, Zámostí (vodní nádrž Želivka), Dobrá (husitské války)

Třebíčsko: Lipňany (elektrárna Dukovany), Mstěnice( tažení Matyáše Korvína), Prachárna (vodní nádrž Mohelno), Skryje (elektrárna Dukovany), Řičany (husitské války)

Žďársko: Hamry, Hrdá Ves, Chudobín a Korouhvice( vodní nádrž Vír) Mnichov zakoupilo Nové Město a obyvatele přestěhovalo

Zdroj: Státní archeologický seznam ČR

Axl

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

(NE)Tip na dovolenou - Itálie

Pá Dub 11 , 2025
Dneska to bude spíše netip. I když se mnou asi bude spousty lidí razantně nesouhlasit. Aneb. nejhorší dovolená mého života. Co na té Itálii sakra všichni mají? Vždyť to tam bylo strašlivé. Já jsem v Itálii na dovolené za celý svou život nikdy nebyl. Pláže a moře mě nikdy nijak […]

You May Like

Témata