Jak pomoci a neublížit mláďatům volně žijících živočichů ?

Poradí Vám pan Koubek z Klubu ochrany dravců a sov při sdružení Děti Země.

Klub ochrany dravců a sov při sdružení Děti Země


Kontakt: Mladé Bříště č.2. 396 01 Humpolec


Tel . 0737768102 (Pavel Koubek)                     e-mail: tyto@atlas.cz


—————————————————————————————————————————-


             Jaro je obdobím, kdy se stanice pro poraněné volně žijící živočichy plní zdánlivě opuštěnými srnčaty, malými zajíčky a také ptáčaty pěvců, sov a dravců.  V některých případech může tato zdánlivá pomoc spíše uškodit. 


 


Jak  poznat kdy mládě potřebuje lidskou pomoc ?

 


            Většina savců  zanechává svá mláďata v úkrytu a matka se k nim vrací pouze, aby je nakrmila. Je to z toho důvodu, aby na mláďata zbytečně neupozorňovala svou přítomností přirozené nepřátele.  V případě nálezu zdánlivě opuštěného srnčete nebo zajíčků ukrytých v trávě, je nejlepší pomocí místo okamžitě opustit a v žádném případě se mláďat nedotýkat.  Lidský pach může odradit vracející se matku a může teprve dojít k jejich opuštění.  Není vůbec jednoduché malé srnče odchovat v zajetí a nikdy je již nelze vypustit do volné přírody. Dospělý srnec odchovaný v lidské péči, může být po vypuštění na svobodu dokonce nebezpečný pro člověka.


            Ptáčata opouštějí hnízdo ještě v době, kdy neumějí létat a rodiče je dokrmují v okolí hnízda.  Když nalezneme mládě, které není ještě opeřené, tak se jej opatrně pokusíme vrátit do hnízda, které bude určitě někde v okolí.  U skoro již opeřených mláďat ve většině případů postačí umístit je na vyvýšené místo mimo dosah koček a psů  a během krátké doby většinou přilétnou rodiče s krmením. V případě, že se tak nestane je teprve nutná pomoc člověka. Pomoc člověka je nutná i v případě krvácejícího poranění nebo zlomeniny.


 


Kam se v případě nálezu prokazatelně opuštěného nebo poraněného mláděte obrátit ?

 


            Prokazatelně opuštěné a nebo poraněné mládě opatrně odchytneme za pomocí svetru nebo košile a umístíme je do papírové krabice s otvory pro přístup vzduchu a vyhledáme pomoc.  Na okrese Pelhřimov se můžete obrátit na pracovníky životního prostředí městských úřadů a nebo přímo na pracoviště, které se pomoci poraněným živočichům věnují.  Jedná se především o Stanici ochrany fauny AOPK v Pavlově u Ledče nad Sázavou která má telefon 569721293 a nebo 602205591.  Dalším pracovištěm je Stanice pro poraněné živočichy při ČSOP Vlašim která má telefon 317845169 nebo 777800460.  Samozřejmě pomůže i Klub ochrany dravců a sov při sdružení Děti Země  v Mladých Bříštích u Humpolce na telefonu 737768102.  Tyto organizace pomohou i při nálezu poraněného dospělého volně žijícího živočicha,  ale nevěnují se psům a kočkám.  Na veterináře a myslivce se obracejte se žádostí o pomoc, jen když je osobně znáte a víte, že pomohou.       

olaf

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Kde se berou zmije?

Út Čvn 10 , 2003
S příchodem slunečných dní, přicházejí i zaručené zprávy o vypouštění stovek zmijí ochránci přírody. Tyto zprávy jsou však pouze fámy. Více informací v připojené tiskové zprávě od pana Koubka

You May Like

Témata