Již v těchto dnech přinášejí lidé ochráncům přírody ježky s odůvodněním, že nepřežijí zimu. „Tato pomoc může v mnoha případech spíše uškodit,“ varuje Pavel Koubek ze sdružení Zelené srdce.
S putujícími ježky se můžeme v tomto období setkat na okrajích lesů, v zahradách a v městských parcích. S příchodem podzimu totiž intenzivně vyhledávají potravu, aby si vytvořili dostatečné tukové zásoby pro období zimního spánku. Aby mohl spát ježek až do jara, potřebuje mít před usnutím na začátku listopadu váhu kolem 500 g. V případě, že se mu nepodaří shromáždit dostatek zásob, zimu nepřežije. Takto uhynou především mláďata z podzimního období a slabí a nemocní ježci. Může se to zdát kruté, ale příroda to tak zařídila pro přežití silnějších a zdravých, kteří jsou zárukou zachování druhu.
„V případě, že se nejedná o opuštěná mláďata například po úhynu matky, je zbytečné zatím ježky odnášet z jim známého prostředí a brát je do lidské péče, protože během krátké doby dokáží získat potřebnou váhu,“ vysvětluje Pavel Koubek Lze pomoci přikrmováním, ale nikoliv mlékem, které jim poškozuje játra a může je i usmrtit. Nejvhodnější je maso z konzerv pro kočky.
Největší pomocí pro ježky není snaha o záchranu nemocných a slabých jedinců, ale apel na všechny řidiče, aby se jim pokusili na silnicích vyhnout. Pod koly automobilů jich každou noc zbytečně zahynou desítky.
Občanské sdružení Zelené srdce
Kontakt: Pavel Koubek, Mladé Bříště č. 2., 396 01 Humpolec
e-mail: zelenesrdce@atlas.cz tel. 737768102
Autor pravděpodobně myslel že pod koly za noc zahynou desítky ježků, ale to je předpokládám bráno jen pro Humpolec.Škoda že neplatí i u lidí, že přežijí jen silnější a zdravý, kteří jsou zárukou zachování druhu.