Kam na dovolenou? Plitvice: kudy cválal Vinnetou

1

Krásou přírodní nevyrovná se plitvické žádná jiná jezernatá krajina evropská, píše zcela po pravdě Ottův slovník naučný. Dále však už s s popisem v proslulé knize souhlasit nelze: „Návštěva turistická dosud není hojná…“ Už dávno je totiž opak pravdou. Plitvická jezera dnes patří k nejoblíbenějším turistickým cílům v Chorvatsku.

Na Plitvická jezera se jezdí hlavně na jednodenní výlety během dovolené na pobřeží, dlužno však dodat, že je lepší si pořádně přivstat a být u vchodu do národního parku co nejdříve. Postupem dne totiž turistů neustále přibývá a na čarokrásné pohledy pak už není dostatek klidu ani času.


Cesta na Plitvice
Do vnitrozemí se k cíli cesty odbočuje u městečka Senje. Silnice často vede i bezútěšně působícími místy, na nichž stojí opuštěné a zdevastované usedlosti, které tu zůstaly z občanské války po srbských uprchlících. Některé domy jsou stále poznamenány pozůstatky střelby.


 
JEZERNÍ KASKÁDA. Součást parku tvoří 16 různě velkých krasových vodních ploch ležících stupňovitě nad sebou v délce sedmi kilometrů a spojených 92 vodopády a kaskádami.


Dobře upravená silnice vede serpentinami do průsmyku Vratnik (698 metrů), odkud je nádherný výhled na Jadran a ostrovy Krk, Cres a Rab.


S výjimkou průjezdní silnice je ale jakýkoliv autoprovoz po cestách národního parku zakázán. Parkoviště jsou u obou vchodů, Velika Poljana a Medvedjak, kde se také platí vstupné. Vstupenku lze použít i pro převoz loďkou přes největší jezero Kozjak. Jsou zde samozřejmě i stánky se suvenýry a s občerstvením, které je značně předražené, a sortiment se pestrým rozhodně nazvat nedá.


Přírodní skvost UNESCO
Oblast Plitvických jezer je zapsána na seznam přírodního dědictví UNESCO. Celková plocha národního parku čítá 196 kilometrů čtverečních a kromě jezer ho tvoří bukové, jedlové, smrkové a javorové lesy na horských svazích masivu Mala Kapela a Plješivice. V horách žijí dosud vlci, divočáci, divoké kočky a vydry, orli a supi.


Jezerní součást národního parku tvoří 16 různě velkých krasových vodních ploch ležících stupňovitě nad sebou v délce sedmi kilometrů a spojených 92 vodopády a kaskádami. Ty měří od tří do 76 metrů, nadmořská výška jezer je 503 až 639 metrů.


Nejvyšší vodopád na potoce Plitvica spadá do hloubky 76 metrů. Celá krasová oblast se díky erozní činnosti řeky Korany neustále mění. Zajímavé je, že všechno, co spadne do vody, například kmeny stromů, se potáhne bílým povlakem vápence a stromy časem zkamení.


Jezera se dělí na tři skupiny:


HORNÍ – obsahuje velké Proščanské jezero (má plochu 63 hektarů) a jezero Ciginovec


STŘEDNÍ – tvoří devět menších jezer 


NEJNIŽŠÍ – sem patří největší plitvické jezero Kozjak (536 metrů nad mořem, plocha 84 hektarů, délka 2,5 kilometru, šířka až 600 metrů a hloubka 49 metrů) a čtyři malá jezírka v kaňonu řeky Korany.


Horní jezero leží ve výšce 639 metrů, o 156 metrů níž vytéká z nejspodnějšího jezera voda do řeky Korany. Kolem horních jezer roste hustý borový les, dolní jezera jsou ukrytá mezi skalními stěnami.


 
Plitvická jezera lákají filmaře, kteří hledají nedotčenou přírodu.

Filmy režírovala sama příroda
Pouhým pohledem přes první jezírko na tajemnou jeskyni nad hladinou si mnohý člověk už pár metrů po vstupu do národního parku připomene film svého mládí – Poklad na stříbrném jezeře. Právě v této jeskyni byl totiž onen poklad ukryt a hlídán prastarým indiánem.


Po obrovském úspěchu tohoto filmu byly v Chorvatsku – nejen přímo na Plitvicích, ale i v okolí – natočeny další díly nezapomenutelných mayovek. Náklady na natáčení byly mizivé a místní obyvatelé s chutí za pár marek ztvárnili indiány. Plitvice si však „zahrály“ i v dalších filmech, připomeňme například amerického Čingischána z roku 1965 (v tomto případě se domorodci měnili na hordy Mongolů).


Může se hodit


Z hotelové osady Velika Poljana jezdí k jezerům vyhlídkový vláček, možné je také pronajmout si kočár s koňmi. Jinak se kolem jezer dá procházet stezkami z dřevěných pražců a po úzkých můstcích. Na jezeře Kozjak plují čluny a bárky. U Plitvických jezer jsou tři hotely s výhledem na nejkrásnější partie národního parku.


Vstupné:
červenec – srpen:
dospělí 12 EURO, děti a mládež 7 – 18 let 7 EURO, skupiny nad 15 lidí (za osobu 11 EURO)
květen, červen, září, říjen: dospělí 10 EURO, děti a mládež 7 – 18 let 6 EURO, nad 15 lidí (za osobu 9 EURO)
ostatní měsíce: dospělí 6 EURO, děti a mládež 7 – 18 let 3 EURO, nad 15 lidí (za osobu 5 EURO)

Axl

One thought on “Kam na dovolenou? Plitvice: kudy cválal Vinnetou

  1. mě se to občerstvení až tak předražené nezdálo ,
    ale byl jsem na dolní bráně a na té horní maj’ třeba vysokohorskou přirážku 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Dopravní omezení na Vysočině

Po Srp 25 , 2003
Přínášíme vám seznam největších dopravních uzavírek v našem kraji.

You May Like

Témata