Hlídejte své úředníky/politiky, nevyplácí se spoléhat na bezchybnost systémů, zákonů a demokracie.
Nechtěl jsem s tímto tématem otravovat před Vánoci, ale zdá se mi natolik důležité, že si dovolím jedno zamyšlení po novém roce.
V pátek 17.12.2004 jsem si v Týdeníku Pelhřimovska přečetl povzbudivý článek o tom, že se v mém rodném Humpolci sterilizační jednotka stavět nebude.
Veřejnost o tom údajně informoval na prvím zasedání zastupitelstva Kraje Vysočina nový náměstek pan Pavel Hájek z Pelhřimova. Investor prý zrušil své záměry v Humpolci a bude je realizovat v průmyslové zóně u Velkého Meziříčí. K územnímu řízení, které momentálně probíhá, nejsou ze strany kraje žádné výhrady. Pan Hájek před nástupem do své nové funkce pracoval jako vedoucí odboru životního prostředí krajského úřadu.
Pan náměstek na výše uvedeném zasedání údajně také deklaroval svůj cíl, že by se na Českomoranské vysočině mělo podnikat bez negativního vlivu na životní prostředí. Jistě zapamatováníhodný výrok úředníka/politika, pokud uvážíme, že od počátku existence mladého Kraje Vysočina se ve všech marketingových aktivitách honosí nejčistší přírodou a životním prostředím vůbec.
Zajímavá je ovšem skutečnost, že v posledních dvou letech jakoby naše Vysočina přitahovala různé „anti- životně přírodní“ podnikatelské aktivity. Naštěstí se snad jedná jen o jednotlivosti, ale namátkou jen ty o kterých se měla šanci veřejnost dozvědět a z našeho okolí: obalovna Jiřice, obalovna v Onšovicích, sterilizace Humpolec …
Český národ se vyznačuje pasivitou, to je všeobecně známo. Někdy se však tato vlastnost může krutě vymstít. Pokud by se např. v Humpolci za pět minut dvanáct neaktivovala malá skupinka občanů, která měla šanci se vůbec dozvědět o investičním záměru italské firmy ve městě, fungoval by v Humpolci již v této době sterilizační provoz. O negativním vlivu na životní prostředí byla přesvědčena většina obyvatel města a odborníků (i když ze závěrů zpracovaných posudků vše nebylo vůbec jednoznačné), kromě investora a jeho zaměstnanců. Nemluvě o kritice postupu investora a státní správy a samosprávy.
Další českou vlastností je hledání viníka (nejlépe jednoho konkrétního), ukázat na něj prstem a nejlépe veřejně kamenovat. Něco podobně negativního probíhalo v návalu emocí a bohužel naopak minimální informovanosti občanů města skoro půl roku v Humpolci. Zatímco malá skupinka účastníků sloučeného územního a stavebního řízení, petiční výbor a pod tlakem veřejnosti i Město Humpolec postupovali proti investičnímu záměru legitimně, našli se i anonymové, kteří si našli svého viníka sami a uchýlili se k výhružkám.
Nakonec tato kauza snad pro Humpolec dobře dopadne. Nikdo za nic nemůže, všichni postupovali zcela podle platné legislativy. Všechny to jen stálo mnoho času a energie. Jen se opět potvrdilo, že věci veřejné se týkají nás všech a je třeba aktivně sledovat co se děje kolem nás a pamatovat si. Dnes jsou místní státní správa a samospráva spolu s krajským úřadem pro nás nejdůležitější pravomocné instituce ani ne tak ta politika v Praze.
Své životní prostředí budeme mít takové, jaké si ho uděláme a udržíme. Proto mám také jeden cíl: hlídat své úředníky na všech úrovních ty volené i ty nevolené. Jsou tu pro mě ne já pro ně. Platím si je také já ze svých daní. Jistě platí: „Protože kdo se nepoučí z historie, je odkázán prožít si jí znovu.“
Ihned po zveřejnění informace o zrušení investičního záměru fy Ebster s.r.o. v Humpolci v ČRo Region jsme napsali pí Szável email s prosbou o potvrzení/vyvrácení této informace, zatím nemáme odpověď.