Kdo vyléčí lékaře?

21

Neobejdeme se bez nich. Když je nám zle, vyhledáváme je. Přesto jsou dnes vnímáni rozporuplně. Kdo? Lékaři! A je nutné narovinu říci, že oprávněně.

„Dlouho jsem
s billboardovou kampaní na toto téma váhal,“
říká Stanislav Bernard a dodává: „Dnes ale opravdu
vidím, že svět se zbláznil…. Odsuzuji  postup lékařských odborářů a LOK. Zároveň
tleskám těm odvážným ředitelům nemocnic, kteří přijmou všechny výpovědi a
provoz nemocnic dokážou přesto zajistit.“

 

V době, kdy si celá
společnost musí utahovat opasky, přišly lékařské odbory s ultimátem na
dramatické zvýšení platů. Tento požadavek je jistě legitimní a nikdo jim
trojnásobnou mzdu oproti celostátnímu průměru závidět nebude, pokud ovšem bude
zasloužená. Nepochybujeme o tom, že je mnoho lékařů, kteří si lepší ohodnocení
jistě zaslouží, ať už svou profesionalitou, znalostmi či, a to především, svou lidskostí
a přístupem k pacientům. Tito si zaslouží klidně i desetinásobek!

 

„V době obrovského
schodku státního rozpočtu lze na zdravotnictví těžko přidat další peníze. Je
mnohem důležitější zajistit efektivnější rozdělování prostředků,“
hodnotí Stanislav Bernard a doplňuje: „Proč lékaři
nepředepisují výrazně levnější léky se stejnou účinnou látkou? A co výběrová
řízení na předražená diagnostická zařízení, „lékařská kongresová turistika“ či
letecké výlety za fotbalem evropských velkoklubů? Peněz ve zdravotnictví je dostatek,
jenom nesmí „mizet“ ve spoustě černých děr a na mzdy jich bude víc než dost.“

 

V době, kdy se výdaje na
mzdy statisíců státních zaměstnanců
snižují                  
o 10 procent, je přidání 2 mld. lékařům obrovský dar. Nás všech. A to, že se
nechtějí podělit s ostatním zdravotním personálem,
je až do nebes volající. Co by si asi počal sebelepší lékař při operaci, pokud
by mu sestřička „nepodala skalpel“?


Bernard Vás ve štychu nenechá

Axl

21 thoughts on “Kdo vyléčí lékaře?

  1. „A to, že se nechtějí podělit s ostatním zdravotním personálem, je až do nebes volající.“ Jak se to vezme. V době, kdy lékaři spouštěli svou akci a žádali „ostatní zdravotní personál“ o podporu a jednotný postup, bylo jim odpovězeno NE. Teď, když se najednou peníze našly, se o ně „ostatní zdravotní personál“ srdnatě hlásí. Je to sice typicky české, čekat, až za mě něco vybojuje někdo jiný, ale s charakterním postojem to nemá nic společného. Nic není zadarmo a myslím, že pan Bernard to ví sám nejlépe. Trochu mi postoj „ostatního zdravotního personálu“ připomíná postoj pana exministra sociálních věcí Vodičky po tzv. Sarajevu proběhnuvším kdyi uvnitř ODS. Vzpomínáte? Napřed honem z ODS do US, pak zase zpátky, protože se vlastně, chudák, jen spletl………

  2. To je pane Bernarde snad poprvé, co se s Vaším názorem ztotožňuji. Zpočátku jsem lékařům při jejich kampani fandil a zejména jsem obdivoval, jak se dokáží sjednodit v boji za správnou věc. Postupem času se tato kampaň změnila v nechutné vydírání a vyhrožování. Jejich nehorázné opovrhování ostatním zdravotnickým personálem pouze ukazuje, jaký přístup k člověku jako lidské bytosti mohou mít. A pouze proto, že zdravotní sestry neměly na podobnou kampaň dost silný žaludek, ostrouhaly a budou zase ty přisluhovačky se 7 roky školy s platem uklízečky. Doktor je sice ústřední postava v nemocnici, ale 1 sestra lítá po celém oddělení když doktůrek spinká.

    1. Já myslím, že to není žádné drama, akorát se prostě poprvé v téhle zemi našla skupina lidí, která necouvla a dotáhla to do konce, a to i přes kampaň, kterou proti ní státní moc vede, a jejímž výsledkem je dnešní trochu negativní pohled na doktory. A teď přijde, jak je u nás Čecháčků zvykem, na řadu zášť, maskující závist, že někdo něco dokázal ustát a vybojovat a já ne. Zdravotní sestry, resp. ostatní zdravotnický personál, měl jedinečnou možnost se včas přidat, ale neudělal to a teď brečí, že při dělení koláče na něj nezbylo. Z toho bychom zrovna tak mohli osočovat vládu, že záměrně přidala jen jedněm a druhým ne, aby je rozdělila a poštvala ostatní zdravotnický personál, potažmo většinu společnosti, proti doktorům…

      1. To se vážený pane mýlíte. Já doktorům jejich plat nezávidím. Jak jsem napsal ve svém přízpěvku, zpočátku jsem jim i fandil že bojují za správnou věc. Tím jsem měl na mysli jejich platy. Domnívám se, že kvalitní doktor má být kvalitně ohodnocen. Mě pouze vadí způsob jakým toho bylo dosaženo. Výroky typu „pokud nám nepřidáte a nevezmete nás všechny zpět, budou umírat lidi“ a další s tím spojené podmínky a ultimáta někoho, kdo byl nespokojen v práci, a proto podal výpověď s tím, že půjde pracovat do zahraničí se mi zdají poněkud nefér vůči ostatním občanům v zaměstnaneckém poměru. A co se týče zdravotních sester, ono je trošku problém v tom, že zdravotní sestra je u nás dlouhodobě finančně podhodnocována za práci, kterou odvádí a myslím si, že je rozdíl mezi tím, když dá výpověď doktor, který zcela určitě neskončí na úřadu práce, protože je to přeci jen vzdělaný člověk a nezůstane o chlebu a vodě, nebo když dá výpověď zdravotní sestra, která už práci v dnešní době také nemusí najít. Tak se jim potom nedivte, že se bojí. Mě osobně byl také snížen plat o 10% protože jsem zaměstnancem státního sektoru, konkrétně policie. Samozřejmě, že z toho nemám radost, protože musím živit rodinu a platit hypotéku, ale stalo se. Mohu pouze doufat, že vláda se jednoho dne umoudří a poskytne našemu resortu peníze alespoň na ten provoz, abychom mohli naplno fungovat. Pokud budou odbory činit nějaké kroky k zachování platů, samozřejmě je budu podporovat, ale výpověď za žádnou cenu nepodám. Ne, že bych měl strach o to, že nenajdu práci, protože sám mám vysokoškolské vzdělání, takže bych snad něco našel, ale jednoduše proto, že tuto práci jsem si před 12 lety vybral jako svoje povolání, ve které i přes slova mnohých kritiků věřím a mám ji rád. Rozhodně bych ale bojoval i za zachování platů občanských zaměstnanců, které ke své práci potřebuji a jejich práce si velice vážím. A pokud bych někdy dal výpověď, nebude to proto, abych postrašil veřejnost, že když mě policie nevezme zpět, tak budou lidé umírat, ale podal bych ji s přesvědčení, že tuto práci již nechci dělat a jsem rozhodnut odejít.

        1. Vážený pane, to jste mne špatně pochopil, já tou závistí absolutně nemířil na Vás. Že jsou zdravotní sestry dlouhodobě podhodnocovány, je jasné, tam je situace stejná jako u lékařů. Měly ale možnost se k doktorům přidat a vyjádřit svou nespokojenost. Forma a etika protestu je otázkou, nicméně v tomto směru si nezadají s naší vládou, která výhrůžkami nešetří, takže bychom to mohli vzít dle pravidla “ na hrubý pytel hrubá záplata“.

        2. Ač nejsem obdivovatelem pana Bernarda,promluvil mi z duše.To co poslední dobou předvádějí někteří páni doktoři je na vyhazov.Více jsem věřil panu Hegerovi,že neustoupí.V ne příliš dlouhé době bude muset řešit daleko větší problém a to rušení stovek či spíše tisíců akutních lůžek.Jak znám tyto doktory,tak troufám si tvrdit,žádný z nich nepůjde dělat na oddělení/ nemocnice následné péče/ protože tam by takhle nemohli machrovat a o 50000 platu by si mohli nechat jen zdát.Je všeobecně známo,že doktorů je nadbytek,proto si myslím,že za pár měsíců se bude řešit kdo bude muset opustit nemocnici,kdo půjde dělat k lůžkům následné péče a která nemocnice si bude moct dovolit vydržovat si takhle drahé doktory když jim nebudou zbývat peníze na provoz oddělení.Proto mě docela nadzvedává ze židle vyjadřování a jakási obhajoba doktorů od pana Krajíčka,těch příspěvků bylo několik,všechny ale útočily na tzv. čecháčství,českou povahu,zbabělost atd.Sestry se hlavně zachovaly jako sestry,pečovatelky,mámy a hlavně jako ženy,kdy jiní za tutéž práci vyhrožují exitusem a oni jsou zato ještě od vás napadáni.Tento stav zdravotnictví nemá z vládou spojitost,její členové jsou pouhé loutky v rukách lobistů,a zdravotnictví v podstatě řídí farmaceutické a jiné firmy s tím spojené.A jak už zde bylo napsáno celkově financí je dostatek,ale jdou do úplně jiných kapes.Pane Krajíčku,celkem v každém příspěvku se obracíte k demokracii k samostatnosti aby nikdo druhému nezáviděl a právě doktoři jsou tak podělaní,že dokáží vyhrožovat po tisících.Já když budu nespokojený s platem a zaměstnavatel mi nepřidá tak holt půjdu jinam a nebo se stím smířím.Nezažil jsem doktora,že by mluvil jen za sebe,vždy jen my a my.A ty přesčasy?Všichni byli u toho a nikdo nic protože to celkem vynášelo a najednou právě těm samým to vadí.Miruna

          1. Dobré odpoledne, Miruno, já jsem tím chtěl říct asi tolik, že na vše je potřeba dívat se z více úhlů. Každý tu na doktory jen plive, tak mně pro změnu umožněte „jakousi obhajobu“, i když to asi není v souladu s oficiální státní PR. Pokud by alespoň jedna z těch vlád, které něco v předchozích obdobích doktorům, resp. zdravotníkům slíbily, splnila byť jen desetinu z toho, třeba teď yla situace jiná. Oddělení následné péče jsou kapitola sama pro sebe – pokud je tam např. sto lůžek a musíte mít permanentní obložnost aspoň 96, abyste nebyl v mínusu, tak je to asi dost problematické. Když Vy budete nespokojený, odejdete. Doktoři dali výpověď ( nespekulujme teď o tom, kolik z nich bylo ochotno zůstat i pokud by jim vláda neustoupila). Nezačal jim náhodou někdo vyhrožovat pokutami, netasil na ně někdo Hippokratovu přísahu a podobně?? Proč vláda neřekla OK, tak nashle?? U přesčasů jste asi trochu vedle – pro většinu těch doktorů to totiž byla jediná možnost, jak vydělat něco navíc – mimochodem, ten plat pak sice vypadá veliký, ale zpočítejte si z toho hodinovku. No a jestli Vás mé příspěvky opravdu tolik zvedají ze židle, měl/a byste mi poděkovat, protože pohyb je jednou z cest ke zdraví, díky jemuž doktory třeba nebudete potřebovat.

          2. Pane Krajíčku,motáte páté přes deváté, neboli jste uvařil v tomto příspěvku docela slušnou bramboračku.Pouze úcta k vašemu mladému věku mi nedovoluje více reagovat.P.S.Co je pohyb a co obnáší vím docela dost dobře-mám ujeto tisíce kilometrů na kole po sousedních státech-a opravdu spoléhám na svoje,zatím,dobré zdraví a doktory ještě nějaký čas nebudu potřebovat. Miruna

          3. Dobrý den, Miruno, děkuji za soucit, či shovívavost. Ale já nebyl první, kdo uvařil bramboračku…:-)

  3. Vážení,někde udělali ti soudruzi z NDR co jsou dnes u vlády chybu.
    Za prvé nám lžou bez uzardění,že nejsou na nic v tomto státě peníze,ony jsou ale tak nějak se šikovně po stamilionech ztrácejí tu na financování pol.stran,pak na nějaké ozvučení jakéhosi kongresu,pak na nějaký tunel např.Blanka a pod.Těch případů jenom co se provalí jsou desítky.Jo takový šikulkové jako Řebíček,Novák,Gross,Langer,Bém a desítky jiných na ty holt nemáme a pak logicky nemáme ani na platy lékařů.Ale prosím rozdělujme,odejít chtělo 4 tisíce n e m o c n i č n í ch lékařů z dvaceti tisíc.Žádný,zdůrazňuji žádný z ambulantních ti totiž už svůj díl „pomoci“od těch pánů nahoře dostali.Jestli si někdo myslí že těch 30 Kč všimného co platíme na dřevo jde zpět do zdravotnictví je blázen,z 90 % to jde do kapes lékařů.Že tomu „věří „např.Standa Bernard je jen jeho póza.Doktoři mají dostat dobrý plat,ale také učitelé a další a další.A peníze by byly,jen nekrást!!!Kdo potřebuje dostat,ale přes svá žvanící a lživá ústa si můžete domyslet.

  4. reklamní poutače s panem Bernardem byly uhozené vždy a tenhle obzvláště.
    Postrádám smysl tohoto lékařského bilboardu.
    Myslím,že by pan Bernard měl raději pokračovat v pivovarské činnosti a ne se za každou cenu vyjadřovat ke každé politické situaci.

    Etikety na jeho pivu jsou už dávno nehezké, nějaká změna by neškodila

      1. Když můžou dostat přidáno doktoři, proč né všichni občané ČR ?
        Všichni máme málo, proč jen bílá elita ??? Co daně ? Co snížit daně aby víc zbylo ???

        1. „Snížit daně, aby víc zbylo“ Tak toto je úvaha svědčící o lobotomickém zákroku. Nebo daně úplně zrušit né. Kde jste byl(a) posledních pár desítek let, kdy deficit státního rozpočtu enormně narostl? Oni totiž daně jsou základním příjmem státní pokladny, víte?

          1. Chytrýmu napověz, blbce kopni do ….. To dá rozum, že bez daní to nejde. Je to stejně nesmyslný jako vydírat vyšší platy v týto době.
            Jen nechápu proč by bílý nováčci a Cvachové měli dostat přidáno a ostatní profese ne. Doktorovi když exne pacient tak se z toho vykecá, řidiči autobusu když mu při bouračce exne pasažér napaří 5 let.

          2. Souhlasím s názorem, že se v tomto státě krade a krade. Také proto jsem jedním ze tří zakladatelů NPF – „národního protikorupčního fondu, který bude proti zlodějně aktivně bojovat. Nejsme žádní donchichotové a víme, že vše nevyléčíme, ale alespoň se o něco pokusíme 🙂 Budeme podporovat lidi, kteří na korupci účinně poukážou – např onoho slepého policistu, kterému vyhrožovali vyvražďěním rodiny, protože poukázal na to, že se v jejich autodílně krade a dnes je bez práce a další podobné lidi. Taky vypíšeme granty na investigativní novinářskou činnost pokud povede k odhalení zlodějny.( Nepíšu korupce, ale pravým jménem zlodějny, která okrádá nás všechny ). A na závěr – peněz nemáme ve státě dost ani náhodou, stále žijeme tvrdě za prachy našich dětí a šetřit musíme začít a RYCHLE !!!
            Standa Bernard

          3. To je krásné, že vznikl národní protikorupční fond, otázkou je, zda to bude něčemu platné. Problémem totiž není ani tak odhalování korupčních kauz (těch se provalilo dost), jako spíše to, že za tyto případy není nikdo hnán k odpovědnosti, především k té finanční. Těžko pak žádat po lidech ochotu k šetřivosti. „Peněz ve státě nemáme dost ani náhodou“ – ovšem na předražené a nesmyslné státní zakázky se najdou snadno. Zrovna tak není na zvýšení platů lékařů, policistům a hasičům se ubírá, na druhou stranu se však najdou peníze na to, aby například šéfka kabinetu ministra školství po několika týdnech nástupu do funkce obdržela odměnu přes 100 tisíc korun, a to za činnost, která je náplní její práce a za kterou pobírá běžný plat. Tak to mi fakt hlava nebere.. A z tohoto důvodu mě veškerá proklamovaná hesla o šetření zvedají ze židle. Kdy a kdo už začne skutečně šetřit?

            Co se týče protestní akce lékařů, plně souhlasím s názorem Hatcheta. Lékaři byli jediní, kteří se dokázali ozvat a něco si prosadit. Mnozí jim to mají za zlé, protože vědí, že oni sami dokáží akorát tak nadávat v hospodě nebo na netu a se staženým ocasem si nechávají kálet na hlavu.

          4. Ono to není tak nelogické jak se zdá, čím méně státní aparát dostane, tím méně může rozkrást.
            Murlo

          5. To je přesně ono. To už se tady ( a ne jenom tady) dost dlouho marně snaží vysvětlit pár osvícených lidí. Existuje takřka přímá úměra mezi velikostí balíku přerozdělovaných peněz státní správou a velikostí korupce. Když pomineme jednu z příčin obecně rozšířené zlodějny v našem státě (zdecimovaná morálka společnosti během čtyřicetiletého běsnění bolševika), tak hned další je příliš velký balík, který stát vybírá od poddaných a pak nějak blahosklonně přerozděluje. Ucucnout si z toho je příliš lákavé a z cizího, jak známo, krev neteče.
            Karel Kratochvíl

          6. Dobrý den.Pane Kratochvíl zanechte už politického školení mužstva,je to slaboučké pitomoučké.To že komančové zdevastovali co mohli souhlas,ale současný stav je výsledkem „práce“nynějších vlád!!!Ty rozfofrovali a hlavně rozkradli co mohli,tak se ptám,kde je jejich morálka.A i kdyby přerozdělovali jen jednu korunu,tak ji ukradnou také.Řešení,ano upozorňovat na tyhle levárny,ale hlavně by ti co kradou měli jít sedět ať je to Petr nebo Pavel.Rád si počkám jak dopadne causa Michálek či Vondra,pokud tak jak se rádo hlásá padni komu padni,smeknu klobouk,ale dávám tomu tak 5 %.Víte pane Kratochvíl a v tom je
            jádro pudla a ne oblbovat lid stále stejným žvaněním.

          7. Karel za nic nemůže, říká jen to, co cítí a cítí správně. Máte taky kus pravdy, že základem je absence morálky a nenažranost (já), ale praproblém není jen těch 40 let komančů, i když to byla fakt pecka :-(, ale taky to co bylo předtím – myslím tím okupaci… a vůbec celou naši historii, chybí nám „národní“ etické hodnoty, jakási obdoba firemní kultury a kus obyčejné lidské slušnosti, pozitivity, nezávidění a taky hrdosti,chcete-li a jedině občanská iniciativita s tím může něco postupně udělat. Těším, že snad, někdy… bude líp 🙂
            Standa Bernard

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Ze zámku v Herálci se stává luxusní hotel

St Úno 16 , 2011
Zámek v Herálci na Havlíčkobrodsku už skoro dva roky prochází rekonstrukcí. V dubnu jej čeká kolaudace a stane se z něj pětihvězdičkový hotel. První hosty by měl přivítat už v červnu. Stavba vyjde na více než 126 milionů korun, z části ji financuje Evropská unie.

You May Like

Témata