Knižní plácek

Vařím, vaříš, vaříme

V poslední době mě zaujala, či spíše zarazila obrovská vlna různých kuchařek, které zaplavují náš knižní trh. Nic proti, když si někdo chce pochutnat na jídlu, které neumí vyrobit a koupí si na pomoc příručku napsanou odborníkem. Spíše mě udivuje, že je někdo ochoten dát peníze za „kuchařku“, z jejíž obálky se usmívá zpocená tvář Petra Novotného (a dalších velkých umělců) i kdyby tam byl recept na pytlíkovou polévku či chleba s máslem.
Zlatá Rettigová.

Minulý týden vyšly znovu Staré pověsti české (nakladatelství Lidové noviny). Tentokrát v původní podobě, bez zásahů bolševických odborníků a navíc s komentářem J. Janáčkové a K. Komárka.
Hezký počin.
Dále bych chtěl doporučit jednu hezkou beletrii z nakladatelství Argo Masopust v Romansu od Emanuela le Roy Ladurie. Autor je významný francouzský dějepisec. V únoru v době Masopustu 1580 si tamní obyvatelé nasadili masky, tančili, soutěžili a pořádali průvody. Neorganizované lidové divadlo, v němž bojovala ulice proti ulici, jedno cechovní bratrstvo proti druhému, skončilo nakonec, v důsledku léčky, kterou nastražil soudce Guérin, jedna z hlavních postav tohoto dramatu, krveprolitím.

Nakonec ve zkratce něco nového z poezie. V Mladé frontě vyšel Guillaume Apollinaire Hrdinské činy mladého donchuána a v Labyrintu Konstantin Biebl Cesta na Jávu.

Karel Kratochvíl, knihkupectví Jana Zábrany

Karel Kratochvíl

One thought on “Knižní plácek

  1. Miláčku, prosim neuživej slovo bolševický, můžeš užít „komunistických“, není to tak neohrabané. Peťulka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Minizkazky aneb ústa dokořán

St Říj 3 , 2001
od Lydie Junkové

You May Like

Témata