PELHŘIMOVSKO: Dbejte vždy na řádné zabezpečení svého kola.
Cyklistika je v poslední době velice oblíbený a rozšířený sport spojený s relaxací o volných chvílích. Stále více lidí všech věkových kategorií holduje cykloturistice.
Cyklisté si již zvykli, že musí mít řádně vybavené kolo. Při jízdě používají cyklistické přilby a to i osoby starší 18let, na jízdu si oblékají pestré oblečení s reflexními prvky. Na projížďky po krásách naší vlasti si vybírají cyklostezky, lesní cesty nebo silnice II. a III. tříd.
S oblibou cyklistiky si lidé pořizují i lépe vybavená a dražší kola. Jízdní kola se v poslední době stávají výhodným artiklem pro zloděje. Kola se ztrácejí hlavně ze sklepních kójí panelových domů, z kočárkáren, ale i volně odstavená kola u restaurací nebo na parkovacích místech. Další kola mizí z rekreačních objektů, kde je majitelé využívají hlavně o víkendech. Výjimkou nejsou ani odcizená kola na různých sportovních akcích nebo cyklistických závodech.
V roce 2010 pelhřimovští policisté zadokumentovali více jak tři desítky případů odcizených kol. Pachatelé způsobili škodu ve výši 400.000 korun.
Ani v letošním roce neklesá majetková trestná činnost zaměřená na krádeže jízdních kol. Od počátku letošního roku bylo odcizeno již na třicet jízdních kol v celkové škodě 236.000 korun.
Poslední krádež jízdního kola zaevidovali policisté v Humpolci v polovině června. Jízdní kolo se ztratilo z kůlny na pozemku domu v ulici Na Závodí.
Opět v Humpolci se stala v květnu neobvyklá krádež kola. „Neznámý pachatel odcizil uzamčené kolo z balkonu prvního patra panelového domu v Lužické ulici. Bohužel, veškeré pátrání po kole zatím bylo bezúspěšné.", konstatoval npor. Libor Kudrna, vedoucí Obvodního oddělení v Humpolci.
Přes 30 % z celkového počtu odcizených kol se ztratilo právě na Humpolecku, 25 % bylo odcizeno na Pacovsku, o několik procent méně v Pelhřimově a v blízkém okolí. Nejnižší procento z celkového počtu odcizení jízdních kol zadokumentovali policisté z Obvodního oddělení v Kamenici nad Lipou a v Počátkách. Objasněnost při krádežích kol je téměř nulová.
V červenci loňského roku přijali policisté oznámení o krádeži kola během cyklistických závodů konaných v Kamenici nad Lipou. Závodník nechal před startem závodu své kolo několik málo minut bez dozoru a to stačilo, aby si je vyhlédl neznámý pachatel, který kolo odcizil. Škoda byla vyčíslena na 70.000 korun.
Na závěr několik doporučení jak ochránit jízdní kolo před odcizením.
- Při odstavení jízdního kola na ulici použijte vždy bezpečnostní zámek a snažte se kolo připoutat k pevnému bodu (bezpečnostní stojan, zábradlí). Jste-li ve společnosti více cyklistů, kola si raději pohlídejte navzájem.
- Jestliže ukládáte jízdní kolo ve společných prostorách domu, dbejte na uzavírání vstupních dveří domu a stálé uzamčení společných prostor a samotných kol. Pořiďte si společný bezpečnostní stojan nebo bezpečnostní systém pro zajištění kola. Obdobné zásady dodržujte při ukládání kol na balkonech, ve sklepích a sklepních kójích. Nepodceňujte zabezpečení zejména dveří a oken.
- Pro případ odcizení kola si poznamenejte jeho výrobní číslo, barevné znamení, podle kterých byste mohli případně své kolo identifikovat.
- Dojde-li přes veškerá bezpečnostní opatření ke krádeži vašeho kola, neprodleně vše ohlaste na nejbližší služebnu Policie ČR nebo linku 158. Snížíte tak náskok pachatele a jeho šanci, že zůstane nevypátrán.
zdroj: www.policie.cz