Kosení, pastva ovcí a krav, likvidace invazních druhů rostlin, jako je netýkavka žláznatá nebo bolševník velký, ale také kácení a odstraňování výmladků nebo budování tůní. To jsou jen některá opatření, která Kraj Vysočina smluvně zadává dodavatelům za účelem podpory biodiverzity ve zvláště chráněných územích.
„Pro rok 2016 jsme prozatím uzavřeli 117 smluvně zadaných opatření, jejichž počet ale ještě není konečný. Zatímco kosení probíhá převážně v letních měsících, opatření typu kácení a budování tůní se realizuje v podzimních měsících, v této době tedy finišuje zadávání těchto typů prací,“ uvedl radní Kraje Vysočina pro oblast životního prostředí a zemědělství Zdeněk Chlád.
Kromě opatření na podporu biodiverzity se v přírodních památkách a rezervacích zadávají plány péče. Jedná se o dokument shrnující odborné údaje o zvláště chráněném území, na jejichž základě stanovuje konkrétní návrhy opatření obvykle na období deseti let. „V roce 2016 bylo objednáno zpracování plánu péče pro 16 zvláště chráněných území,“ doplnil Zdeněk Chlád s tím, že v přírodních památkách a rezervacích Kraj Vysočina zajišťuje kontinuální péči, což ovšem neznamená každoroční péči. Na některých územích se provádí opatření každoročně a někdy i vícekrát za rok, na jiných jsou prováděny zásahy ojediněle, případně s odstupem několika let.
K dubnu letošního roku evidoval Kraj Vysočina celkem 188 zvláště chráněných území. Po implementaci Natura 2000 se tento počet bude měnit už jen velmi pozvolna, a to v závislosti na aktuální potřebě vyhlásit určitou lokalitu s výraznými přírodními hodnotami za zvláště chráněné území.
- Martina Kratochvílová, odbor životního prostředí a zemědělství,
Krajský úřad Kraje Vysočina
tel.: 564 602 503, e-mail: kratochvilova.m@kr-vysocina.cz