Ovšem v objasněnosti trestných činů jsou pelhřimovští policisté první v kraji.
V roce 2011 zadokumentovali pelhřimovští policisté celkem 1464 trestných činů, což je oproti roku 2010 o 135 trestných činů více. Z tohoto celkového počtu se policistům v loňském roce podařilo objasnit 855 trestných činů, což činí 58,40 %. Objasněnost proti roku 2010 se tak zvýšila o 7,08 %. V porovnání s ostatními územními odbory v Kraji Vysočina tak pelhřimovští policisté v objasněnosti trestných činů obsadili první místo.
„ Je ovšem nutné dodat, že zaevidování zvýšeného počtu trestné činnosti je způsobeno potíráním latentní (skryté) kriminality, která byla iniciativně zjištěna ze strany policistů na teritoriu Pelhřimovska. Jedná se zejména o vyhledání a objasnění drogové kriminality“, objasnil plk. Mgr. Jaromír Štěpánek vedoucí Územního odboru v Pelhřimově.
V roce 2011 policisté stíhali celkem 574 osob. Z tohoto počtu bylo 259 recidivistů, 51 osob mladších 18 let a 79 žen.
Na úspěchu objasněnosti má podíl zejména Služba kriminální policie a vyšetřování za vydatné pomoci a podpory policistů pořádkové policie.
Policistům se v loňském roce dařilo v objasňování trestných činů jak v obecné kriminalitě (nápad 1079 trestných činů a objasněno 50,14 %), tak i v hospodářské kriminalitě (nápad 156 trestných činů a objasněno 66,67 %).
Obecná kriminalita
Násilná kriminalita
V roce 2011 pelhřimovští policisté zadokumentovali 55 trestných činů a objasnili z nich 78 %.
Pod pojem násilná trestná činnost policisté řadí závažnou kriminalitu například loupeže nebo vraždy.
V květnu roku 2011 se v Pacově stal nejzávažnější zločin – vražda ve stadiu pokusu. Pachatel byl dopaden a celý případ si převzali policisté z krajského ředitelství.
Loňského roku policisté šetřili čtyři loupeže, z toho tři se podařilo objasnit.
V červenci byla v nočních hodinách přepadena obsluha BČS v Humpolci. K prodejnímu pultu přistoupil muž a položil před obsluhu zmačkaný papírový sáček, na kterém byl nápis „prachy sem“. Obsluha zprvu odmítla muži vydat hotovost, proto ji pachatel pohrozil, že má u sebe nůž, který se nebojí použít. Nůž měl uložený podél těla a obsluze jej ukázal. Obsluha muži vydala z pokladny 30.000 korun.
„ Pachatele se podařilo za pomoci svědků dopadnout během dvaceti minut. Muž byl pod vlivem alkoholu, v dechu měl 2,83 promile. V tomto stavu byl převezen na protialkoholní záchytnou stanici. Po vystřízlivění byl dvaadvacetiletý muž obviněn z trestného činu loupež. Jako motiv uvedl, že chtěl získat peníze pro svoji babičku, která se nachází ve špatné sociální situaci. Mladík v minulosti nebyl stíhán“, uvedl npor. Luboš Jakoubek vedoucí obecné kriminality.
Ne všechna loupežná přepadení se však skutečně stanou. V loňském roce si tři osoby loupežná přepadení vymyslely.
Mravnostní kriminalita
Na Pelhřimovsku kriminalisté zadokumentovali 14 případů a podařilo se jim objasnit téměř 93 %. Ve všech případech se jednalo o trestný čin pohlavní zneužívání. V souvislosti s objasňováním této trestné činnosti zahájili kriminalisté stíhání celkem deseti osob, z tohoto počtu byl jeden recidivista.
Majetková trestná činnost
Loňského roku bylo spácháno celkem 813 majetkových deliktů. Oproti roku 2010 to je nárůst o 100 případů. V majetkové kriminalitě pelhřimovští policisté objasnili 37,52 % a tím opět stojí na první příčce v objasněnosti této kriminality v kraji.
„Objasnění majetkové trestné činnosti velice úzce souvisí s objasněním deliktů na úseku drogové kriminality. Pachatelé drogových deliktů většinou nepracují a prostředky pro svoji obživu a pro nákup drog si opatřují právě krádežemi. Proto díky výborným výsledkům při potírání drogové kriminality máme i výborné výsledky v objasněnosti majetkové trestné činnosti“, uvedl npor. Luboš Jakoubek.
Celkem bylo zadokumentováno 309 případů krádeže vloupáním. Objasnit se podařilo 32 %. Nejčastěji policisté šetřili vloupání do rekreačních chat, obchodů, rodinných domků nebo restaurací.
Na Pelhřimovsku se podařilo objasnit sérii vloupání do restauračních zařízení. Pachatelem byla žena, která způsobila škodu ve výši téměř 120.000 korun. Případ byl zajímavý tím, že tato majetková trestná činnost je doménou zejména mužů. Samotné ženy se vloupání dopouštějí zcela výjimečně.
V roce 2011 bylo spácháno celkem 413 krádeží prostých. Objasnit se podařilo přes 41 % krádeží. Mezi nejčastější delikty patřily kapesní krádeže (25 případů), krádeže motorových vozidel (16 případů) a věcí z vozidel (65 případů). Velice časté byly případy krádeže motorové nafty.
Ostatní kriminalita
Rok 2011 byl pro policisty na Pelhřimovsku velice úspěšný zejména při objasňování ostatní kriminality (197 případů), kam patří zejména drogová kriminalita. Vypovídá o tom již objasněnost 92 %.
Pelhřimovští kriminalisté věnují velkou pozornost odhalování distribuce drog. V roce 2011 mají na svém kontě objasněno 109 případů této trestné činnosti. Celkem 73 osob bylo obviněno z drogové kriminality. Z tohoto počtu bylo osm osob stíháno vazebně. Dva pachatelé byli zadrženi s prekursory.
Velkým úspěchem loňského roku je odhalení tří varen pervitinu a tří indorových pěstíren marihuany. Posledním případem odhalení pěstírny byl prosincový případ v Rynárci.
Mezi zvlášť závažný zločin patřil případ zadrženého distributora drog z Pelhřimovska ze srpna loňského roku. Čtyřicetiletý muž, který je stíhán vazebně, distribuoval na teritoriu Pelhřimovska převážně pervitin a to ve velkém rozsahu. V jeho síti uvízlo kolem 80 osob, které od něho odebíraly v době od června 2010 do srpna 2011 drogu.
Nesmíme opomenout uvést i tzv. výnosy z drogové trestné činnosti. V roce 2011 se částka vyšplhala na 16 milionů korun.
„Pod termínem výnosy z trestné činnosti si musíme představit peněžité vyčíslení množství zabavené drogy, zařízení pro výrobu drogy, prekursory a finanční prostředky získané prodejem drog“, upřesnil npor. Luboš Jakoubek.
Závěrem k drogové kriminalitě můžeme uvést, že pelhřimovská policie je již několik let v objasňování této trestné činnosti na špičce v České republice.
V roce 2010 jsme objasnili 92 skutků drogových deliktů. Bylo obviněno 74 osob a odhalili jsme jednu varnu pervitinu a dvě pěstírny marihuany.
Dalším deliktem, který patří do ostatní kriminality, je sprejerství. Počet případů a objasněnost se pohybuje v roce 2010 i 2011 na téměř stejné úrovni. Loni jsme šetřili 17 případů a podařilo se objasnit 41 %.
Zbývající trestná činnost
Do zbývající kriminality policisté řadí přečiny zanedbání povinné výživy – 74 případů a ohrožení pod vlivem návykové látky. Oproti roku 2010 (62 případů) jsme zadokumentovali v roce 2011 o 46 případů ohrožení pod vlivem návykové látky více.
Hospodářská trestná činnost
Pelhřimovští policisté zpracovali celkem 156 případů a z tohoto počtu se podařilo objasnit téměř 67 %.
Kriminalisté šetřili zejména trestné činy zpronevěra (18 případů), podvod (35 případů), úvěrový podvod (21 případů), ochrana měny (21 případů) a neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku (43).
V loňském roce pelhřimovští policisté šetřili 43 případů odcizení platební karty a z tohoto počtu se podařilo objasnit 23,26 %.
„Občané, kterým byla odcizena platební karty, by měli jednat velice rychle. Kartu musí co nejrychleji zablokovat, aby nedošlo k neoprávněnému výběru finanční hotovosti“, uvedl npor. Ing. Martin Petrák vedoucí hospodářské kriminality v Pelhřimově.
V roce 2011 šetřili kriminalisté případ, kdy si číšník v průběhu tří dnů opatřil bez oprávnění při manipulaci s platebními kartami zákazníků identifikační údaje těchto platebních karet, které následně zneužil prostřednictvím internetu k provedení bezhotovostních plateb pro vlastní potřebu. Jednalo se o internetové hazardní hry. Pachatel poškozeným postupně odcizil z účtů 27.000 korun a pokusil se o odcizení částky 360.000 korun.
Další velice závažnou kriminalitou je padělání bankovek. V roce 2011 bylo na Pelhřimovsku zadrženo 32 padělaných bankovek.
„Pro laické posouzení, zda se jedná o padělek, stačí porovnat podezřelou bankovku s další. Bankovky mají osm ochranných prvků. Jedním z nich je vodoznak, který je vidět při prohlížení bankovky proti světlu. Při čelním pohledu bývá umístěn na levé straně bankovky, hned pod velkými číslicemi, které uvádějí nominální hodnotu. Je na něm vyobrazena vždy tvář osobnosti shodné s osobností na čelní straně“, dodal npor. Petrák.
V roce 2011 policisté zadokumentovali 35 případů podvodů, což je o 9 případů více než v roce předcházejícím. Z tohoto počtu se podařilo objasnit 88,57 % (v roce 2010 bylo objasněno 73,01 %).
Zdroj: http://www.policie.cz/