Jaro s teplotami letních dnů a koupaliště plnící se milovníky vody a sluníčka. To je nejčastější obrázek těchto dnů. Ačkoli pravá letní sezóna ještě nezačala, hygienici na Jihlavsku i na Třebíčsku již vyrazili do terénu. K nádržím, které se využívají ke koupání, byť nejsou takovému účelu určeny, se totiž začínají trousit první odvážlivci. Voda přitom zejména v hlubších vodách ještě nedosáhla na 20 stupňů Celsia.
Sinice zatím nehrozí
„Na sinice je brzy – ještě se nestačily rozvinout,“ uklidnila Právo hygienička z Třebíčska. Na výsledek testů na kvalitu vody je prý brzy rovněž – vzorky se odebraly z prvních čtyř nádrží na okrese a odborníci se musí s výsledky laboratorních zkoušek teprve seznámit. Naprostou jistotu by však měli mít ti, kteří dávají přednost oficiálním koupalištím. Kromě záruky čisté a mnohem teplejší vody tu mají rovněž daleko kvalitnější servis. „Takový nástup léta, jaký prožíváme letos, upřímně řečeno nepamatuji, je výjimečný,“ svěřil se Právu správce koupaliště v Moravských Budějovicích Pavel Vranča. Hlavou městské rekreační oázy je přitom už od konce 80. let, kdy dnes proslulá soustava bazénů začala sloužit svému účelu. Letos tu otevřeli již 23. května a s návštěvností ještě neměli důvod být nespokojeni. „V červnu jsme to nechali ve všední den jen na odpoledních hodi nách, ale například maminky s malými dětmi chodí i dopoledne. A pokud tomu nic nebrání, pouštíme je dovnitř,“ uvedl správce. O víkendech to na zdejším koupališti „hučí“ od rána do večera. Spokojeni jsou i v jihlavském Vodním ráji. Zde otevřeli 1. června a od té doby se jim daří naplňovat kapacitu 2,5 tisíce lidí zhruba do poloviny. Také v Třebíči na koupališti Polanka neberou příliš vážně oficiálně vyhlášenou otevírací dobu, která by měla být ve všední den od 13 hodin. „Teď, když jsou taková tepla, pouštíme lidi už od 10 hodin,“ uvedl správce Libor Dittrich.
Koupání v přírodě
Všechna přírodní koupaliště v okrese Havlíčkův Brod jsou v těchto dnech příjemně teplá. Voda má 22 stupňů Celsia, jejich hladina ještě nekvete a tak jsou jejich břehy obleženy od rána do večera. Havlíčkobrodské územní pracoviště Krajské hygienické služby se podívalo vodě na zoubek hned v pondělí 2. června a laboratorní výsledky očekává do konce tohoto týdne. „Na první pohled není situace špatná,“ řekla Právu Radka Dočekalová, vedoucí oddělení komunální hygieny. „Sinice se dosud neprojevují a podle senzorického zkoumání jsme rybník Cihlář u Havlíčkova Brodu zařadili do první kategorie, tedy koupání neomezené, všechny ostatní plochy jsou zkalené pravděpodobně vlivem předcházejících dešťů. Ty jsme zařadili do druhé kategorie, kterou označujeme vody, jejichž viditelnost je nad 50 cm a do jednoho metru hloubky. Tam koupání nedoporučujeme, je to jen na uvážení rekreantů.“ Všechny vodní plochy v okrese jsou vedeny jako chovné rybníky. Jediné koupaliště se nachází v Havlíčkově Brodě.
Nové pláže na Stráži
Koupaliště a vodní plochy na Pelhřimovsku sice v těchto dnech vysloveně ve švech nepraskají, ale současná vlna veder k vodě přitahuje. Návštěvníci pelhřimovského rekreačního rybníku Stráž se zde navíc setkají s nově upravenými plážemi, které vystřídaly zákoutí zarostlá rákosem. V Humpolci už druhý týden láká k radovánkám u vody městské koupaliště Žabák. „V těchto dnech přichází tak kolem sto padessáti návštěvníků, v sobotu tady bylo dvě stě padesát lidí. Přestože je zatím kapacita koupaliště využívána maximálně z poloviny, jsme spokojeni,“ řekl Právu předseda Tělovýchovné jednoty Jiskra Humpolec Jiří Vališ.
Pravidelné kontroly
Také na Pelhřimovsku se už sezónním zkoumáním jakosti vody určené ke koupání začali zabývat hygienici. Předběžné výsledky nesignalizují, že by styk s vodou ve vodních nádržích a v rybnících měl přinášet zdravotní problémy.