Dnes vám přinášíme recept na úžasnou vajíčkovou snídani, na kterou se poněkud zapomnělo. A přitom její příprava je tak jednoduchá a je to obrovská škoda. Byla to dokonce nejoblíbenější snídaně našeho prvního prezidenta T. G. Masaryka. Ten je měl prý nejraději v té nejjednodušší podobě – jen lehce posolená a pepřená, nahoru si nechal nastrouhat trošku křenu. My je ještě vylepšíme o šunku od kosti a parmazán.
Snídaně milujeme. Ostatně jsme zde již přinesli několik zajímavých nápadů na ně, jako třeba na oblíbená vejce Benedikt a Florentine, nebo hvězdy francouzských kaváren croque monsieur a madame, a nebo na šťavnaté a křupavé netradiční vajíčkové sendviče. Existuje ale jedna vajíčková snídaně, která byla v historii v naší vlasti velice oblíbená, dělávaly nám jí naše babičky a mi jí milovali. Je až s podivem, že vejce do skla, čili snídani hodnou prezidentů, dostanete málokde, a vaří si ji málokdo. Nějak se na ní hodně zapomnělo.
A přitom taková blbost, co? Vejce na měkko pěkně vyškrábnutá ze skořápek, sůl, pepř a trocha křenu. Tři vejce do skla jsou rychlé, zdravé, zasytí vás na celé dopoledne a ještě si je pokaždé jinak dochutíte. Připomeňte si tuto lehce opomíjenou, ale báječnou úpravu vajec, která patřila k oblíbeným snídaním prezidenta Masaryka a později ji proslavil i Vlasta Burian. Kdo má rád tekuté žloutky, bude v sedmém nebi.
Na 2 porce potřebujete:
- 6 vajec
- Sůl & pepř
- 4 plátky šunky od kosti
- Strouhaný křen (nastrouhejte si čerstvý, ten ze skleniček fakt nepoužívejte!)
- Hoblinky parmezánu
- Pažitka nebo petrželka na posypání
- 2 lžíce rozpuštěného másla
Postup
- Pokud si vzpomenete, vejce vyndejte 30 až 60 minut předem z lednice, aby zteplala a nepraskla kvůli teplotnímu šoku.
- V malém kastrůlku přiveďte k varu vodu na vaření vajec. Mělo by jí být tolik, aby byla vejce těsně ponořená, až je tam posléze vložíte. Vodu trochu osolte. I když to nemá vliv na chuť vajec, na měkkost vody a ochranu dna kastrůlku rozhodně ano.
- Na stopkách si nařiďte čas: 5 minut pro vejce velikosti L, 4,5 minuty pro vajíčka menší. Na lžíci je vložte do osolené vroucí vody, pusťte si časovač a přiklopte.
- Zatímco se vajíčka vaří, vyhrňte si rukávy a rychle si připravte dvě servírovací skleničky, dva pěkné podšálky, taky dvě dostatečně dlouhé lžičky, aby se jimi dalo dostat na dno sklenic, postavte si k ruce sůl a pepř, škrabkou vytvořte hoblinky sýru, nasekejte bylinky, natrhejte šunku od kosti, nastrouhejte si křen, opečte toustové pečivo a namažte ho máslem. Pak už to totiž půjde ráz na ráz.
- Jakmile se stopky ozvou, slijte vodu z kastrůlku a postavte ho do prázdného dřezu. Na vajíčka do kastrůlku pusťte proud studené vody a nechte chvíli téct, aby se šokem zchladila nejen vajíčka, ale i kastrůlek. Opět začněte stopovat – nechte takto chladit vajíčka přesně minutu a půl. Tak zůstanou stále ještě pěkně teplá uvnitř.
- Ponechte vajíčka ve vodě a vezměte si k ruce malý ostrý nůž. Vylovte jedno vejce a nožem se mu pokuste odseknout ten konec, který je silnější a plošší, tedy přesně naproti špičce. Určitě se vám to nepovede zcela, ale to je v pořádku. Stačí, když naseknete skořápku, klidně to udělejte na víc místech po obvodu vajíčka. Ponořte vejce zpět do vody a tento konec skořápky odloupněte. Pracujte rychle, zkuste vajíčko zbavit skořápky aspoň do poloviny. Návod na snadné loupání neexistuje, každé vejce se bez ohledu na šokové zchlazení chová jinak. Podvodní loupání vás ale potěší přinejmenším v tom, že se na vaše ruce ani na loupané vejce nebudou lepit úlomky skořápky. Pokud se vajíčko loupe dobře, zbavte ho skořápky celé; pokud ne, přestaňte někde v polovině. Pak už ho do studené vody nevracejte, aby zbytečně nechladlo. Totéž učiňte s ostatními vajíčky.
- Oloupaná vajíčka rozdělte do skleniček. Ta, která ještě vězí ve skořápce, teď potřebují malou pomoc lžičkou. Uchopte ji do jedné ruky, vajíčko do druhé, a lžičkou zajeďte pod skořápku. Krouživým pohybem uvolněte vajíčko od skořápky, nakonec zajeďte až zcela dolů a vajíčko prostě a jednoduše vyškrábněte do skleničky. Vyklouzne skoro samo.
- Nožem vajíčka ve skleničkách trochu narušte, aby začal vytékat žloutek. Osolte a opepřete. Pak pokapejte rozpuštěným máslem, posypejte šunkou a křenem, sýrem a pažitkou a můžete podávat.
No a k tomu si dáme pěkně skleničku vychlazeného šampaňského, prosecca nebo španělské cavy. Protože proč? Protože sklenka perlivého vína se k snídani může. A k takovéto skvěle ladí.
Jak na dokonale oloupaná vejce? Loupání pomáhá přidání soli či dvou lžic octa do vody, navrtání malé dírky (jehlou nebo špičkou ostrého nože) do plošší strany vejce i zmíněné ochlazení. Taktéž se potvrzuje, že čím jsou vajíčka starší, tím lépe jdou většinou oloupat (zde se nicméně přimlouváme spíše za čerstvé, byť nedokonale oloupané kousky).
Trik s folií: Pokud se vám ani tak loupání vajec nedaří, použijte trik z některých restaurací: do misky či hrníčku si připravte čtverec potravinářské folie, vejce do ní vyklepněte (můžete i osolit) a zamotejte jako měšec, aby u vajíčka zůstalo co nejméně vzduchu. Vršek zavažte na uzlík nebo převažte provázkem či další folií. Takto si dopředu připravte všechna vajíčka a vařte je pak 4 minuty.
Další ochucení: Vejce do skla jsou boží i s lanýžovým máslem či olejem, s avokádem a kaviárem nebo uzeným lososem. Nic nezkazíte ani microgreens, plátky ředkviček v doprovodu s řeřichou. Anebo uzený pstruh a nakrájená cherry rajčátka. A tak dále a tak podobně.
Mňam!