Po dlouhé zimě konečně vylezlo slunéčko a slibuje svými dlouhými paprsky, neúprosně se zavrtávajícími do našich vlasů a pleší, období tepla, období světlých dlouhých dnů a období tajemných jen mírně šedavých nocí.
Dámy pomalu odhazují kabáty a konvence, aby poodhalily to, co přes zimu přibylo nebo ubylo a pánové zvolna přesouvají svou pozornost od aut, monitorů a finančních transakcí k jejich neméně nebezpečným tělům.
Taky vás ta žlutá kolem vás naplňuje energií a potřebou udělat NĚCO, lhostejno co, a lhostejno s kým, a lhostejno s jakým úspěchem? Cítíte se tak trošku jako pupeny těsně před rozkvětem a tak malinko už vám začínají rašit větvičky? Věřte, nejste v tom jediní. I ten nebohý, nevinný narcisek a půvabně něžná sněženka jsou z nudné černé hlíny hnány stejně silnou silou slunečního světla jako vy.
A proto, aby důsledky vašich neuvážených jarních činů, byly co nejmírnější a spolu s prvními kapkami z letních bouřek nepadaly také vaše hlavy, přináším vám přehled nejužívanějších manter, s jejichž pomocí se napojíte na věčný tok Prozřetelnosti a volně proplujete mezi zrádnými skalami snílkovství, tužeb, žádosti a kdoví, třeba se přesunete i k něčemu novému
.
Mantra je užívaná v daleké Indie se stejným cílem jako u nás (rozuměj v křesťanské kultuře) modlitba. Slouží tedy k uctívání především hinduistických nebo buddhistických božstev a pomáhá při naplnění nejrůznějších přání, která k bohům máme; podobně jako se zde modlíme k Panně Marii, Kristu nebo k jednotlivým svatým. Při jogínských meditacích slouží k propojení duše člověka (Atman) s duší vesmíru (Brahma).
Jednou z nejznámějších a i v našich zemích často slyšenou mantrou je mantra k uctívání boha Rámy, který je vtělením boha Višnua a představuje dokonalost v lidské podobě. Opakování této mantry má přinést užitek a pokrok celému lidstvu. Psáno foneticky zní:
HÁRE RÁMA HÁRE RÁMA
RÁMA RÁMA HÁRE HÁRE
HÁRE KRŠNA HÁRE KRŠNA
KRŠNA KRŠNA HÁRE HÁRE
Je vám povědomá? Jmenuje se Mahámantra (Velká mantra) a M. Forman ji použil ve svém kultovním filmu Vlasy. Pro stoupence hnutí Háre Kršna je nejdůležitější mantrou, jen na první místo boha Rámy dávají svého Kršnu
Další neméně známou mantrou, jež má sloužit především k uvědomění si sebe sama jako součásti absolutna, je ÓM (vyslovuj AUM). Její opakování je využíváno v józe při relaxacích, dechových cvičeních, má navodit stav blaženosti mysli a rozpustit stres.
K podobnému účelu slouží mantra k dosažení a udržení si zdraví:
ÓM HAM HANUMATE NAMAHA
V překladu znamená Zdravíme Tě, Hanumane Hanumán představuje v indické mytologii kontrolu nad nižší přirozeností a neochvějnou sílu vůle, bývá zobrazován jako opičák s královským držením těla a rukama sepjatýma v úctě k Bohu.
Ryze prakticky se používá mantra pro prosperitu, tvořivost a bezpečí:
SARASVATÍ MAHALAKŠMÍ
DURGA DÉVÍ NAMAHÁ
oslovující bohyni inspirace a hojnosti.
Získat životního partnera a otevřít své srdce pomáhá mantra pro vítězství sil lásky: ÓM ŠRÍ RÁM DŽEJ RÁM DŽEJ DŽEJ RÁM, která oslavuje věčnou boží lásku. S podobným účelem se používají mantry pro nalezení ženy pro celý život (PATNÍM MANORAMAM DÉHÍ MANOVRITTANUSARINÍM Posvěť mne krásnou manželkou), nebo muže už na věky (SAT PATIM DÉHÍ PARAMEŠVARA Posvěť mne oddaným manželem).
Těm, kteří již žezlo lásky předali, slouží ke spokojenosti mantra pro zdravé sebevědomí a rozpoznání božského v nás: TAT TWAM ASI Ty jsi To. Já jsem Božský. Já je Božské. Nutno opakovat denně 54x :-))
K tomu, aby mantry účinkovaly je zapotřebí nechat jejich vibrace prostoupit celým tělem. Je třeba si jednu vybrat, naučit se ji nazpaměť a několikrát za den ji zopakovat, zazpívat nebo i zatancovat, tak aby se stala součástí myšlení. Budete-li poctiví a klidní, dostaví se úspěch po několika týdnech.
S přáním klidu a míru, ÓM ŠANTI ÓM
Petra Kratochvílová, Knihkupectví Jana Zábrany
použitá literatura: J. Mazánek: Mantry, H.Marshall: Mantry zpěvem ke klidu a míru, D.M.Knipe: Hinduismus