Míra nezaměstnanosti na Vysočině se v září proti srpnu snížila o 0,4 procentního bodu na 8,1 procenta. Vyplývá to ze statistiky Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) ČR, o které ministerstvo informovalo v pondělí.
Ke konci září evidovala kontaktní pracoviště krajské pobočky Úřadu práce ČR celkem 22 419 uchazečů o zaměstnání, z nichž bylo 21 791 dosažitelných, tedy těch, kteří mohou okamžitě nastoupit na pracovní místo. Tradičně vyšší míru nezaměstnanosti vykazovaly ženy, a to 10,3 procenta, což bylo o 0,8 méně než v srpnu. Míra nezaměstnanosti mužů činila v září 6,5 procenta, tedy stejně jako v srpnu.
Na Vysočině mírně přibylo volných pracovních míst. Zatímco v srpnu jich úřady práce evidovaly 1270, na konci září to bylo 1441. Z toho nejvíce jich bylo dostupných na Jihlavsku (348), naopak nejméně na Třebíčsku (230).
Míra nezaměstnanosti klesla ve všech regionech. Nejvýrazněji na Žďársku, a to o 0,6 procenta na 8,7 procenta. Vyšší míru nezaměstnanosti eviduje už jen Třebíčsko (10,7 procenta). Naopak nejnižší míru vykazuje tradičně Pelhřimovsko, a to 5,2 procenta. Na Jihlavsku se míra nezaměstnanosti snížila na 7,2 procenta, v regionu Havlíčkův Brod pak na 7,8 procenta.
V záři se nezaměstnanost v České republice snížila na osm procent, celkový počet uchazečů o zaměstnání se snížil o 1,3 procenta na 475 115 a počet volných pracovních míst poklesl o 2,4 procenta na 39 795. V průběhu září bylo nově zaevidováno 70 457 osob. Ve srovnání s minulým měsícem to bylo o 18 614 osob více a v porovnání se stejným obdobím minulého roku o 4 621 osob méně.
region |
míra nezaměstnanosti (měsíční změna) |
počet uchazečů k 31. 8. 2011 |
počet uchazečů k 30. 9. 2011 |
Havlíčkův Brod | 7,8 (-0,4) | 4029 | 3889 |
Jihlava | 7,2 (-0,2) | 4645 | 4552 |
Pelhřimov | 5,2 (-0,2) | 2105 | 2075 |
Třebíč | 10,7 (-0,1) | 6608 | 6549 |
Žďár nad Sázavou | 8,7 (-0,6) | 5622 | 5354 |
Zdroj: MEDIAFAX, i-vysocina.cz
Prostě mizerie…Kdyby mi tohle někdo řekl v roce 1990,nevěřil bych.
a z toho 0,1 procenta nemůže sehnat práci. Za bolševíka se tomu říkalo příživnictví, dnes nezaměstnanost.
Určitý rozdíl mezi bolševismem a zmutovaným bolševismem tedy je.
chlape proberte se.žádnej bolševismus tady není.tomu se odjakživa říká kapitalismus.
za bolševika by ti hoši povalující se ve Stromovce hezky makali alespoň ve vězení.
Dnes ani ti basmani co by rádi dělali tak nemakají,protože práci nemají
Vážení, je dokázáno, že cca 5-7 % populace nikdy dělat nebude protože nechce. Ti nedělali ani za bolševika, ale je pravda, že byli někde papírově zaměstnáni a někteří tam i docházeli, ale stejně nic nedělali. Takže opravdová nezaměstnanost je nějaká 2-3 procenta a to není nic drastického. Druhý pohled na věc je ten, že i v Humpolci jsou firmy, které potřebují nové lidi a i jim na místní podmínky chtějí celkem slušně zaplatit, ale představte si, chtějí aby ti pracovníci opravdu poctivě pracovali 8 hodin. No a je problém takové lidi sehnat. Nedávno mi vypravovala čerstvá absolventka místní zemědělky – obor chovatel, že nemůže sehnat práci. Prý jí nabízejí do kravína, ale to ona přeci dělat nebude, protože má maturitu ! Za prvé jí má z oboru chovatel, takže má vzdělání, ale hlavně znám inženýra, který když přišel o práci v padesáti letech, tak klidně nastoupil k úklidové firmě a tam makal. Světe div se, dnes má opět lukrativní zaměstnání a firmy se o něho prali, když zjistili, že je to takový borec, který se neštítí práce. No a tudy vede cesta ….
5-7 procent je myslím přehnané číslo.Těch opravdových flákačů jsou tak max.3 procenta.
Současná zemědělka už nemá se zemědělstvím nic společného,to je odvar bývalé slávy.Dřív absolventka živočišného 4letého studia mohla dělat zootechničku,dnes vlastně nikdo neví co tam studují. Je však pravdou,že praktické znalosti by např.rok jako ošetřovatelka v provozu určitě neztratila.Takže taková slečna ještě neví co je život.
A řekněte mi prosím Vás kde jsou v Humpolci firmy,kide hledají lidi,kteří pracují poctivě 8 hodin.To dneska by rád každý,ale mnohdy z 8 je klidně 10 i víc.a přesčasy ani platit moc nechtějí.
Dobrý večer, pane Nikdo (dovolte mi laskavě Vás takto titulovat – přiznal jste, že nevíte, „co tam studují“ – to jste asi jediný – ostatní si to mohou lehce zjistit). Deset a více hodin je někdy nutné pracovat, a zaměstnavatel Vám to musí patřičně nahradit, alespoň dle pravidel, které v této zemi zatím ještě platí. Pokud tak nečiní, patrně dělá to, co se mu dovolí. Věřte mi že existují způsoby, jak ho k dodržování pravidel legálně donutit. Se třemi procenty „flákačů“, jak jste je nazval, souhlasím. Jistě si vichni vzpomenou na dobu konjunktury cca 10 let zpět, kdy v mnohých okresech oscilovala nezaměstnanost okolo 3% – uváděl-li Váš předpisatel 5-7%, logicky někdo musel 2-4% lidí v té době nutit k práci násilím:-):-)
Ahoj Hatchete. Nezlob se, ale nesouhlasím s Tebou. Firem, kteří nutí své pracovníky pracovat (obzvláště dělnické profese) 10 i více hodin, včetně víkendu, aniž by zato dali korunu navíc, je v našem okrese více než dost. Dovolím si tvrdit, že každá druhá a z velkých firem každá první. Dost mluvím s lidmy, kteří v nich pracují a kteří mi tohle potvrdí – a deno denně si na to stěžují. A šancí jak se tomu bránit není moc. Pokud si budeš stěžovat u zaměstnavatele, nebo to odmítneš, tak jsi druhý den na dlažbě a bez práce. A co se týče legálních postupů jak je k tomu donutit? To je více než k smíchu. Zaměstnanec pošle stížnost na příslušný úřad a stane se co? Řeknu Ti to lidově: ho*no. Bez urážky.
Axl
Myslím, že jsou Vaše úvahy o chování zaměstnavatelů/ chování vůči zaměstnavatelům zcela mimo realitu…
frrrr
Já tu žádné takové úvahy neprezentoval. Pracovní právo, dovolím si neskromně napsat, trochu znám.Jen jsem zdůraznil, že existují pravidla, jen se nedodržují. Proto tu zahraniční firmy tak rády podnikají – protože jsme národ ovcí, který se NIKDY neumí ozvat, jen tlachá. Dovolil by si zaměstnavatel v Německu neplatit lidem přesčasy a soboty? To byste viděli ten tanec…
No hlavně v Německu je pořádný tanec už za pár malých prohřešků zaměstnance. Třeba tři pozdní příchody nebo opakovaná pracovní pasivita a dotyčný letí z práce jak špinavý hadr.
Tady když chce šéf šmejda vykopat, tak mu pěkně na cestu vysolí min 3 měsíční platy, protože jinak vše zkončí u soudu. A hádej kdo to vyhraje ??? Každý kdo má nějaké lidi pod sebou, ví o čem je řeč. Od mistra po vedoucího úseku či manažera firmy a stejně tak ti co měli šanci na venku pracovat.
Tento jev sleduju vcelku s úsměvem, protože dnes se sitace tváří takto.
Borec leze ze základky s 3 a 4 a klidně se přihlásí na nějakou školu s maturitou. Normálně by ho tam nevzali ale nejsou děti a škol je moc a učitelů je moc… a tak si tam klidně študuje,protože i ti učitelé už toho moc nenaučí a tak toho ani moc nechtějí, a pak si udělá nějakou pseudomaturitu. Následně si všichni myslej, že maj otevřené dveře k práci v „kanceláři“ a jinou „rukama“ nechtěj dělat. Radši jdou na pracák nebo Ti odvážní na nějakou pseudovysokou školu co končí netitulem BC.PC…a další, které statní správa vymyslela aby měla koho dát do tabulek. Normálně to bylo „odborná nadstavba“, případně plné vysokošolské vzdělání (5 let). Pak bylo pár „co nedokončili“ ale snaha byla. Jenže dnes je problém. na místa kde je třeba něco umět nejsou lidi. A je to práce i dobře placená. Na práci manuální kde není třeba moc umět, taky nejsou lidi, protože to není IN pro absolventy s nějakou maturitou nebo DISlektickým titulem. Vidím to, že tu bude mnoho nezaměstnaných „vysokoškoláků“ a rukama budou dělat cizinci. Zrovna dnes jsem na moravě viděl stavební partu opálených pracantů a ejhle nebyli to opálení češi ale nějací moldavci a práce rukama se rozhodně nebáli. Bylo jich tam 10 a žádný se neopíral o lopatu.
Břéťa
PS. trošku jsem se rozepsal sorry
Břéťo a čemu se divíte?
Byly to všechny vlády,které po státním převratu vládly a ty všechny snižovaly význam dělnické práce, případně řemesel. Dnes se to mstí tím,že český řemeslník či frézař mizí.Neustále se podporovaly školy a vysokoškoláci.Že jich minulý režim málo nechal studovat,ale dnes i slepý musí vidět,že to byli odborníci a nyní máme třeba turbostudenty z Plzně a různé podvody i u poslanců s tituly apod.
Řemeslo má zlaté dno a kdo z mladejch nemá v hlavě piliny a je alespoň trochu zručnej, jde se ho učit. Už dnes je převyšuje poptávka nabídku a za pár let si budou řemeslníci dyktovat od 1.000 na hodinu výše.
A všichni ti vzdělanci s různýma bezvýznamnýma VŠ budou jen čumět.
To budete sakra čumnět na ten dyktát móre!!! já teda čumym uš teť:-)
Bohužel se tady často stává, že si nějaké rádobyintelektuální a rádobyvtipné hovado s penisem v ruce zcela mimo mísu masíruje svoje nicotné ego.
Bohužel je to tak nějak česká tradice na netu, a čím větší nicka v životě, tím větší geroj na síti.
Jen doufám, že to neodradí všechny normální lidičky k vyjádření svého názoru. Ať už mají maturitu z českého jazyka, či nikoliv.
?????????????????
Bohužel se tu často stává, že si tu opakovaně jacísi, zpravidla anonymní, hrdinové osobují právo šmahem soudit všechny kolem, přičemž by měli začít především u sebe.
Možná bych se držel tématu článku a nehodnotil tvar myši kterou kdo drží v ruce :))
Břéťa
Nejsem anonymní…
frrrr
frrrr – Vás jsem nemyslel.