Místo čarodějnic oslaví v Telči Beltine

S dvou a půl tisícem návštěvníků a více než dvěma sty účinkujících počítají pořadatelé už devátého ročníku Svátku keltské kultury Beltine.

Mezinárodní multikulturní přehlídku keltské kultury bude v tomto roce od 30. dubna do 1. května hostit zámecký park v Telči. Návštěvníci parku telčského zámku se mohou těšit na plných šestnáct hodin programu od středeční 20. hodiny do čtvrtečního poledne. „Beltine, to jsou koncerty, tancování, archeologická přednáška, ukázky dobového bydlení, oblékání, odlévání z bronzu, bojových umění, rituálního malování a mnoho dalšího,“ nastiňuje náplň Tomáš Křivánek, předseda občanského sdružení Bratrstvo Keltů, které je hlavním pořadatelem přehlídky. Cílem festivalu je podle Křivánka každoroční prezentace vývoje domácích umělců a dalších zúčastněných, kteří mají za zdroj své inspirace keltské dědictví. V programu se prolínají profesionálové i amatéři, stejně jako různé žánry a směry. A proč právě 30. duben, proč na čarodějnice a proč právě Telč? Podle Tomáše Křivánka, předsedy sdružení, je tu blízká souvislost. Současný svátek čarodějnic připadající na poslední dubnový den je prastarým keltským svátkem, oslavujícím příchod jara. „V keltském kalendáři svátkem Beltine – tak nazvali tyto ohňové slavnosti Keltové – začínala takzvaná světlá polovina roku. To je období tepla, růstu a sklizně. Světlé období končí svátkem Samhain, známým jako Dušičky. Noc z 30. dubna na 1. květen je nejmagičtější nocí v celém období,“ vysvětluje historické souvislosti. „Beltine byl vždy svátkem radostným, zpívalo se, hrálo, tančilo celou noc, probíhaly symbolické očistné obřady, mimo jiné i zapalování ohňů. To přežilo ve formě dnešních čarodějnic. Beltinské ohně zbavují člověka i zvířata všech chmur, nečistot a nemocí. Za starých časů mladí skákali přes ohně, dobytek se vodil v kruhu kolem něj. Jedlo se hlavně pečené vepřové, pilo se pivo a medovina,“ popisuje někdejší tradice Václava Melčová z Bratrstva Keltů. Radostný a vlídný by měl být Beltine, který se uskuteční v Telči, alespoň to si přeje pořadatelská skupina z Bratrstva Keltů. Výjimečností je i to, že svátek Beltine se pokaždé koná na jiném místě. Poprvé to bylo ve Žďáru na zámku Radslava Kinského, naposled v Českém Ráji na hradě Valečov. „Telč je nádherné historické město. Beltine se každý rok odehrává na nějakém pozoruhodném místě naší země a Telč jím jistě je,“ míní Křivánek. Nad programem bude dohlížet kromě zaměstnanců zámku také 35 keltských pořadatelů. „Máme výborné a spořádané publikum od středoškoláků až po důchodce. Přijít může každý,“ dodal Křivánek. Starosti s průběhem šestnáctihodinového programu nemá ani kastelán Bohumil Norek: „Je pravda že mi trochu zatrnulo, když si původně vybrali zámeckou zahradu. Pak jsme ale zašli do zámeckého parku, který je rozlehlejší a pro tyto účely příhodnější. Strach z tak velké akce nemám, po 20 ročnících festivalu Prázdniny v Telči už máme zkušenosti.“

BELTINE – PROGRAM SVÁTKU KELTSKÉ KULTURY V TELČI

– Speciální společné vystoupení: Happy To Meet, Bubnová sekce, taneční stepařský soubor Dance Tappers a Akáda – meče blesky

– Hosté: Corquieu (Španělsko, Asturie), Fleret a jarmila Šuláková), keltieg (BZH, SR)

– Tanec: Démáirt, Rinceoirí, rituální malování na tělo

– Ketoi: Jak jsme žili před 2000 lety – keltská vesnice, ukázky bydlení, oblékání a řemesel, Les Enfants de finn (F)

– Přednáška: Petr Obšusta – Keltové v Podyjí

– Řemesla: Umělecká kovárna Artes Ferreae, bylinkářství, mince, keramika, kůže, stříbrné šperky

– Místo konání: Zámecký park v Telči, 30.4 – 1.5, 20:00 – 12.00

– Vstupné: V předprodeji (www.beltine.cz, Ticketstream, CK Kudrna Brno) 320 korun, na místě 370 korun. Slevy: členové sdružení 288 korun, děti od 6 do 15 let 180 korun (tyto slevy lze uplatnit pouze přes internet na www.beltine.cz)

Axl

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

KOMENTÁŘ: Američané nyní prohrávají válku slov

St Dub 16 , 2003

You May Like

Témata