Od jednoho našeho čtenáře a věrného příznivce (mj. bývalého redaktora Humpoláka) jsme dostali upoutávku na zajímavý článek týkající se historického mlýnu, jehož jméno je spojené s názvem našeho města. Proč tomu tak je, se můžete dočíst právě zde.
Onen mlýn se nachází v Novém Městě na Moravě a kdysi byl znám pod názvem Dolní. Poté bylo jeho jméno spojováno vždy se jménem majitele nemovitosti. Není známo, kdy byl Humpolecký mlýn postaven, ale prvně je zmíněn v roce 1564. Tehdy tu hospodařil a mlynářské řemeslo provozoval Šimek mlynář. Dalším majitelem se stal v roce 1587 Matouš Hubka a obyvatelé městečka mu začali říkat Hubkův.
Od roku 1592 se mlýn stává majetkem Humpoleckých, což byla jedna ze šlechtických rodin, které se usídlily v Novém Městě. Mlýn koupil konkrétně Jiřík Humpolecký, a to společně s polmi a chmelnicí. Cena, kterou za nemovitost zaplatil, činila 1400 zlatých. Od té doby se mění název mlýnu na Humpolecký a ten mu už zůstal natrvalo.
Jiřík Humpolecký se zpočátku o nově zakoupenou nemovitost vzorně staral. Nechal upravit Pohledecký potok a přiváděl tak vodu mezi měšťanskými zahradami. V roce 1636 však Jiřík Humpolecký odevzdal svůj pustý a uvnitř prázdný mlýn s loukou za sto zlatých rýnských kardinálu Dietrichšteinovi a byla mu za to vystavena chaloupka k doživotnímu obývání. Mlýn byl prý v době prodeje ve velmi žalostném stavu. Nacházely se tu pouze hlavní zdi budovy bez střechy a úplně zničené mlýnské stroje. Kardinál Dietrichštein dal mlýn znovu postavit a od té doby patřil vrchnosti.
Další zmínky o mlýnu pochází z roku 1730. Protože patřil i nadále mezi mlýny vrchnostenské, byli v něm povinni mlet obilí obyvatelé Křídel a Dlouhého. Nového majitele dostává Humpolecký mlýn v roce 1787. Je jím Karel Jelínek a později, tedy v roce 1835, jeho syn Václav. V dalších letech se majitelé měnili, jen mlýn stále zůstával stejný. Budovu pomalu nahlodával zub času.
V současné době zde sídlí firma CIT International, která se zabývá distribucí elektronických komponentů. Objekt koupil majitel firmy – pan Kreysa a postupně jej velice citlivě opravuje, s ohledem na jeho původní funkci.
Celý článek včetně mnoha nádherných fotografií si můžete prohlédnout zde http://www.zdarskevrchy.cz/view.php?cisloclanku=2006112001
Humpolecký mlýn můžete na vlastní oči vidět například při absolvování turistické trasy „Mlynářská stezka“, která vede z Nového Města na Moravě do Bobrové. Úsek je dlouhý cca 17 kilometrů a prochází obcemi Petrovice, Nová Ves u Nového Města, Branišov, Zvole a Olešínky. Na tomto úseku budete obdivovat nejen kouzelnou krajinu Žďárských vrchů, ale také několik historických mlýnů – kromě Humpoleckého ještě Jelínkův, Tálský, Buršův, Branišovský, Strchův, Míčův, Kubitův a Mahlův. Kousek od obce Zvole je i významná turistická atrakce Westernové městečko.