Mnoho lidí v Čechách se tomuto pokrmu směje. Pro Italy je to lahůdka.

1

Kdo v dětství nejedl smažený salám nebo luncheon meat, ať jako první hodí kamenem. Za nás se obaloval gothaj, český salám, nebo třeba špekáčky. Toto jídlo se vaří a je oblíbené i v slunné Itálie, ale kvalita suroviny se od toho českého originálu výrazně liší.

Původní italská mortadela, tedy Motradella Bologna, je speciální výrobek vyráběný podle přesně stanovené receptury. Křehké maso s charakteristickými tukovými otvory Italové krájejí na velmi tenké plátky pomocí speciálních, velmi ostrých kráječů. Název „mortadella“ pochází z latinského „farcimen myrtatum“. Tak se nazývala klobása z jemně nakrájeného masa s přídavkem myrty, rostliny, která byla ve starověku symbolem mládí a krásy.

Mortadella Bologna a česká mortadella

Ačkoli česká mortadela již není tak oblíbená, stále ji můžete koupit v některých řeznictvích. V mnoha obchodech s potravinami lze koupit také pravou italskou mortadelu. Rozdíly jsou patrné na první pohled. Italská mortadela se vyznačuje bílými skvrnami tuku a někdy i přísadami, jako je hořčice, myrta, barevná zrnka pepře nebo pistácie.

Jak se italská mortadela připravuje?

V tradičním boloňském receptu se klobása vyrábí z čistého vepřového masa, obvykle šunky, která se pak v určitém poměru smíchá s přísadami. K jemně nakrájenému masu se přidávají kostky tuku, často z krku. Vše se smíchá s vybraným kořením a vloží do přírodních střívek. Klobása se poté tepelně upravuje ve speciálních parních pecích.

Česká mortadela je vzdálenou příbuznou italské pochoutky.

Česká mortadela nemá pevnou recepturu, a tak ji každý výrobce připravuje trochu jinak. Nejčastěji složení zahrnuje různé partie vepřového masa, strouhané společně s tukem. Koření je podobné, ale přísad je zjevně méně než v originále. Chuť je jemná a všestranná, ale těžko odhadnete, co se skrývá uvnitř.

Recept na smaženou mortadelu

V Čechách se smažená mortadela podávala k snídani, obědu nebo večeři. Někdy s brambory a salátem. Kromě čistých plátků, které na pánvi tak krásně nabobtnaly, byla oblíbená i obalovaná verze.

Složení: 

  • Složení: 4 silné plátky mortadely,
  • 1 vejce,
  • půl hrnku strouhanky,
  • sůl a pepř podle chuti,
  • olej na smažení.

Provedení:

  1. Mortadellu nakrájíme na silné plátky – asi 1 cm.
  2. Namočíme je do rozšlehaného vejce a poté do strouhanky.
  3. Smažíme na rozehřátém oleji z obou stran dozlatova.

Mortadela formou pěny?!

Mimochodem, z mortadely se dá  vzhledem k její měkké konzistenci se z ní dá připravit vynikající pěna, která vám zachutná na čerstvém pečivu nebo různých krekrech. Tento recept je v Itálii hodně populární, hlavně v kraji Emilia-Romagna, jehož hlavním městem je právě Bologna.

Říká se jí Spuma di mortadela a můžete si ji připravit podle našeho receptu.

Jak na to? Připravte si tyto ingredience: 300 g mortadely, 100 g čerstvé ricotty, 1 lžíci strouhaného parmezánu, 1 lžíci čerstvé smetany, 8 plátků celozrnného chleba a 40 g nesolených pistácií.

Postup: Dřív se pěna připravovala v hmoždíři, dnes se dává obvykle přednost mixéru. Mortadelu, ricottu, parmezán a smetanu dejte do mixéru a mixujte, dokud nevznikne hladká pěna. Tu pak natřete na chleba a posypejte pistáciemi. Pěnu také můžete pomocí cukrářského sáčku nanést na krekry a vytvořit tak výborný italský předkrm.

Zbožňujete uzeniny jako já?

Přečtěte si jak si připravit naprosto úžasný Fleischsalat s majonézou.

Nebo jak si udělat parádní wurstsalat z lyonského salámu.

A nechybí ani Studentské carpaccio aneb Gothaj s cibulí.

Axl

One thought on “Mnoho lidí v Čechách se tomuto pokrmu směje. Pro Italy je to lahůdka.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

You May Like

Témata