Moderní hledání pokladů kolem nás

Skvělá hra, která oslovila již mnoho lidí i z České republiky. Abyste se mohli zapojit, potřebujete GPS navigaci, internet, chuť hrát si a kousek dobrodružného ducha v sobě.

Nebojte se Olafovi se nezavařil z toho letošního hicu mozek, naopak. 14 dní jsem teď trávil část své dovolené na jedné k Klínových bud v Krkonoších. Bylo tam báječných max.26 °C, horský vánek … Představte si, že tam dodnes není ani signál pro mobilní telefon, ani klasická elektřina (pouze ze slunce). Z tak dokonalého odpočinku od civilizace jsem opět v ní a tak jsem si vzpomněl, co mi říkal kamarád při návštěvě u nás. Je to normální člověk, který si bez GPS nedovede dnes již život představit. Když se na první návštěvu našeho domu chystal, vyžadoval GPS souřadnice a nemohl si vynachválit, jak nás podle nich rychle našel.
Tímto „antré“ jsem chtěl jen ukázat jak jsme/nejsme v tahu moderních capin civilizace.


Po celém světě existuje určitá komunita lidí, kteří vlastní tzv. GPS osobní/přenosný navigační přístroj. Ještě před lety to byla záležitost pouze pro bohaté expedice, luxusní vozy, letadla apod. Dnes se již jednodušší, avšak naprosto dostačující přístroje dají pořídit kolem 7.000,- Kč a některé firmy je dokonce dávají zdarma ke kolům. Digitální mapa ČR je zpracovaná velmi podrobně jak pro automobily tak především pro turistiku, což je také veliké plus, které podporuje rozvoj tohoto fenoménu. Věřte mi, že to nebude tak dlouho trvat a nebude automobilu bez GPS a turista nevyjde např. na houby do lesa bez GPS, aby se náhodou neztratil kousek od domu. Na komforní věci si bohužel velice rychle zvykáme a vyžadujeme je jako standard :)) ale zpět.


Představte si, že jedete na dovolenou nebo jen někam na návštěvu, kde se budete síleně nudit. Podíváte se na internet (nebo se předem připravíte), zda v nejbližším okolí nejsou nějaké „poklady“. Souřadnice zadáte do svého GPS a pokud v něm nemáte digitální mapu, doporučuje se použít klasickou. Nezbývá než vyrazit a v terénu hledat skrýš, kde je umístěn poklad. Pokladů existuje mnoho druhů, nejčastějším bývá nějaká schránka o různých rozměrech (např plastová pixla), která ukrývá notýsek, tužku a příp. nějaký dárek. Po najití můžete na internet připsat nějaké komentáře a dokonce můžete založit i vlastní poklad …
V našem nejbližším okolí vím o např. pokladu na hradě Orlíku nebo na Malé přehradě …
Překvapilo mě i to, že existují lidé, kteří cíleně jezdí na výlety a hledají skrýše a poklady na množství. V době středověkých slavností na hradě Orlíku, zde byli i turisté ze zahraničí, kteří šli původně za zajímavým pokladem na hrad a o nějakých slavnostech vůbec netušili – naštěstí byli mile překvapeni:))


Modernímu hledání pokladů se říká GEOCACHING (z angličtiny: cache = skrýš, úkryt). V češtině existuje internetová stránka, která začátečníkům vysvětlí principy, ukáže souřadnice pokladů apod. Je to sofistikovaně vymyšlené registraci vám povolí, až najdete nějakou skrýš … prostě se do komunity nedostane někdo bez GPS :)) Více na www.geocaching.cz

olaf

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Program kina Humpolec - Srpen 2006

Po Čvc 31 , 2006
V článku naleznete program humpoleckého kina na srpen 2006. A na co se můžete těšit v září?

You May Like

Témata