Brněnské nakladatelství Větrné mlýny publikovalo soubor tří her rakouského laureáta Nobelovy ceny za literaturu Petera Handkeho. Součástí svazku je také novinka nazvaná Zdeněk Adamec. Inspirovaly ji osud a čin devatenáctiletého studenta z Humpolce, který se roku 2003 upálil na terase Národního muzea v Praze.
„Stále žasnu nad tím, jak je možné předávat čtenářům a divadelním divákům tragédii mladého člověka v tak bohatých myšlenkových valérech, tak zdánlivě nezúčastněně a bez patosu, a přesto tak chytře a citlivě,“ říká překladatel Handkeho her Petr Štědroň, ředitel pražského Divadla Na zábradlí. To hru uvede letos na podzim.
Premiéru měla vloni na festivalu v Salcburku. „Při tichém čtení jde o působivou poetickou událost, ale na jevišti, kde se vypovídá mnoha různými hlasy, text ztrácí nesmělou sílu a působí, jako by byl vytažen ze své skrýše a vržen do křiklavého světla reflektorů,“ konstatoval deník Frankfurter Allgemeine Zeitung.
„Handkeho divadelní gesto je zřejmé: z temnoty zapomnění, do níž se Zdeněk Adamec propadl jako více či méně pomatený blázen, znovu nasvítit jeho jméno se všemi možnými motivacemi a souvislostmi, které postava nabízí,“ napsal o hře pro Aktuálně.cz kritik Petr Fischer.
V němčině hru vloni publikovalo nakladatelství Suhrkamp, česky ji nyní vydaly Větrné mlýny. „Překládat texty Petera Handkeho je velká výzva, mozkový tělocvik, akrobacie slov. Často se hovoří o Handkově stylistické genialitě, řečových operách a nepřekonatelném jazykovém umění. Jistě to tak i je, ovšem bez niterné účasti autorského já, niterného uvědomění a sociálního postoje autora by to bylo jen chytré krasomluvení,“ doplňuje Petr Štědroň.
Český kontext se do světové dramatiky dostává zřídka, v tom je hra Zdeněk Adamec unikátní, doplňuje Petr Minařík z Větrných mlýnů. Podle něj si pozornost zaslouží i další Handkeho texty.
Součástí nového souboru jsou také Podzimní blues a Nebe nad Berlínem. Jde o hry z různých období Handkeho tvorby.
Zdeněk Adamec pocházel z Humpolce a v době činu studoval střední průmyslovou školu. V březnu 2003 se polil hořlavinou a zapálil na Václavském náměstí v Praze. Přes rychlý zásah kolemjdoucích a zdravotníků se ho nepodařilo zachránit. Důvody svého činu vysvětloval v dopise nazvaném Akce pochodeň 2003, v němž se označil za „oběť takzvaného demokratického systému“, kde rozhodují peníze a moc. Dopis zakončil slovy: „Prosím, neudělejte ze mě blázna.“
Pokud se dobre pamatuji, „oběť takzvaného demokratického systému“ se primotala k hovezi zabave zvane „darking“ a Pochodni 2003 se stala pote, co tuhle recesi zacala policie vysetrovat coby teroristickou skupinu jiz Pochoden delal webove stranky.
promiňte, ale Vaše souvětí nedává smysl…. pokud tedy pana Adamce nenazýváte Pochodeň, v tom případě jste lidské pra.se!
Kazdpadne naprosto zbytecna , dobrovolna smrt.
Chci zůstat v „anonymitě“. Patřím k těm, kteří Zdeňka znali osobně. Přes jisté odlišnosti, mezi námi, jsme mu prorokovali slibnou budoucnost. Bohužel,vše skončilo jinak 🙁
Jako Palach..Rozdílu mezi nimi není. Jen v tom, že Palach je za hrdinu a tenhle za blázna..
ano ano je to smutná doba 🙁
Velmi dobře napsáno. Rozdílu v tom činu opravdu není. Zanechali za sebou mnoho utrápených lidí. Sebevražda je sebevražda.