Pro řidiče kamionů začal od soboty platit na dálnici D1 v úseku mezi 90. až 112. kilometrem zákaz předjíždění. Pracovníci Správy a údržby dálnice před polednem osadili poslední značku na úseku mezi Humpolcem a Jihlavou, která toto upravuje. Značka zakazuje nákladním vozidlům nad 3,5 tuny předjíždění v čase od 6 do 22 hodin. Policisté začnou její dodržování ihned kontrolovat.
Další místa na D1, kde kamiony nebudou smět předjíždět, budou následovat. „V několika etapách chceme do začátku zimy označit takto celý úsek Vysočiny až po Brno. Úplným cílem je v horizontu čtyř měsíců označit těmito značkami souvisle úsek od Mirošovic až po Brno,“ popisuje plán mluvčí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Jan Rýdl s tím, že omezení předjíždění nákladních vozů se netýká úseků, kde jsou stoupací pruhy.
Opatření směřuje k tomu, aby se zajistila plynulost provozu na dálnici. Stává se, že když se kamiony navzájem předjíždí, jedou dlouho vedle sebe a blokují provoz. V zimě pak ve stoupání uvíznou v obou jízdních pruzích a dálnice se stává neprůjezdnou pro údržbu.
Policie vítá, že se do začátku zimy podařilo osadit značkami právě úsek mezi Humpolcem a Jihlavou. Kvůli nadmořské výšce a častým změnám počasí je to místo, kde se často havaruje. V roce 2018 se zde silničáři a policisté potýkali několik dnů se sněhovou kalamitou.
„V tomto úseku jsme se v minulosti potýkali s velkými problémy, kdy nám kamiony zablokovaly levý jízdní pruh ve chvílích, kdy se změnily klimatické podmínky, sněžilo, nebo bylo náledí. Kamiony nebyly jenom v pravém jízdním pruhu, ale začaly předjíždět i v levém, kde zůstaly stát. Nebylo tak možné, aby projely sypače. Tato situace byla velmi problematická a způsobovala komplikace mnoho kilometrů před daným místem,“ připomíná mluvčí vysočinských policistů Dana Čírtková.
Podle Rýdla by dopravci a tedy i řidiči nákladních vozů měli o novince ohledně zákazu předjíždění vědět. „Udělali jsme maximum pro to, aby řidiči nebyli překvapení. Pomocí ministerstva dopravy a BESIPu se o tom dozvídají i velké dopravní firmy v zahraničí,“ dodává Rýdl.
Policisté budou dodržování značky hned kontrolovat. Do konce roku ve správním řízení hrozí řidiči za tento přestupek sankce do výše 10 tisíc korun, ztráta sedmi bodů a může přijít i o řidičský průkaz až na jeden rok.
„Od nového roku dává novela zákona možnost řešit tento přestupek na místě a umožní uložit blokovou pokutu až 5,5 tisíce korun a řidič přijde o 6 bodů. Pokud nebude možné řešit případ na místě, tak ho zadokumentujeme a tam hrozí sankce až 25 tisíc korun. V případě, že by se přestupku dopustil zahraniční řidič, který s ním nebude souhlasit, jsme oprávněni mu uložit kauci. Ta může být až do výše 50 tisíc korun,“ vysvětluje Čírtková.