Na Vysočině hospodaří necelé tři desítky biofarmářů, ekologickým farmám však chybí odbyt jejich produktů.
Podle Českého statistického úřadu je v celé zemi 820 ekologických farem a jejich počet se za poslední čtyři roky téměř zdvojnásobil, naopak na tradičně zemědělské Vysočině jich mírně ubylo. Nyní 29 farem obhospodařuje jedno procento zemědělské půdy v kraji, zatímco v Česku tento podíl převýšil šest procent.
Vysočina se na pěstování biopotravin docela hodí, ale není tady tradice, míní zdejší ekofarmáři. Tento stav se snaží změnit tím, že i když vyrábí s většími náklady, prodávají za ceny konvenčních zemědělců. Biopotraviny však odebírají pouze obchody se zdravou výživou ve větších městech, a to nestačí. Proto se zemědělci snaží najít odbytiště jinde a exportují své výrobky do Německa.
O nezájmu o zdravý životní styl a kvalitní potraviny svědčí i malá účast na Dnu biopotravin, který se konal 10.září v Humpolci. Přitom se jednalo o skvěle připravenou akci a návštěvníci se zde mohli dozvědět plno zajímavostí o biologických produktech. Zároveň měli při ochutnávce příležitost srovnat široký sortiment konvenčních i ekologicky vyrobených potravin.
Zatím to ale vypadá, že na Vysočině mají lidé buď hlouběji do kapsy, anebo si neváží vlastního zdraví. Zřejmě bude ještě chvíli trvat, než začnou zdejší obyvatelé zdraví prospěšné potraviny vyhledávat tak, jako je tomu v Německu či v Itálii.