Torzo tvrze, která se tyčí na okraji obce Proseč za Kalištěmi, obsadí stavebníci i v letošním roce. Na počátku roku 2001 úspěšně Městský úřad v Humpolci inicioval započetí stavební opravy této cenné památky. Letos bude dokončena oprava zbylé zdi, kde uvolněné kameny v koruně stavby ohrožovaly návštěvníky. Po opravě se objekt zcela otevře veřejnosti. Další atrakcí se pak stane rozhledna, která má vyrůst v dohledné době. Čtyřboká věž se nachází v sousedství cyklotrasy a turistické stezky, proto se počet návštěvníků rok od roku zvyšuje.
Na opravu tvrze byla částečně získána dotace z kraje Vysočina. Památková péče městského úřadu v Humpolci se snaží také o získání dalších finančních prostředků z rezervních fondů ministerstva kultury.
Firma T- Mobil projevila zájem postavit na území obce Proseč vysílač. Obec si dala podmínku, že musí být přístupný veřejnosti jako rozhledna. Z toho však sešlo, proto rozhledna vyroste v sousedství tvrze v režii investora. V této chvíli se obec dohaduje s humpoleckým odborem životního prostředí a památkové péče o výšce stavby. Prosečtí by ji rádi vyzdvihli do pětadvaceti metrů, odbor trvá na stavbě o pět metrů nižší, aby jemně přesahovala vrcholky stromů. Podle testů bude v případě nižší rozhledny výrazně snížen horizont, ale přesto jsou prosečtí ochotni tolerovat i rozhlednu dvacetimetrovou.
První zpráva o vsi Proseči je z r. 1543, kdy byla majetkem Trčků z Lípy. I když písemné zprávy o založení tvrze chybějí, lze podle architektonických prvků soudit, že vznikla ve 14. století. Snad byla sídlem bratrů Ondřeje, Hrocha a Beneše z Proseče, kteří se připomínají v r. 1391. Po připojení zboží k nedaleké Lipnici někdy ve druhé polovině 15. století byla tvrz opuštěna a zpustla – roku 1538 je připomínána již jen ves, a tak další osudy tvrze nejsou známy, Kamenné zdivo tvrze nese známky zakouření a žáru, je tedy pravděpodobné, že věž vyhořela.
Z tvrze dodnes stojí pouze přízemí. Na západní straně je vylámaný vchod, na východě je zachováno okénko s původním ostěním. Zřícenina tvrze stojí na východním okraji vsi za domem čp. 13. Okolí je změněno zástavbou, takže nějaké další stopy po stavbách či opevnění se nezachovaly. Ještě na jaře 2001 byl stav objektu žalostný – vnitřní prostor byl zarostlý vegetací, zavalený sutí a skládkou odpadků, v destrukcích byla i tři nároží, kde kdysi místní zřejmě těžili kámen na okolní stavby. V roce 2000 se obecní úřad pozastavil nad objektem a odkácel stromy a korunách zdí, aby nepoškozovaly dále zbytky stavby. Na počátku roku 2001 byl zvolen postup oprav a předběžně navržena možnost finančního krytí. Cílem plánované opravy bylo odstranění havarijního stavu a zpomalení procesu stárnutí. Nákladem obce Proseč byla u Božích muk zřízena informační tabule s popisem historie objektu.
přimlouvám se za 25 metrovou, aby bylo lépe vidět, ale z přírodních materiálů a ne nějaké kovové monstrum od jakéhokoli operátora. Není možné zveřejnit, jak by měla vypadat ? Díky.
Zdá se, že firmě T-mobile šlo především o postavení vysílače. Po
slibované rozhledně není nikde ani památky. Vysílač však dávno stojí.
T-mobilu jde zřejmě jen o maximální zisky.
Co se týče výšky, je blbost stavět rozhlednu jen 20 m vysokou, jak si
přejí humpolečtí soudruzi. To už si pak výletníci mohou vylézt na nejvyšší břízu vedle tvrze a vyjde to nastejno. Kovová věž T -mobilu hyzdící celý kraj jim nevadí ? Jsou to hlupáci.
T-mobile mel pravdepodobne lepsi argumenty :-)))
Nerozumim proc se meri dvojim metrem.
Pokud T-mobile postavil vez o urcite vysce , proc neni mozno povolit stejnou vysku pro turistickou rozhlednu.
bez komentare.
Souhlasim, ze 20m neni nic. Smysl ma hovorit na zaklade vypoctu simulacnich programu.