Dohromady osm dubových sudů se uprostřed tohoto týdne ponořilo do přítmí a téměř posvátného klidu. Obsah, který v sobě sudy ukrývají, nic víc nepotřebuje. Leží v nich litry pivní pálenky a whisky, novinky pivovaru Bernard.
Zatímco pivo, jímž se podnik za třicet let své existence proslavil, se tradičně vyrábí v Humpolci, za výrobou pálenky je třeba vyrazit jinam. Je nutné opustit vláčné kopce Vysočiny obklopující pivovar a nechat se ohromit dramatickou krajinou Českého středohoří. Do ní jsou zasazeny Zámecké sady Chrámce, v jejichž biolihovaru se pálenka z piva a surovin od Bernarda vyrábí.
V kamenném sklepení Zámeckých sadů leží po levé straně pět sudů, po pravé tři. Všechny sudy jsou z amerického dubu, nikoli však totožné. Pětice sudů vlevo, z nichž každý má objem 225 litrů, je zcela nových a zraje v nich pivovice. Ve třech menších, 190litrových sudech už v minulosti ležel bourbon. Právě použité sudy jsou pro whisky potřeba. V tomto případě pro Whisky Bernard.
Právě whisky je naprostá novinka, Bernard ji dosud nikdy nedělal. Jako o novince jde ze specifického úhlu mluvit i o pivní pálence, byť její první šarže byla vyrobená předloni a na trh už šly čtyři šarže, vyprodukované střídavě z ležáku a svrchně kvašeného kvasnicového speciálu Bernard Bohemian Ale.
V čem tedy spočívá novinka v souvislosti s pálenkou? Když to majitel lihovaru Jiří Syrovátka objasňuje, nechtěně se u mu u toho povede slovní hříčka – řekne, že pálenku nechali zrát po zralé úvaze. „Přitom nám není známo, že by někdo pivovici v sudech zrát nechával,“ tvrdí Syrovátka.
Před dvěma lety, kdy se Bernard o pálenku z vlastního piva ve spolupráci se severočeským lihovarem premiérově pokusil, přivezl Syrovátkovi jen nezbytné množství piva. Mistr experimentoval – výroba pivovice je podle něj ve srovnání s jinými pálenkami náročnou disciplínou a své know-how si pečlivě střeží –, až vyladil finální nápoj. Po ochutnání už jel z Humpolce do Chrámců plný kamion piv.