Humpolec – Snaha ušetřit na pouličním osvětlení přilákala do města průlomovou novinku.
Trojici humpoleckých ulic v noci brzy zkušebně prozáří lampy opatřené LED technologií.
Autor: DENÍK/Martin Štěrba, ilustrační foto
Představitele města už omrzelo donekonečna platit 1,6 milionu korun za to, že lidé nemusí chodit v noci potmě. „Nejprve jsme uvažovali o stmívání či o partnerství se soukromou společností. Nejlépe nám z toho ale vyšla cesta postupné obměny světelného parku,“ uvedl tajemník městského úřadu Jiří Fiala.
Jednou se tak bude svítit skoro všude
Za průkopnické ulice Humpolečtí označili Poděbradovu, Palackého a Svatopluka Čecha. Jejich úmysl podpořila nabídka od českobudějovické společnosti Hellux Elektra, která se zabývá šířením LED systémů.
„Jedná se o světelnou technologii budoucnosti. Diody vydávají bílé světlo blížící se tomu dennímu. Pro lidské oko je tedy mnohem přirozenější, než jaké vyzařuje klasická výbojka. Na rozdíl od ní navíc nezkreslují barvy. Ale hlavně vydrží mnohem déle a jsou neporovnatelně úspornější,“ vyjmenoval klady novinky zástupce firmy Zdeněk Ryšánek.
„Ledková“ svítilna ne nepodobná těm montovaným do luxusních automobilů dokáže ušetřit polovinu až dvě třetiny nákladů na elektřinu. Záleží to na způsobu nasvětlení ulice.
„Tato technologie se navíc hrozně rychle vyvíjí. Co jsme před dvěma roky považovali za zázrak, je dneska naprosto běžné,“ doplnil Ryšánek, podle něhož se první superúsporné pouliční svítilny pomalu začínají objevovat především ve větších městech. Sáhli po nich třeba na pražském Smíchově.
Zaplatí stejně jako za obyčejné žárovky
Humpolečtí přijali budějovickou nabídku i z důvodu, že firma respektovala v rozpočtu zanesenou pevnou cenu díla.
Ta zní celkem za všechny tři ulice na 750 tisíc korun, takže vyjde v tomto případě nastejno, jako kdyby se na stožáry montovaly nejúspornější klasické výbojky. „V tuto chvíli je to pro nás výhodné. S tímto typem pouličního osvětlení u nás nicméně zatím nikdo nemá žádné velké zkušenosti. Výrobce poskytuje dvouletou záruku, všechno ale musíme nejprve pořádně vyzkoušet. Zejména potřebujeme zjistit, jak vysoké budou nároky na údržbu,“ zdůraznil Fiala.
Ten každopádně připustil, že pokud se osvětlení ulic v sousedství hasičské zbrojnice osvědčí, nelze vyloučit postupné rozšíření diodové technologie po celém městě.
převzato z Pelhřimovského deníku: