Odborná pomoc je ve všech krajích

Lidé, u kterých přetrvávají obtíže po nemoci COVID-19, najdou odbornou pomoc ve všech krajích. Zhruba v polovině z nich byla kvůli tomu zřízena speciální postcovidová centra. Na Vysočině se o zmíněné pacienty stará plicní nemocnice v Humpolci na Pelhřimovsku, která patří pod společnost Vysočinské nemocnice, a plicní nebo interní oddělení krajských zdravotnických zařízení. Humpolecká nemocnice ale podle primáře Ervína Petrikoviče přijala pro práci s pacienty po covidu specializovanou fyzioterapeutku a jihlavská nemocnice má pacienty podle mluvčí Moniky Zachrlové i na dětském oddělení. »Na zřízení dalšího centra nemáme lékaře,« řekla mluvčí Nemocnice Havlíčkův Brod Petra Černo.

V ostatních regionech se o pacienty, kteří se po COVID-19 potýkají s problémy s dýcháním, změnami srdečního rytmu, neodeznívající únavou či ztrátou čichu, starají na plicních či interních odděleních, ve specializovaných ambulancích, poradnách nebo léčebnách. Léčbu a rehabilitaci po koronaviru poskytují také lázně. Podle zjištění ČTK zájem o tuto péči trvá, nicméně některá místa přes prázdniny s ohledem na dovolené a ústup epidemie zaznamenala pokles počtu vyšetření.

Centrum postcovidové péče funguje od loňského prosince v královéhradecké fakultní nemocnici, od února v brněnské a obě centra od jejich vzniku navštívily stovky lidí. V Moravskoslezském kraji centra pro pacienty po COVID-19 postupně otevřela nemocnice v Ostravě-Vítkovicích, ostravská fakultní nemocnice, nemocnice v Bruntále a Karviné. Ve středních Čechách je obdobné centrum v mladoboleslavské nemocnici, pacienti s potížemi po koronaviru se tam ale mohou obracet i na další zařízení. »Speciální postcovidové centrum máme jen v Mladé Boleslavi, ale postcovidová péče je poskytovaná ve všech krajských lůžkových zařízeních,« řekla mluvčí kraje Martina Kemrová.

V Plzeňském kraji je v provozu postcovidová jednotka pro seniory. Počátkem roku ji zřídil Domov Clementas v Janovicích nad Úhlavou na Klatovsku, aby pomohl přetíženým zaměstnancům zdravotnických zařízení. Senioři, kteří měli po nemoci COVID-19 oslabený organismus, potíže s orientací, zhoršenou mobilitu nebo dechové obtíže, procházejí v Janovicích několikaměsíční léčbou, řekl ředitel Domova Clementas Lukáš Bardon.

V Praze se o pacienty s přetrvávajícími problémy po nemoci bude od pátku starat postcovidové centrum v Městské nemocnici následné péče ve Vysočanech. Vyšetření pacientů tam zajistí specializované ambulance, které je nasměrují k dalším specialistům.

V ostatních regionech speciální postcovidové jednotky nejsou. Jihočeské nemocnice o jejich zřízení ani neuvažují, podle ředitelky holdingu Zuzany Roithové by neměly velké uplatnění. »Tito pacienti mohou být hospitalizováni na plicním nebo interním oddělení,« uvedla. Speciální postcovidová oddělení nejsou ani v nemocnicích ve Zlínském kraji. »Pokud přijde pacient s problémy po vyléčeném covidu, vždy se řeší konkrétní problém,« řekla mluvčí kraje Soňa Ličková.

V Ústeckém kraji se pacienti s problémy po covidu mohou obrátit na specializované ambulance, které jsou v nemocnicích společnosti Krajské zdravotní. Podle její mluvčí Jany Mrákotové jde o desítky pacientů z celého regionu a například v Mostě jim pomáhají na rehabilitačním oddělení.

Na Vysočině se o zmíněné pacienty stará plicní nemocnice v Humpolci na Pelhřimovsku, která patří pod společnost Vysočinské nemocnice, a plicní nebo interní oddělení krajských zdravotnických zařízení. Humpolecká nemocnice ale podle primáře Ervína Petrikoviče přijala pro práci s pacienty po covidu specializovanou fyzioterapeutku a jihlavská nemocnice má pacienty podle mluvčí Moniky Zachrlové i na dětském oddělení. »Na zřízení dalšího centra nemáme lékaře,« řekla mluvčí Nemocnice Havlíčkův Brod Petra Černo.

Na plicní oddělení chodí pacienti s obtížemi po koronaviru také v nemocnicích Pardubického kraje. »Nemáme to vzletně nazvané postcovidové centrum, ale pacientům s prodělaným covidem služby standardně poskytujeme,« řekla mluvčí společnosti Kateřina Semrádová.

Klinika plicních nemocí olomoucké fakultní nemocnice loni na jaře zřídila pro pacienty s postcovidovými problémy poradnu a dosud jich vyšetřila na 3000. Podle mluvčího nemocnice Adama Fritschera ale pacientů ubývá, což souvisí s letním ústupem nákazy.

V Libereckém kraji postcovidové pacienty léčí Léčebna respiračních nemocí v Martinově Údolí ve Cvikově. Ředitel léčebny Rudolf Focke uvedl, že zhruba 40 procent pacientů nyní tvoří ti s následky po nemoci COVID-19 a průměrná doba léčby je asi 28 dnů. V Karlovarském kraji se o pacienty s postcovidovými potížemi v době vrcholící epidemie starala hlavně rehabilitační oddělení nemocnic. Zejména rehabilitace v sokolovské nemocnici začala s cílenou léčbou těchto pacientů.

Lázeňský pobyt zaměřený na následky covidu nabízejí například Mariánské Lázně nebo Františkovy Lázně, Klimkovice na Novojičínsku nebo Lázně Luhačovice.

(cik)

Axl

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Mladí šachisté se utkali o krajské tituly

Po Zář 6 , 2021
O víkendu 4. a 5. září se v Humpolci uskutečnil Krajský přebor Vysočiny mládeže do 16 let v šachu. Přeboru se zúčastnilo třicet šachových nadějí KŠS Vysočina ze šachových oddílů či klubů Gambit Jihlava, Světlá nad Sázavou, Jiskra Havlíčkův Brod, TJ Žďár nad Sázavou, Spartak Velká Bíteš, Jiskra Humpolec, Spartak […]
Mladí šachisté se utkali o krajské tituly

You May Like

Témata