V magickou noc z 30.dubna na láskyplný 1.květen se v přírodním amfiteátru Lipnice nad Sázavou uskuteční 12.ročník mezinárodního festivalu „Svátek keltské kultury BELTINE 2006“. K poslechu bude hrát spousta kapel interpretující keltskou – irskou, skotsku hudbu, uvidíte keltská řemesla v postavené vesničce, můžete si zasoutěžit, či shlédnout ohňové vystoupení Akáda na téma příběhu o starokeltských slavnostech ohně. Krom toho se bude na akci natáčet filmový dokument o životě Keltů.
Termín konání akce:
Začátek 30.4. od 20:00 hodin
Ukončení 1.5. ve 24:00 hodin
Z dalšího programu:
- první skutečná pohanská svatba po 2 000 letech
Archeologické vystoupení – Dr. Jiří Waldhauser – Neúnavné hledání stop Keltů na Vysočině
- pro děti i dospělé HRY NAŠICH PŘEDKŮ: Mlýn – starobylá hra pro dva hráče (speciální stůl a hrací kameny), Věž – dovednostní hra s věží z dřevěných špalíků. Obruče – trasa, kterou bude nutné projet s obručí. Chodící prkna – cosi v trojici. Dále smyslové hry a kvízy.
- Výstava prací třetího ročníku soutěže EKOFÓR
Představení projektu chovu huculských koní, možné svezení na “huculech”
Vstupné:
Dospělí – 390 Kč (v předprodeji 350 Kč)
Členové Bratrstva Keltů – 300 Kč
Děti (6-15 let) – 180 Kč
Děti do 6 let zdarma
Rodinné vstupné (2 dospělé osoby + 2 děti) – 880 Kč
Keltové, tajemný národ žijící na území Čech od 6. do 1. st. př. n. l., zanechal velké množství pozůstatků z bronzu, železa, skla, …; je nalézáno mnoho keltských měst, vesnic či osad nebo kultovních míst. To vše se snaží oživit sdružení Keltoi, provést rekonstrukci života Keltů a ukázat je návštěvníkům akcí nebo přímo v rekonstrukci keltské vesničky. Více informací o životě Keltů naleznete na Boiohaemum.cz.
Svátek Beltine (Beltene) je jeden ze dvou nejdůležitějších svátků ročních období, které dělily rok ostrovních Keltů na dvě stejně dlouhé poloviny, je beltene nebo beltine, beltain, 1. květen. Slovo se skládá ze slabiky „bel“ – „jasný, zářící“, a „tine“, „oheň“. Byl to nástup k letnímu období, letní pastvě a k bezstarostnějšímu životu danému snadným obstaráváním potravy pro ženy, děti a pastevce na výše položených letních lukách. Již z tohoto důvodu druidové v tuto dobu vodili se zaklínáním dobytek mezi dvěma ohni, aby jej pro nadcházející rok chránili před nemocemi a jinou škodou. Tento zvyk se mezi irskými rolníky uchoval dlouho do novověku. Jakkoli byl beltene den radostný, noc před ním patřila obyvatelům Jiného světa – vílám a čarodějnicím, proti nimž chránily ohně zapalované na návrších a větve jeřábu.
Mabinogion uvádí několik případů neblahých věcí, jež se oné noci mohou stát. Rhiannonin novorozený synáček zmizí a po hříběti Teyrnona Twrvlianta, které každý rok o beltenu přichází na svět, není ráno ani stopy. Kdyby Teyrnon neměl dost odvahy k tomu, aby u klisny bděl, nikdo by si nevšiml obrovské pracky, která oknem po hřebečkovi hrábla. Uťal ji a vyřítil se za zvukem bolestného řevu ven – ale tam nachází Rhiannonino dítě Pryderiho, kterého nestvůra rovněž uloupila.
V příběhu o Lludovi a Llevelys se ozývá jako druhá ze „tří ran stíhajících Británii“ každý květnový večer hrůzostrašný ryk bojujícího draka, „jenž lidem pronikal srdce, vyvolával v nich paniku, takže muži ztráceli barvu a sílu, ženy potrácely, děti propadaly zmatení a zvířata, stromy, půda a voda se stávaly neplodnými“.
Noc a k ní patřící den, tato směsice dobra a zla, tvoří šev, hranici mezi oběma polovinami roku, což se v mnoha krajích Irska symbolicky projevovalo dlouho praktikovaným, tradičním opravováním plotů k tomuto datu.
V zásadě byl beltene slavností nového počátku, mytologicky předznamenaný příchodem Partholona, Tuatha Dé Danannů a Bíla s jeho Milesiany do Irska. Také v sociálním ohledu byl beltene výchozím bodem: začínal velkým shromážděním na Uisnechu, při němž se mj. urovnávaly spory, sjednávaly se služební a svatební smlouvy a který byl také zákonem stanoveným termínem k rozvodům.
(Zdroj: www.keltoi.cz
Sylvia a Paul F. Botheroydovi: Lexikon keltské mytologie)
880 ,-Kč pro rodinu ,to je parádní oslava!To by měli Kelti radost jak jde jejich kultura na odbyt.
neříkám, že je to levné, ale mám zkušenosti s různými akcemi a bohužel připravit je stojí při dodržení všech nařízeni a předpisů hodně peněz a pak i ti kdož se na přípravě a pořádání podílejí to nedělají zadarmo, no a to vše musí holt zaplatit návštěvník, to jinak bohužel nefunguje.
Oslava Svátku keltské kultury či škubání návštěvníků!? Myslím, že počasí je rozumné a nenechá takovouto nestydatost proběhnout. Už jen uváděný program ukazuje, že se nejedná o „nic moc“. Za takové „nekřesťanské peníze“ pořídím dětem týdenní projížďku na koních i s odborným dohledem. Snad nejsem a nechci být škodolibý, ale pokud se takovéto akce nezdaří, žádná škoda.
ne nejsi škodolibý – jsi vůl……………
ale koneckonců pro Tebe to nepřipravují !
Přátelé, je mi celkem jedno, jaká oslava čeho a kde proběhla, či jestli se na ní někdo nakapsoval, či nikoliv, konec konců kdo nechce, nemusí tam zavítat. Ale silná slova zde používaná ve spojení se zbabělostí autora postavit se za svůj názor pouze jako anonym činí z této diskuze ostudu!!! Jste-li takový frajer, že si osobujete právo dělit lidi na „voly“ a Vás ostatní, jste jistě tolik na úrovni, že Vám nic nemůže bránit se pod svůj názor podepsat!!!
Hezký den
Lukáš Krajíček
Pokud někdo vajádří svůj názor anonymně, ale v mezích slušnosti, má na to snad právo. Ale ten, kdo tady sprostě uráží v anonymitě, to je zamindrákovaný negramot a nemá cenu ho vůbec brát v potaz. Na každého jednou dojde, ne? A Lukáši, čus bus.
Souhlas:-)
Lukas