Martin Hyský, radní Kraje Vysočina pro oblast zemědělství a životního prostředí, je přesvědčen, že pachové ohradníky kolem silnic se osvědčily.
Chráněných úseků na území Kraje Vysočina nyní nepřibývá, chráněno je už několik let 130 km silnic I. až III. třídy. Poprvé se pachové ohradníky na Vysočině objevily v roce 2010, kdy myslivci a lesní hospodáři rozmístili první kolíky kolem vybraných cest a nanesli ekologicky odbouratelnou pěnu. Ta obsahuje látku pachů predátorů, člověka, ale například i spáleniště, tedy pachů, které ve zvířeti evokují nebezpečí a zvyšují jeho ostražitost. Pachová stopa se aplikuje třikrát ročně, obvykle na jaře a následně dvakrát v průběhu léta a podzimu. „V tuto chvíli jednáme se společností Kooperativa o jejím zapojení do projektu pachových ohradníků. Příspěvek ve výši několika desítek tisíc korun by mohl pomoci k rozšíření chráněných úseků,“ uvedl Martin Kukla, náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast ekonomiky a majetku.
Po aplikaci pachových ohradníků došlo na ošetřených úsecích silnic ke snížení střetů s vozidlem oproti roku 2009 o 47 %. Oproti roku 2017 se srážky snížily o 29 % a roku 2018 o 11%.
- tisk@kr-vysocina.cz