Prvním poslem zimy je alespoň podle pranostik 11. listopadu svatý Martin. Ten by měl přijet na bílém koni a krajinu zahalit do svátečního sněhového hávu a prosvětlit tak temnější listopadovou dobu. Den sv.Martina byl našimi předky považován za významný a provázely jej tradiční slavnosti. Byl to velký svátek, kdy „čeládce“ končila služba, vyplácelo se za služby, upekla se husa a slavil se konec hospodářského roku. Bylo to takové zastavení se na předělu roku a zároveň i předzvěst blížícího se adventu a Vánoc.
Svátek sv. Martina připadá letos na tuto sobotu a v některých městech na Vysočině se budou konat svatomartinské slavnosti tak jako v dávné minulosti. Tak například v Jihlavě přijede Martin na bílém oři v čele svého průvodu v sobotu v 17 hodin od brány Matky Boží. Cestou bude rozhazovat drobné mince a družina bude rozdávat martinské rohlíčky. Oslavy zakončí ohňostroj.
V Havlíčkově Brodě v parku Budoucnost uvidí lidé od 17 hodin živé obrazy ze života sv. Martina, po nichž bude následovat lampiónový průvod.
Pro ty, kteří za sychravého počasí raději zůstanou v teple svých domovů, přinášíme originální recept na Svatomartinskou husu s červeným zelím a špekovým knedlíkem. Protože sama husa je povážlivě kalorická bomba, můžete špekové knedlíky zaměnit za vařené brambory. Ale mezi námi–není to ono 🙂
Suroviny pro 6 osob
– husa (ale může být i kachna)
– jablka (6 až 8 ks)
– cibule (6 ks)
– petržel
– sůl, kmín
– 1 hlávka červeného zelí
– 0,5 l červeného vína
– 10 tvrdších housek
– 6 lžic hrubé mouky
– trochu soli
– 4 žloutky
– 3/8 l mléka
– 25 dkg slaniny nebo uzeného masa
Postup přípravy
Husu očistíme, odřežeme přebytečnou kůži z krku a zkrátíme křídla na prvním kloubu od trupu. Osolíme, okmínujeme (a to i zevnitř). Husu naplníme nakrájenými jablky s cibulí (poměr 1:1) a sekanou petrželkou. Zbylou náplň vložíme i s odřezky do pekáče a podlijeme. Pečeme při 180 až 200 stupních Celsia za stálého přelévání až do měkka. (Kdo má problémy s nadváhou, odřezky vyhodí, sbírá z pekáče vypečený tuk a maso podlévá vodou.) Husa musí být vypečená do zlatova. Po upečení vyndáme náplň zpět do pekáče a ještě lehce převaříme s výpekem a poté přecedíme.
Připrava zelí
Čerstvé zelí nakrájíme na jemno, přidáme na tenko nakrájená oloupaná jablka. Osolíme, okmínujeme a podlijeme červeným vínem. Dusíme do měkka. Zelí dochutíme solí, cukrem a octem. Pro zlepšení chuti přidáme malou naběračku výpeku.
Příprava knedlíků
Housky nakrájíme na kostičky a zalijeme mlékem s trochou soli a rozvedlanými žloutky. Přilijeme osmaženou na kostičky nakrájenou slaninu i s tukem (pokud používáme uzené – osmažíme na sádle) a necháme stát, až se všechno vsákne. Přidáme mouku – můžeme přidat nebo ubrat podle potřeby a děláme knedlíky velké asi jako citron. Vaříme v osolené vodě cca 20 minut. Uvařené rozsekneme vidličkou a podávame přelité osmaženou cibulkou.
To máš teda úplnou pravdu. Chtít u tohodle báječného pokrmu nahradit úžasné špekové knedlíky bramborem je naprosté barbarství!!!! Vždyť by ten zážitek nebyl ani poloviční. :)))
Jinak protože budu zrovna ve vzduchu, tak Svatomartincká husa se hold konat nebude. Já si ji nahradím příští týden pořádným krocanem v Harrisburgu na den Díkůvzdání. Krocan sice na svatomartinskou husu nemá, ale taky není špatnej. S kaštanovou nádivkou a brusinkovou omáčkou je to taky dobrota. Ale stejně už se nejvíc těším na pečenou kachnu o Vánocích!!! ;))))
Jóóó ještě jsem si vzpomněl, a doporučím. Kdo má rád sladší zelí jako já, naprosto skvělé je do červeného zelí nakrájet a přidat sušené švestky. Dodají zelí velice zajímavou chuť a je nádherně nasládlé. To mě naučili Kluci v akci z ČT1 a nemůžu si tenhle jejich fígl vynachválit.
A pokud by Vám k tomu chyběla ta husička, můžete objednávat na :
http://www.rohozenskahusa.cz
Kvalitní český produkt z Vysočiny!