S nedostačujícím počtem volných míst v mateřských školách se dlouhodobě potýkají v Humpolci. Vedení města se proto rozhodlo vyřešit ho rázně, postaví školku novou. Zařízení vznikne v lokalitě Podhrad a ve čtyřech třídách nabídne místa pro sto dětí. Náklady na stavbu odhaduje město na 53 milionů korun.
Takto by dle vizualizace měla vypadat nová školka v Humpolci. V těchto dnech se začíná stavět v lokalitě Podhrad, nabídne místo stovce dětí. Její součástí bude i třída pro dvouleté děti a prostory pro setkávání zaměstnanců. | foto: Archiv Městského úřadu Humpolec
Staveniště si již v závěru července převzala firma ATOS z Ledče nad Sázavou, která bude mít výstavbu mateřinky na starosti.
„Do zimy chtějí mít novou budovu pod střechou, hotovo bude za rok touto dobou. Pokud vše půjde podle plánu, školní rok 2023/2024 už děti zahájí v novém,“ sdělila mluvčí radnice Jana Kudrhaltová.
Stavba školky patří k největším a nejzásadnějším městským investicím tohoto i příštího roku. Na letošek je na ni v rozpočtu vyčleněno 30 milionů korun, dalších 23 milionů by pak mělo do projektu jít v roce nadcházejícím.
„Je to nesmírně důležité pro rozvoj města, neboť očekáváme přírůstek obyvatelstva. Ostatně dochází k němu už nyní. Dostatečná kapacita předškolních zařízení je proto nutností,“ míní starosta Humpolce Karel Kratochvíl.
V současnosti může městská příspěvková organizace Mateřská škola (MŠ) Humpolec nabídnout zájemcům pro děti maximálně 364 míst. Volit lze mezi třemi pracovišti, jež se nacházejí v ulicích Smetanova, Na Skalce a Na Rybníčku.
Školka musela padesát dětí odmítnout
Takový počet míst však rodičům malých dětí již delší dobu nestačí. „Od svého nástupu do funkce na radnici vnímám, že je kapacita školství v Humpolci nedostatečná,“ uvedla místostarostka Alena Kukrechtová.
Potvrzuje to také Hana Koudelová, ředitelka MŠ Humpolec, jejíž součástí podhradské pracoviště po svém dokončení bude. „U zápisu jsme nepřijali padesát dětí,“ konstatovala s lítostí Koudelová.
Nová školka bude podle ní výjimečná svojí polohou a blízkostí k přírodě, což se odrazí mimo jiné na jejím interiéru a podobě školní zahrady.
„Měly by zde být speciální grafické prvky v městském vizuálu, jako jsou třeba navigační tabule nebo piktogramy pro označení místa v šatně, umývárně, přihrádky v úložném systému. Budou laděné do přírodního prostředí, které se sem hodí. To znamená, že budou obsahovat zvířátka, rostliny, plody a živly,“ přiblížila ředitelka.
Každá ze čtyř tříd bude mít vlastní barvu, čemuž má odpovídat také barevné ladění uvnitř jednotlivých tříd i navigace k nim po budově.
Jedna ze tříd bude určena pro dvouleté děti
Nová pobočka vyjde vstříc také rodičům, kteří by rádi umístili do předškolního vzdělávacího zařízení potomka, jemuž ještě nebyly tři roky. Samostatná „batolecí“ třída pro dvouleté aktuálně v Humpolci nefunguje. Děti mladší tří let jsou přijímány pouze v případě, že je volná kapacita daného pracoviště.
Právě podhradská mateřinka by ale měla mít pro dvouleté ratolesti místa. „Ze zákona se přijímají děti od tří let. Vidíme však, že se zejména z důvodu nutnosti návratu do práce zvyšuje zájem rodičů umístit do školky i mladší děti,“ zdůvodnila krok místostarostka.
Novinkou bude i prostor pro setkávání všech pedagogických pracovníků mateřské školy. „Paní ředitelka zde bude mít důstojnou kancelář pro jednání s rodiči i pro porady s učitelkami, kde mohou řešit přípravy týmu. To doposud chybělo,“ konstatovala Alena Kukrechtová s tím, že v budoucnu se do Podhradu přesune rovněž ředitelství, které nyní sídlí na pracovišti v ulici Smetanova.
Vznik školky v lokalitě Podhrad přinese do města i nová pracovní místa. „Předpokládá se, že chod nově vzniklého pracoviště zabezpečí dvanáct pedagogických i nepedagogických zaměstnanců,“ dodala Kudrhaltová.
Když jsme se zbavili vlády komunistů, tak jedním z majsrtštyků první dekády vlády ODS byl prodej jeslí.
Hoši a holky si nechali vypracovat studii rozvoje města, kde si vysnili nárůst počtu obyvatel 2000, přesto byli schopni prodat budovu jeslí, kde navíc vytvořili dojem že je na spadnutí. Ejhle, soukromý majitel z budovy mávnutím kouzelného proutku vytvořil pěkné nájemní bydlení. Nikdo by si dnes nedovolil tvrdit že je budova přestárlá, na spadnutí a podobně. Nová školka určitě mohla dávno stát u silnice na Jiřice, kde jsou u sídliště nových RD vynechané pozemky na občanskou vybavenost. Měla by tam perfektní spádovost. Mohlo se také stavět za méně než poloviční peníze, ale to evidentně nikoho z majitelů města nebolí. V šuflatech jsou i zaprášené projekty na nástavbu pavilonu školky na Smetance, konverze Husovky na školku…Takhle to tady rada moudrých vede. Chce to konečně výměnu, horší to být už nemůže.
berete na to prasky? Opakuje se to casto?
Arogance, výsměch, urážky. To jediné dokážete. Fakta hovoří proti vám.
fakta? Jaka? Dyt si to cucate z prstu. Samy mozna a sufliky. Proti me nehovori nic. Ja nic neobhajuju, mimochodem. Jenom vas podezrivam z psychicke nemoci.
Kde je v mém textu „možná“? Ani jedno nenajdete.
Jaká fakta?
Prodej jeslí fakt.
Plán rozvoje města s přepokladem nárůstu o 2000 obyvatel fakt. Rezervovaný pozemek na občanskou vybavenost na Jiřické fakt.
Projekt nástavby pavilonu školky na Smetance fakt. Projekt Husova fakt. Dlouhodobý převis poptávky nad možnostmi kapacity školek fakt.
Školka se měla stavět dávno, za příznivějších podmínek.
Že prodej areálu v Brance byl lapsus to víme už dnes dobře. V tehdejší době se to mohlo jevit prodávajícím jinak.
Úvaha,že by se na školku předělala ratejna v Husovce je zcela zcestná. V takových budovách se už dnes školky nebudují. Co s budovou Husovky bude ještě dlouhé uvažování a bude na nových zastupitelích.
A co je na tom prosím zcestneho? Nevyhovuje to přesně čemu? Biomatky by tam necitily spirit LGBT? Nebo jak? Nastávají doby, kdy se budeme muset uskrovnit všichni a někdy budeme muset brát to, co je. Teorie z kaváren a snahy být za každou cenu trendy budeme muset někdy holt nechat stranou.
tak to zkuste treba provozovat v soucasne situaci, hmmm? Ta budova nema zadne zazemi, ktere deti potrebuji. Je to spis pro urady nebo kancly. Skolka ani omylem. V centru, bez moznosti vybehnout ven, stara haluz z obrima nakladama. To by bylo revu co to stoji v provozu.
Já jsem tam chodil na základku, zázemí to mělo stejný a vydrželi jsme to.
to neznamena, ze to je jeste dnes vhodne pro tento ucel. Proste jsou dnesni standardy a narizeni nekde jinde.
Nejde o kavárenské řeči. Dnes se školky staví zcela jinak. Husovka je ratejna s mnoha schody, vysokými stropy a stavěná v jiných dobách,kdy nikdo nic neřešil po stránce energií.
S uskromněním souhlasím, ale budova Husovky se bude muset bu´d opravdu modernizovat za x milionů nebo jednoho dne ji nové generace pošlou k odstřelu.
Požadavky na školky jsou definovány vyhláškou č. 410/2005 Sb. a jejími novelami – od socíku se v ní zase tak moc nezměnilo. Provozní souvislosti jsou stejné a je jedno, zda jí dáte velká okna, kulatý půdorys, nebo něco jiného.
Řešitelné je všecho, jak správně podotýkáte, je to především otázka peněz (zateplovat se dá i zevnitř). Tak jako je komplikovaná přestavba Husovky na školku, je stejná blbost v ní dělat byty.
frrrr
Místo je dobré, aspoň se zužitkuje ten starý park.
Než to postavíme, bude dětí tak málo, že budeme mit příliš mnoho skolkovych míst.
hlavne stavet skolku pro 2 lete deti je smutny. ty maj byt s mamou!
Mala otazecka. A kde byli vsichni ti kritici co by to v te dobe udelali jinak a proc to neudelali ? Otazka od nestranika, neclena spolku, prach sprosteho obcana mesta.
Bylo jim třeba 12-15 let a chodili na ZŠ
rodice nemeli