Ani tříhodinové jednání mimořádného zastupitelstva nic nevyřešilo, osud Domova pro seniory a domova se zvláštním režimem v Uherském Brodě je stále otevřený. Ve hře zůstává několik variant, včetně opozicí kritizované stavby na periferii a navíc na pozemku radního Petra Bilavčíka. Aktuálně však „obchod“ není na pořadu dne.
„I když byla debata dlouhá, nakonec byla konstruktivní a věcná. Hlavně jsme se všichni shodli, že podobné zařízení město potřebuje, a od starostky si aspoň vymohli příslib, že až se začne rýsovat konkrétní vybraná varianta, město svolá veřejné projednání,“ prohlásil Patrik Kunčar, senátor a opoziční zastupitel, podle kterého vládnoucí koalice nijak projekt radního Bilavčíka nekomentovala. „Ani se jím nechtěla zabývat. Bilavčík ale odprezentoval analýzu slabých a silných stránek jeho projektu ve srovnání s původním záměrem výstavby domova na místě bývalých Koupelek. Jinak byl ale na odpovědi skoupý, protože podle něj není nic na stole. Městu projekt zatím nenabízel a nechystá se ani směna pozemku,“ pokračoval Kunčar.
Jeho slova potvrdil Ladislav Kryštof, místostarosta Uherského Brodu. „Město s Bilavčíkem zatím nejednalo, to je celý problém. Jde o jeho podnikatelský záměr, který částečně představil, ale s dalšími dotazy jsme zájemce odkázali na osobní schůzku, protože to nemá s městem nic společného,“ zdůraznil Kryštof, který možnou směnu pozemku radního, včetně projektu, označil za zprávy typu „jedna paní povídala“. „Jen doufám, že příště nebudeme svolávat mimořádné zastupitelstvo kvůli dezinformacím, že stavíme metro…,“ diví se místostarosta. „Kdybychom cokoliv kupovali nebo směňovali, všechno musí viset na úřední desce a projít zastupitelstvem,“ dodal.
Kryštof však opět přiznal, že vedení města pokukuje po modelu z Humpolce, kde mají Domov pro osoby se zvláštním režimem, který stojí na periferii a postavila jej soukromá firma. „Aktuálně je objekt majetkem Kraje Vysočina, který na něj čerpá dotace, a firma zůstala provozovatelem. Ve čtvrtek jedeme do Jihlavy, abychom na kraji získali další informace,“ potvrdil místostarosta.
V Uherském Brodě chtějí mít do konce roku jasno, kde a kdo domov postaví. Jednou ze žhavých možností zůstává hledání investora po vzoru Humpolce a výstavba metodou PPP, partnerství veřejného a soukromého sektoru. Mimo hru jsou naopak Koupelky, podle platného územního plánu totiž není možné v lokalitě stavět. „Jestli máme mít v roce 2025 postavené, příští rok musíme začít,“ má jasno Kryštof.