Skloubit zábavu s originálním designem se zdá jako obtížný úkol, ne však nemožný. Pokud přemýšlíte, kam o prázdninách se svými potomky vyrazit, neměla by vám uniknout dětská hřiště, která svým zpracováním brojí proti nevkusným plastovým výtvorům, se kterými se v praxi setkáváme. Vybrali jsme pro vás ta nejzajímavější.
Park Stromovka, Humpolec
Dětské hřiště v Humpolci je součástí rozlehlého parku Stromovka. V roce 2019 prošel park obnovou, za jejímž návrhem stojí architekti ze studia OK PLAN ARCHITECTS ve spolupráci s krajinářským ateliérem Partero. Park musel projít radikální proměnou spojenou s lehkou nedůvěrou místních, a to především kvůli rozsáhlému kácení. Provzdušnění a ozdravení zeleně ale parku velmi prospělo a za povedenou renovaci získalo město ocenění Park roku 2021.
Multifunkční dřevěná prolézačka | Zdroj: hriste.cz
Hřiště v zelené městské oáze zaujme především díky barevné dvacetimetrové multifunkční prolézačce. Ta se skládá z pestrobarevných dřevěných boudiček spojených lanovými tunely a ocelovými můstky, nechybí zde ani skluzavka. Hned vedle hřiště, přímo uprostřed parku, stojí elipsovitý zahradní altán s kavárnou a galerií, ve kterém můžete výlet do Humpolce zakončit.
Multifunkční dřevěná prolézačka | Foto: Aleš Jungmann, zdroj: OK Plan Architects
Dětské hřiště U nemocnice, Mariánské Lázně
V našem seznamu nesmí chybět ani hřiště v Mariánských Lázních, které zdobí prostor u nemocnice už od roku 2006. Autor projektu Jakub Chvojka ze studia CHVOJKA/architekt se při návrhu hřiště zaměřil na dva fenomény. Zaprvé se rozhodl zbořit stereotyp typických barevných hracích prvků a nahradit je jednoduchými prolézačkami z dubového dřeva. Druhou výzvou bylo, jak prvky zasadit do prostoru lázeňského parku z 19. století bez většího zásahu do okolní přírody. Vytvořil tedy malý dřevěný labyrint, který je funkční a zábavný, ale zároveň nenuceně zapadá do prostředí parku. Dřevěným sochám nechybí otvory pro prolézání a šplhání, součástí hřiště je také houpačka, skluzavka a dvě pískoviště.
Dřevěné prolézačky díky minimalistickému designu nenarušují okolní přírodu. | Zdroj: Archiweb
Hřiště je součástí klidného parku u nemocnice. | Zdroj: Archiweb
Relax park Tyršovy sady, Pardubice
Podzámecký park Tyršovy sady se po revitalizaci v roce 2015 stal jedním z nejoblíbenějších míst v Pardubicích. A není se čemu divit, moderní renovace Tyršovým sadům velmi prospěla, v roce 2019 se dokonce stal Parkem roku. Autoři projektu Tomáš Jiránek a Marek Lehmann propojili centrum města s parkem dlouhou dřevěnou promenádou, lemovanou stromy a dřevěnými pergolami. Na promenádu navazuje hřiště, které připomíná malý lesní háječek.
Hřiště navazuje na dlouhou dřevěnou promenádu. | Zdroj: parkroku.cz
Relax park je navržený tak, aby si ho mohly užít všechny věkové skupiny. Starší děti ocení především různé lanové prolézačky a houpací sítě, pro ty nejmenší na hřišti čekají kolébavé ovečky a divoká prasátka. Do celého parku je zajištěný bezbariérový přístup a lze ho navštívit také večer, a to díky LED světlům zabudovaným do kmenů okolních stromů.
Pro ty nejmenší jsou v parku připravená houpací zvířátka. | Zdroj: stavbaroku.cz
Areál lesních her, Prachatice
Pokud vás ruch velkoměsta omrzel a raději byste vyrazili do přírody, nemělo by vám uniknout unikátní lesní hřiště nad Lázněmi sv. Markéty v Prachaticích. Areál podle návrhu Ondřeje Semotána funguje od roku 2017, ale díky postupnému rozšiřování a přidávání nových herních prvků byl dokončený v roce 2021.
Přírodní altán s relaxačními sítěmi | Zdroj: Architrava.cz
Malým návštěvníkům areál přibližuje život lesních zvířátek. Mohou si například vyzkoušet, jak se bydlí v mraveništi, ptačím hnízdě nebo žabí tůňce. Ani na starší děti a rodiče se nezapomnělo, součástí lesního hřiště je také dřevěná venkovní tělocvična s lezeckou stěnou, lenošky pod korunami stromů nebo originální houpací knihovna.
Přírodní tělocvična s lezeckou stěnou | Zdroj: drevenastavbaroku.cz
Nojo, jenže on ten konec doby plastové vypadá takhle. A nejen v Humpolci.