Město Humpolec si možná někdo spojí s legendární hláškou z filmové komedie Marečku, podejte mi pero, v níž se říká, že Hliník se odstěhoval do Humpolce. Ve zmíněném městě dokonce najdete i pamětní desku tomuto slavnému přistěhovalci, a to blízko Dolního náměstí v parku Stromovka. V Humpolci si můžete prohlédnout některé jeho pamětihodnosti a pak se vydat na naučnou stezku až ke zřícenině hradu Orlík.
Humpolec a jeho zajímavosti
Město Humpolec existovalo už ve 12. století. V té době mělo velmi důležitý úkol, hlídalo totiž cestu z Prahy a jihovýchodních Čech na Moravu. Dnes už tuto trasu hlídat netřeba, ale cesta na Moravu okolo Humpolce stále vede. Nazývá se dálnice D1 a je to vůbec první dálnice postavená v tehdejším Československu. Současně je i nejdelší dálnicí na našem území.
Humpolec má řadu historických pamětihodností. Za pozornost určitě stojí farní kostel svatého Mikuláše s veřejně přístupnou vyhlídkou v kostelní věži, evangelický kostel a toleranční kostel, který byl jedním z prvních tolerančních kostelů v Čechách. Zajímavá je synagoga, židovský hřbitov i pomník zdejšího rodáka antropologa Aleše Hrdličky a jeho muzeum.
Naučná stezka Březina
V Humpolci na Horním náměstí začíná naučná stezka Březina, která mimo jiné seznamuje s nalezištěm minerální a bývalou těžbou zlata. Stezka má okružní tvar a je dlouhá deset kilometrů. Vydat se na ni můžete po celý rok. Název stezka dostala po řediteli zemědělské školy v Humpolci Otakarovi Březinovi (1865-1942).
Hrad Orlík nad Humpolcem. Foto autor: RasAlGhul11, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Orl%C3%ADk_u_Humpolce_(01).JPG
Zřícenina hradu Orlík nad Humpolcem
Jednou ze zastávek naučné stezky Březina je zřícenina hradu Orlík. Z humpoleckého Horního náměstí je to asi dva a půl kilometru cesty. Hrad ze 14. století stojí na zalesněném kopci na vesnicí Rozkoš ve výšce 645 metrů. Původní název hradu byl Humpolec. Jeho staviteli byli pánové z Dubé. Od 16. století se o něm píše jako pustém hradu, později se stal levným zdrojem stavebního materiálu. Na počátku 20. století byly zbytky hradních zdí zakonzervovány. V roce 2014 byla opravena hradní věž, která nyní slouží jako rozhledna.
Návštěvnická sezóna na hradě Orlík začíná 1. dubna, kdy ho je možné navštívit o víkendech a ve svátky od 10 do 17 hodin. Od července do srpna je otevřený denně kromě pondělí od 9 do 18 hodin. Dospělí za vstup zaplatí 70 korun, děti a senioři 50 korun. Rodinné vstupné vychází na 150 korun. Do hradu je možné jít i se psem na vodítku, nikoliv však na věž.
Zdroj: https://www.castrum.cz/hrad-orlik/; https://www.naucne-stezky.cz/naucna-stezka-brezina/
Humpolec. Náhledové foto autor: Melechovský; https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Humpolec_by_air_-_panoramio.jpg
The post Z města, do kterého se odstěhoval Hliník, vede naučná stezka na zříceninu hradu Orlík s rozhlednou first appeared on Svět cestovatele.