Píšou o Humpolci: O nákupu Medovy vily v Humpolci po vyhrocené debatě ani nehlasovali

3

Zastupitelé Humpolce na Pelhřimovsku dnes měli projednat nákupu Medovy vily navržené architektem Josefem Gočárem. Po vyhrocené debatě o něm nakonec ani nehlasovali. Starosta města Petr Machek návrh na to, aby město koupilo funkcionalistickou kulturní památku, stáhl z programu.


Opozičním zastupitelům se nelíbilo především to, že město nepředložilo přesný záměr na využití objektu. Jako příliš nízký také kritizovali odhad nákladů nutné rekonstrukce, kterou město vyčíslilo na 35 milionů korun.

Starosta chtěl pro nákup získat širokou podporu, nikoli jen těsnou většinu 11 hlasů v jednadvacetičlenném zastupitelstvu. Když se kritika záměru pořízení nemovitosti začala vršit a zastupitelé odmítli pracovní hlasování, které by ozřejmilo, jak se k nákupu staví, Machek bod z jednání programu stáhl. Veřejně tak nezazněla ani kupní cena. Podle starosty proto, že taková byla dohoda s majiteli vily. Cenu se měla veřejnost dozvědět až v okamžiku, kdy zastupitelé záměr koupě schválí. Zastupitelé cenu znali předem.

Na realitních serverech se vila nabízí za 30 milionů korun. Machek ČTK řekl, že pokud by město vilu koupilo, chtělo by ji zpřístupnit veřejnosti. Mohla by sloužit jako společensko-kulturní centrum a k připomenutí soukenické tradice ve městě. „Mohou se tam mísit všechny způsoby využití, můžete tam dělat prohlídku, ukázat Gočárovu architekturu, zároveň tam můžete na příkladu této vily vykládat, jak tady fungovalo soukenictví a celý průmysl, který stvořil Humpolec,“ popsal záměr Machek.

Vilu nechal na Tyršově náměstí postavit obchodník s látkami Otakar Med v letech 1933-34. Dům sloužil jako rodinné i firemní sídlo. Následně ji komunistický režime zkonfiskoval. Po sametové revoluci stát vilu rodině Medových vrátil.

Zdroj: https://www.archiweb.cz/en/news/o-nakupu-medovy-vily-v-humpolci-po-vyhrocene-debate-ani-nehlasovali

Axl

3 thoughts on “Píšou o Humpolci: O nákupu Medovy vily v Humpolci po vyhrocené debatě ani nehlasovali

  1. Muzeum pro připomínku soukenictví lze vybudovat např. v Husovce,až projde celý ten komplex budov jednou rekonstrukcí.

  2. Pokud chcete koupit historickou vilu od předního architekta, která není spojena s nějakým význačným jménem (Baťa, Čapek…) tak ji musíte zrekonstruovat přesně podle dochované dokumentace včetně mobiliáře. Potom bude lákat turisty. Musí vypadat přesně tak jak ji Gočár navrhl i uvnitř a stavitel předával
    rodině Medově. Cenu rekonstrukce včetně replik nábytku atd. nedovedu odhadnout, ale nebude rozhodně udávaných 30 mil. Počítám spíše ke 100. Dělat z toho muzeum soukenictví nikoho z venku nepřiláká a stěhovat tam MĚKIS je nesmysl..

    1. Proč by tam nemohl být Měkis? Kde berete tu jistotu v úsudku? Fascinuje mě, jací jsou tady všichni velcí chytráci.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Toulání Vysočinou kolem zřícenin, Balkánu, Slovenska, Šumavy i Tahiti

Pá Zář 27 , 2024
Výšlap kolem Bystřice nad Pernštejnem nabízí zříceniny hradů, krásné výhledy a poznání historických památek městečka, včetně kubistického kostela a Hornického cechhausu.

You May Like

Témata