Zatímco spotřeba piva v Česku klesá, humpolecký Rodinný pivovar Bernard přepisuje rekordy. Loni vyrobil nejvíce piva ve své novodobé třiatřicetileté historii, celkem 419 tisíc hektolitrů.
„Produkce pivovaru jde proti vývoji na trhu, kde prodej piva dlouhodobě postupně klesá,“ zmínil mluvčí pivovaru Radek Tulis. Loňských rekordních 419 tisíc hektolitrů piva je přibližně o deset tisíc víc než v roce 2023.
Dvě třetiny piva Bernard vyčepují restaurace a hospody ze sudů, jen zbylá třetina se prodá v lahvích. „Přitom na českém trhu je poměr opačný,“ upozornil Tulis.
Spolumajitel pivovaru Stanislav Bernard vidí úspěch humpoleckého piva zejména v práci obchodníků. „Má smysl jít vlastní cestou v marketingu a mít schopné obchodníky, kterým se daří nacházet nová odbytiště, i když řada provozoven v posledních letech padla,“ konstatoval.
Generální ředitel a vrchní sládek pivovaru Josef Vávra při hodnocení minulého roku zmiňuje píli všech svých kolegů. „Každý rok se vypořádáváme s dalšími překážkami, od covidu přes skokové nárůsty cen energií a surovin, válku na Ukrajině, zvýšení daní, nekončící bujení administrativy až po povodně, jejichž dopad jsme také pocítili. Přesto se nám daří růst,“ řekl.
Výstav pivovaru Bernard se zvyšuje od roku 2001, kdy činil 95 tisíc hektolitrů. Hranici 400 tisíc hektolitrů poprvé překročil v roce 2019. V následujících letech ovšem přišel pokles prodeje související s opatřeními proti šíření covidu. Hranici 400 tisíc hektolitrů pivovar opět překročil až v roce 2023. Loňskými 419 tisíci hektolitrů se pak dostal na samou hranu své kapacity.
Humpolecký pivovar přibližně 21 procent své produkce vyváží. Exportuje do pětadvaceti zemí světa, nejvíce na Slovensko, do Švédska a do Bulharska. V Humpolci zaměstnává 267 lidí, dalších 28 osob má práci v podnikové sladovně v Rajhradě u Brna.
V roce 2022 pivovar otevřel ve svém areálu návštěvnické centrum s rozhlednou.
Drancování podzemních vod a přetěžování čističky odpadních vod Humpolce pokračuje a roste do neskutečných výšin!
A všechno zaplatí obyvatelé Humpolce a přilehlých obcí…
Stejně tak zničené silnice směr Brunka + ul. Nerudova.
Kdy už si konečně všichni uvědomíte, že Bernard je pro Humpolec mnohem větší zlo než rádoby známé jméno Humpolce, které je každému Humpolákovi akorát tak na 2 věci?!!
A argumenty o zaměstnávání lidí je k smíchu – ani ne 300 lidí včetně obchoďáku všude možně a sladovny mimo. Kdejaká firma v Humpolci a okolí má mnohem více zaměstnanců bez negativních dopadů na celé město.
Stejně tak zisk z turistů má zas jen Bernard, když si je přiveze, vyloží u sebe a zase odveze. Pro Humpoláky zas jen negativa kvůli autobusům u náměstí.
Až dokážeš zaměstnat a zaplatit smysluplne 300 lidi tak piš ty chytraku. Já pivovaru fandím, je to TOP firma v CZ a rád tam utracim své peníze. A vozím pivo jako prezent daleko po světě a všude super ohlas.
Jen Humpolaci stále pláčou a nejlepší na tom je to, že je to jediné co zmuzete!
Milý anonyme,
děkujeme za váš názor plný emocí. Pojďme se na chvíli podívat na to, co vlastně tvrdíte:
Drancování podzemních vod a přetěžování čističky odpadních vod:
Vaše obavy jsou jistě upřímné, ale zajímalo by mě, zda máte k dispozici nějaká konkrétní data, která by podpořila vaše tvrzení. Pokud máte důkazy, určitě je neváhejte sdílet – rádi se poučíme!
Zničené silnice:
Ano, silnice v Humpolci nejsou v nejlepší kondici. Ale opravdu je fér dávat za vinu zrovna pivovaru Bernard? Silniční infrastruktura je záležitostí veřejné správy, která by měla být schopná se s větší zátěží vypořádat. Možná spíše apelujme na lepší investice do silnic než na špičkového výrobce piva, který přináší do regionu ekonomické příležitosti. Jiný dopravce tyto silnice nepoužívá?
Zaměstnávání lidí a zisky z turistů:
Tvrzení, že zaměstnávání ani ne 300 lidí (včetně sladovny a obchodu) není dostatečné, působí, jako byste zpochybňoval důležitost jejich práce. Každé pracovní místo je v regionu přínosem, zvlášť pokud jde o dlouhodobou a stabilní zaměstnanost. Navíc je pivovar magnetem pro turisty, kteří přispívají nejen Bernardovi, ale i dalším podnikům v Humpolci – ať už jde o ubytování, restaurace, nebo drobné obchody.
Negativní dopady na celé město:
Tohle tvrzení je zajímavé – pokud je pivovar taková pohroma, proč se Humpolec opakovaně umisťuje mezi nejlepšími městy k životu? Možná na tom bude mít podíl i pivovar, který vytváří dobré jméno města daleko za jeho hranicemi. A pokud vás slavné jméno Humpolce „nezajímá“, tak by možná stálo za to ocenit ty, kteří jej budují.
Je důležité si uvědomit, že jakákoli větší firma má dopady na své okolí – pozitivní i negativní. Ale namísto hledání viníka a očerňování bychom měli hledat způsoby, jak spolupracovat na tom, aby bylo Humpolecko ještě lepším místem k životu.
S přáním pěkného dne…
Zakázat vjezd vozům nad 2.5 t do centra ;-).
To by způsobilo akorát tak mnohem větší provoz, protože by se pivo muselo vozit ve více vozidlech než teď (a ty silnice by to paradoxně ničilo ještě víc)
Co pak chudáci v SUV a eletrikách ty 2,5 tuno
Sorry, 3.5t
Budu reagovat na turisty – často tyhle „pivovarové skupinky“ vidím procházet si větší část Humpolce, někdy zavítají i do místních prodejen (a tím nemyslím Lidl). Takže ne, opravdu to není jen že všichni přijedou pouze do pivovaru a pak zase odjedou.
Nic proti místnímu pivovaru,ale i jiné pivovary vyrábí chutná piva. Být patriot je fajn,ale je dobré se dívat i jinde a ochutnat.