Tento pátek Vás letos naposledy zveme na humpolecké Horní náměstí na farmářské trhy. Přijedou z Netína s kuřaty i králíky, budou hovězí líčka i vepřová kolena a uzenina z Terešova. Sýry ovčí i kravské, dále lákavý rybí sortiment z Líšna. Možná budou tentokrát grilovat doopravdy. Pan Lekavý přiveze víno, paní Bogdanová z Pacova koření včetně pravé vanilky. Dále můžete nakoupit dřevěné hračky, vařečky nebo ořechy na vánoční pečení. Přijďte si letos naposled užít atmosféru farmářského trhu a nakoupit dobré jídlo s lokálním původem, přímo od výrobců.
Dále můžete nakoupit:
– jogurty, Francimel, sýry, máslo, mléko z mléčné farmy Netín
– slovenské ovčí sýry, bryndzu, korbáčiky
– masné výrobky a uzeniny z Terešova
– farmářský tvaroh, Mamáčky, mléko, sýry z farmy Brodinových z Úhořilky
– slovenské a maďarské klobásy
– trvanlivé uzeniny
– sezónní ovoce a zeleninu i v biokvalitě
– čajové kúry
– med od pana Kubíčka
– výrobky z rakytníku
– víno z Moravy
– sortiment zdravé výživy
– koření
– košíky a proutěné výrobky
– výrobky z keramiky
– výrobky ze dřeva
– žampiony
– sušené plody a ořechy, přírodní, solené, v čokoládě, v karamelu či v jogurtu
Nemohlo by se tomu říkat spíš sedlácký trh, když se snažíme vracet k tradičním potravinám a „našim“ zemědělcům a „českému“ venkovu?
Dobrý nápad,ale dnes frčí slovo farmář..Bohužel.Já bych se klonil k slovu zemědělský trh…
Tradice Emila Nádeníčka s prací s přívlastky 🙂 …… To co se od středověku koná pod názvem trh je pořád trh. Můžem tomu říkat farmářský, sedlácký, agro nebo jakkoliv jinak – pořád to bude trh.
Bohužel jste trošku mimo. Nejde o větný člen přívlastek, ale o přídavné jméno. Přídavné jméno má v tomto případě, kde se dost pracuje se symboly a hodnotami, dost velký význam. Na trh, který se nazývá sedláckým nebo zemědělským, bych šel mnohem raději než na farmářský.
Já se picnu….Někdo má starosti…
Mimo jste Vy. Nejde o vetny clen, ale o ten, no jak se to …. no …….. ten privlastek 🙂
No vydíte a já bych zase nešel na sedlácký nebo zemědělský trh. Sedláci jsou troubové a zemědělci zase nemakačenkové a zloději. Ještě tak možná to agro, to bych možná snesl. Ale dle mého zní farmář jako mnohem poctivější živnostník, než sedlák nabo zemědělec. 🙂
4ečský ekvivalent k slovu farmář je zemědělec či rolník.Dřív tu byly sovětské výrazy dnes anglické
Jo, proti rolnickým trhům bych také nic neměl. Ale ty zemědělské fakt ne.
Jo asi se vám ekluje podobnost s bývalými JZD? To se dalo čekat
Je dobře, že v tom máte jasno a nic Vám nebrání v anonymním urážení lidí okolo. To jste jistě silná osobnost. Být Vámi bych byl s trouby a podobnými výrazy opatrnější. Ten, kdo píše ve slově vidět „y“, má vždy jednoho troubu poblíž – mrkněte se na něj, je v zrcadle.
Ráda bych si koupila hovězí líčka,kdo mi poradí jak je připravit?
Dobrý den, posílám vám svoji verzi receptu Zdeňka Pohlreicha:
Na 1kg líček:
6 plátků anglické slaniny, 2 cibule, 2 větší mrkve, 1 petržel, kousek celeru, červené víno na podlití, hovězí vývar.
Na rostlinném oleji osmažte plátky slaniny a dejte stranou. Na tomto výpeku prudce opečte důkladně osušená (pěkně zhnědnou) a opepřená líčka, aby se zatáhla. Vyndejte líčka, osmažte cibuli a nakrájenou kořenovou zeleninu, vraťte líčka a slaninu do hrnce, podlijte červeným vínem, nechte chvíli probulat a přilijte vývar. Dejte do trouby a přikryté nechte dusit na 180 stupňů do změknutí, přibližně hodinu a půl. V této chvíli můžete mít hotovo, můj tip ale je vyndat z omáčky pár koleček mrkve, maso a slaninu a omáčku přes síto propasírovat. Horkou omáčku poté zahustěte přidáním pár kousků studeného másla. Podávejte s bramborovou kaší.
Tip k podávání: 1 mrkev nakrájím na nudličky a lehce zkaramelizuji na troše másla a hnědého cukru, tak aby zůstala křupavá. Dochutím solí citrónovou šťávou nebo balzamikem. Spolu s jarní cibulkou je to hezká dekorace k podávání. Zdeněk Pohlreich v ještě přidává osmažené žampiony ale i bez nich je to dobré dost.
Dobrou chuť,
K. Křížová
Hlavně je třeba respektovat některá Zdeňkova doporučení:
– nesyp tam toho jak Babica
– nesol to jak chodník
– nehrab se v tom jak študák v p**e
– neměj to studený jak tělo starý ženy
– nebuď zarostlej jak rezervní Kristus
A hlavně skřížit brambory s filckama. Oni se pak sami škrabou.
Díky za skvělou možnost nákupu něčeho pro zpestření jídelníčku.
Už se těším na další trhy 😉