Pozvánka na Šumavu

8

Pokud už máte letošní dovolenou za sebou, ale přece jen by jste si ještě rádi udělali nějaký pěkný výlet, zavítejte do malebného šumavského městečka Volary na Prachaticku. O víkendu 21. a 22.srpna jsou na zdejším náměstí pořádány Volarské slavnosti dřeva, které mají již mnohaletou tradici.

Volary byly totiž kdysi hodnoceny jako největší dřevěné město Evropy. To by dnes dokazovaly již těžko, neboť nezvyklé dřevěné roubenky s pavlačemi, označované jako domy alpského typu, vzaly za své při velkém požáru v roce 1863. Ale stále zde ještě naleznete několik zachovalých domků ojedinělé architektury, které nikde jinde v Čechách nemají obdoby.


Volarští jsou na svou dřevařskou minulost náležitě pyšní, a proto již od roku 1993 pořádají každoročně předposlední srpnový víkend tzv.slavnosti dřeva, kdy se zde scházejí drobní řemeslníci a výtvarníci, aby předvedli, co všechno dokáží zlaté české ručičky vyrobit ze dřeva, ale i z jiných přírodních materiálů. Můžete zde tak uvidět výrobu, ale i zakoupit si dřevěné misky, lžíce a jiné kuchyňské náčiní, různé kořenky, dřevěné šperky, truhlice, obrázky anebo třeba i vyřezávané betlémy za několik tisíc korun. Z jiného zboží zde uvidíte ručně pletené svetry z pravé vlny, tkané šátky, originální keramiku, proutěné nádoby či pravé medové perníčky, které nemají s těmi nabízenými na různých poutích pranic společného.


A nejen to. Můžete ochutnat krajové koláčky, jidáše, boží milosti, bramborové placky s česnekem nebo s povidly, či pravou šumavskou česnečku naservírovanou buď v dřevěné misce anebo ve vydlabaném chlebu. Zapíjet pak můžete pivem či medovinou, kterýžto nápoj má lečebné účinky vzhledem k tomu, že nektar je včelami sbírán z květů na rozsáhlých šumavských loukách a pláních nezasažených škodlivými vlivy civilizace.


 


Nejdůležitější náplní sobotních slavností je Mezinárodní soutěž o „Putovní dřevák“, kdy mezi sebou soutěží zástupci tří měst – českých Volar, bavorského Waldkirchenu a rakouského Wallernu. Družstva jednotlivých měst se utkávají v originálních dřevařských disciplínách a cenou je pak obrovský dřevák o délce jednoho metru. Cenu si však vítěz smí ponechat jen do příštího roku, kdy své prvenství musí obhájit anebo o dřevák přijde.


Hlavní atrakcí celých slavností je pak pokus o překonání světového rekordu v počtu účastníků pochodu ve dřevácích. Tuto nedělní akci organizuje pelhřimovská agentura „Dobrý den“


a je o ni takový zájem, že se jí v loňském roce zúčastnili i turisté z Itálie a dokonce jeden pes (pochopitelně v dřevácích). Pokud nemáte vlastní dřeváky, nevadí, za cca 100 Kč si je můžete zakoupit u místních řemeslníků. K dobrému tónu pak přispívá i dobrovolné ošacení ve starodávném stylu, najdou se i tací, kteří s sebou přinesou či přivedou dobové trakaře, kočárky, jízdní kola, popřípadě živou kozu.


Takže letos i vy můžete přispět k překonání rekordu z minulého roku, který pak bude zaznamenán v knize GUINESS WORLD RECORDS, jakož i v České knize rekordů.


No a proč právě dřevák je tím hlavním tématem? Protože dřeváky bývaly v blátivé minulosti tou nejpraktičtější a nejběžnější obuví starých Volaráků, ti dokonce v dřevácích uměli i jezdit na kole.


Celé slavnosti jsou doprovázeny hudební produkcí zdejších „kutálek“, letos pak také vystoupením skorosuperstarr Šárky Vaňkové. V sobotu večer můžete navštívit šumavský bál pod hvězdnou oblohou a v nočních hodinách shlédnout ohňové show divadla KVELB a ohňostroj.


 


Pokud tedy vyrazíte do šumavských hvozdů, zaručuji vám, že se vrátíte minimálně o jedno století zpátky. Zatímco Pivní slavnosti v Humpolci jsou klasickou „ožíračkou“ pod širým nebem a neobohatí vás ničím jiným než parádní kocovinou, ve Volarech na vás dýchne kouzlo starých zašlých časů a nostalgicky vzpomenete na vypravování vašich babiček a prababiček. S úžasem v očích budete sledovat, co všechno dokáží zruční řezbáři a truhláři vyrobit, a to bez pomocí strojů, počítačů a jiných technických vymožeností. Možná si i řeknete, že ty dávné doby nebyly tak špatné a že ta dřevěná vázička, co jste si za pár kaček koupili, je rozhodně hezčí než ten křišťálový kýč za několik stovek, co máte doma.


 


A pokud se vám ve Volarech zalíbí, o čemž nepochybuji, prodlužte si víkend a najděte si ubytování v některém ze zdejších penziónů, anebo si postavte stan v blízkém kempu „Soumarský Most“ na břehu Vltavy. Odtud můžete nejen podrobně prozkoumat celé Volary, ale i jejich okolí. Vyrazit tak můžete na Medvědí stezku, kde najdete pamětní kámen,


u kterého byl zastřelen poslední šumavský medvěd, anebo na rozhlednu Libín, odkud při dobré viditelnosti spatříte zasněžené vrcholky Alp. A jste-li  turisté v pravém slova smyslu, vězte, že z Volar vede mnoho pěších i cyklistických tras a vy můžete poznat nesčetné krásy Šumavy.


 


A jestli jste ještě o Volarech nikdy neslyšeli ani nečetli, tak je to jen vaše a vaše chyba, protože :


         Volary jsou na internetu: www.mestovolary.cz


         Volary navštívil a psal o nich Karel Čapek


         Volary byly zařazeny do monumentální oslavné encyklopedie „Čechy“


         Volary byly v roce 1997 představeny na besedě až v americkém San Francisku, kde o nich hovořila Maya Cain, organizátorka americko-evropských výměn


         Volary byly v roce 2001 zmíněny na rozhlasové stanici SBS v Austrálii, kdy v živém vysílání na dálku protinožcům o tomto městě vyprávěla pracovnice městského úřadu


         Volary jsou zaneseny v Knize rekordů


         o Volarech psal – veřte nevěřte – dokonce i Jára Cimrman (podle něho byly lázněmi pro léčbu štítné žlázy)


 


Takže zapomeňte na všechny hardwary, softwary, servery apod., odložte stres a pracovní chaos na jindy a vydejte se do malebného zákoutí, kde si vychutnáte atmosféru dávných věků.


 


Pozn.


Pokud by jste si chtěli prohlédnout nějaké obrázky, tak si musíte koupit leporelo.


Nemám totiž digitální foťák – a tímto se tedy obracím na představenstvo Humpoláka: nemohlo by mi na nějaký přispět? J

myska

8 thoughts on “Pozvánka na Šumavu

  1. Timto se take obracim na predstavenstvo Humpolaka, zda by mi take nemohli prispet na dig. fotak…..?

    1. Vyjádření představenstva Humpoláka: hovno bude. Půjčte si ho v práci, tak jako to dělá představenstvo. 🙂

        1. Díky, Olafe, že jsi se ohradil proti Axlovu komentáři. Je vidět, že GENTLEMANI ještě nevymřeli. Sláva tomu!
          (Axl je hnusnej, viď?)

          1. No, alespoň jsem upřímnej a nemažu med kolem huby. To předseda plácá nesmysly, myslí si to samý a foťák stejně nekoupí. :)))

          2. Tak pojeď. Odjezd: pátek 20.8. v 18:00 hod. Poplatek za převoz: láhev skotské whisky (kvalitni!!! Ne ty patoky, co jsme chlastali posledně!)

          3. Jojo, já bych jel hned, ale kdo zaplatí letenku???

            Jinak koukám, jak se někdo namlsal. To někdo párkkrát ochutná dvanáctiletou single maltku a pak už mu najednou každá bleded whiska smrdí a je to u něj patok. 🙂

            Mimochodem, ta pure single malt co jsem od vás dostal před odletem je dost dobrá. :))))

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Plán výstavby pražského metra

So Srp 7 , 2004
Humpolákovi se podařilo proniknout na pražský magistrát a zde naši investigativní novináři odhalili plán výstavby pražského metra pro příštích 120 let. Humpolák tak jako první a jako jediný ze všech republikových médii přináší tento plán svým čtenářům. Čtěte dále a můžete si prohlídnout plány pro jednotlivá období. Pro ty z […]

You May Like

Témata